Operátor vám účtuje nesmysly? I tak musíte fakturu zaplatit. Jak postupovat dál?

  • I když je vyúčtování zjevně nesprávné, musíte zaplatit ve lhůtě
  • V takovém případě se můžete obrátit na ČTÚ a žádat odklad
  • Pozor na situaci, kdy podáváte námitku proti vyřízení reklamace
Shutterstock
Operátor vám účtuje nesmysly? I tak musíte fakturu zaplatit. Jak postupovat dál? | Shutterstock

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) apeluje na zákazníky mobilních operátorů, aby uhradili i takovou fakturu, kterou reklamují. Stížnosti na vyúčtování služeb patří k nejčetnějším a ČTÚ dodává, že se lidé často domnívají, že nemusí hradit vyúčtovanou cenu, s níž nesouhlasí. Jenže chyba lávky...

Nezaplacení faktury v době splatnosti totiž může vést k dalšímu navýšení pohledávky o náklady jejího vymáhání a v nejzazším případě až k exekuci. Zjednodušeně: i když vyúčtování obsahuje nesmysly a vy je reklamujete, musíte zaplatit!

 

Musíte zaplatit i když vás zjevně „natáhli“

 

Se špetkou právnické mluvy lze říct, že podání reklamace na vyúčtování ceny nemá odkladný účinek vůči povinnosti takové vyúčtování uhradit.

Teprve v rámci reklamačního řízení se lze domáhat případného vrácení uhrazené částky. To platí obecně, a tedy i v případech, kdy je cena vyúčtována zcela zjevně nesprávně a není pochyb o tom, že účastník je v právu. Může však požádat ČTÚ o odklad povinnosti spornou fakturu uhradit (platí obecně).

O takové žádosti následně ČTÚ rozhodne, platit hned nemusíte, pokud úřad uzná vaše argumenty jako důvodné. Na přiznání odkladného účinku však není právní nárok. ČTÚ rozhoduje vždy podle okolností daného případu.

Zákazník tahá za kratší konec

Neuzná-li operátor uplatněnou reklamaci jako důvodnou či nevyřídí-li ji v zákonem stanovené lhůtě, mají spotřebitelé právo podat k ČTÚ návrh na zahájení řízení o námitce proti vyřízení reklamace.

Ovšem pozor, pokud již ČTÚ přiznal odkladný účinek splatnosti reklamovaného vyúčtování před samotným vyřízením reklamace, pak je zapotřebí po podání námitky tuto žádost opětovně uplatnit, požadujete-li i nadále přiznání odkladného účinku námitky vůči splnění povinnosti uhradit vyúčtovanou cenu.

V případě uplatnění námitky není potřeba podávat speciální žádost o odložení splatnosti vyúčtování. Na webu ČTÚ je k dispozici elektronický formulář pro uplatnění námitky, jehož součástí je kolonka „Odklad platby“, kde lze zaškrtnutím požádat o odkladný účinek vůči spornému vyúčtování.

Podrobný návod postupu při řešení reklamace má ČTÚ na webu, návod obsahuje i poučení o formálních náležitostech jednotlivých úkonů, které je spotřebitel v rámci reklamačního řízení povinen učinit.

Diskuze (49) Další článek: Samsung připravuje Galaxy M40. Dorovná výkonem Galaxy A70, cena má být nižší

Témata článku: Operátoři, ČTÚ, Hospodaření a finance, Vyúčtování, Námitka, Odkladný účinek, Faktura, Vyřízení, Vyřízení reklamace, Postup, Účinky, Reklamace, Operátor


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 19

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 125

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7