Operátor vám účtuje nesmysly? I tak musíte fakturu zaplatit. Jak postupovat dál?

  • I když je vyúčtování zjevně nesprávné, musíte zaplatit ve lhůtě
  • V takovém případě se můžete obrátit na ČTÚ a žádat odklad
  • Pozor na situaci, kdy podáváte námitku proti vyřízení reklamace
Shutterstock
Operátor vám účtuje nesmysly? I tak musíte fakturu zaplatit. Jak postupovat dál? | Shutterstock

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) apeluje na zákazníky mobilních operátorů, aby uhradili i takovou fakturu, kterou reklamují. Stížnosti na vyúčtování služeb patří k nejčetnějším a ČTÚ dodává, že se lidé často domnívají, že nemusí hradit vyúčtovanou cenu, s níž nesouhlasí. Jenže chyba lávky...

Nezaplacení faktury v době splatnosti totiž může vést k dalšímu navýšení pohledávky o náklady jejího vymáhání a v nejzazším případě až k exekuci. Zjednodušeně: i když vyúčtování obsahuje nesmysly a vy je reklamujete, musíte zaplatit!

 

Musíte zaplatit i když vás zjevně „natáhli“

 

Se špetkou právnické mluvy lze říct, že podání reklamace na vyúčtování ceny nemá odkladný účinek vůči povinnosti takové vyúčtování uhradit.

Teprve v rámci reklamačního řízení se lze domáhat případného vrácení uhrazené částky. To platí obecně, a tedy i v případech, kdy je cena vyúčtována zcela zjevně nesprávně a není pochyb o tom, že účastník je v právu. Může však požádat ČTÚ o odklad povinnosti spornou fakturu uhradit (platí obecně).

O takové žádosti následně ČTÚ rozhodne, platit hned nemusíte, pokud úřad uzná vaše argumenty jako důvodné. Na přiznání odkladného účinku však není právní nárok. ČTÚ rozhoduje vždy podle okolností daného případu.

Zákazník tahá za kratší konec

Neuzná-li operátor uplatněnou reklamaci jako důvodnou či nevyřídí-li ji v zákonem stanovené lhůtě, mají spotřebitelé právo podat k ČTÚ návrh na zahájení řízení o námitce proti vyřízení reklamace.

Ovšem pozor, pokud již ČTÚ přiznal odkladný účinek splatnosti reklamovaného vyúčtování před samotným vyřízením reklamace, pak je zapotřebí po podání námitky tuto žádost opětovně uplatnit, požadujete-li i nadále přiznání odkladného účinku námitky vůči splnění povinnosti uhradit vyúčtovanou cenu.

V případě uplatnění námitky není potřeba podávat speciální žádost o odložení splatnosti vyúčtování. Na webu ČTÚ je k dispozici elektronický formulář pro uplatnění námitky, jehož součástí je kolonka „Odklad platby“, kde lze zaškrtnutím požádat o odkladný účinek vůči spornému vyúčtování.

Podrobný návod postupu při řešení reklamace má ČTÚ na webu, návod obsahuje i poučení o formálních náležitostech jednotlivých úkonů, které je spotřebitel v rámci reklamačního řízení povinen učinit.

Diskuze (49) Další článek: Samsung připravuje Galaxy M40. Dorovná výkonem Galaxy A70, cena má být nižší

Témata článku: Operátoři, Hospodaření a finance, ČTÚ, Jak, Námitka, Vyřízení reklamace, Odkladný účinek, Účinky, Vyúčtování, Vyřízení, #exe, Operátor, Faktura, Postup, Reklamace


Určitě si přečtěte