Operátoři jsou nadšení z nového digi-eurokomisaře

Aktivní Neelie Kroes končí a novým eurokomisařem pro digitální záležitosti se stává odpůrce bezplatného roamingu Günther Oettinger...
Operátoři jsou nadšení z nového digi-eurokomisaře

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker včera oznámil složení svého týmu do dalšího období a spolu s tím také nového eurokomisaře pro digitální záležitosti. Aktivní a mnoho pozitivních věcí prosazující Neelie Kroes nahrazuje bývalá hlava Bádenska-Württemberska a bývalý eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger. Ještě je čas dělat předčasné závěry, obavy z jeho dosazení jsou však na místě.

Mobilní operátoři už se díky zvolení Oettingera začali radovat. „Tohle je excelentní [volba] pro digitální a telekomunikační sektor,“ uvedl například na svém Twitteru Luigi Gambardella, který šéfuje skupině ETNO sdružující evropské telekomunikační operátory.

Klepněte pro větší obrázek
Nové složení Evropské komise. Vedle digitálního eurokomisaře je v ní také viceprezident pro jednotný digitální trh.

Těm jde v současné době o hodně, snaží se totiž co nejvíce snížit dopad diskutovaného telekomunikačního balíčku, jehož součástí je jak konec roamingu v rámci EU, tak problematika extrémně důležité síťové neutrality. Balíček už byl sice v Bruselu před několika měsíci v prvním čtení schválen, eurovolby však další kroky pozastavily a finální odsouhlasení bude na novém parlamentu a Radě.

Odpůrce bezplatného roamingu

Günther Oettinger je lidmi, kteří se vyznají v evropské politice a které Connect.cz oslovil, popisován jako člověk, který dost pravděpodobně půjde na ruku operátorům. Oettinger se ostatně historicky řadí mezi odpůrce bezplatného roamingu. Prosazení balíčku tak ještě může být poměrně dramatické a je možné, že dojde k velkým kompromisům. V roamingu například budou omezeny datové objemy a tak dále.

Ještě zásadnější ale bude obhájit síťovou neutralitu, která v posledních měsících dostává dost na frak. Příklady lze najít také v České republice, nedávno jsme popisovali praktiky T-Mobilu, respektive jeho vlastníka Deutsche Telekom. Právě v Německu hrozila Neelie Kroes tamnímu telekomunikačnímu regulátorovi soudy a je otázkou, jak se bude situace vyvíjet po nástupu německého politika.

Klepněte pro větší obrázek
Nový eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger.

Samotný Oettinger svůj nástup do nové funkce komentoval pouze letmo. „Těším se na můj nový úkol. Digitální ekonomika a společnost je jednou z největších priorit Junckerovy komise,“ píše na svém Twitteru. Je to priorita, jejíž rozpočet minulé osazenstvo Bruselu osekalo z požadovaných devíti miliard eur na jednu miliardu.

Nástup nového digitálního eurokomisaře ale není jedinou věcí, která vyvolává otázky. Oettinger je eurokomisařem pro digitální ekonomiku a společnost, jeho předchůdkyně Neelie Kroes byla eurokomisařkou pro digitální agendu. Ve složení Junckerovy komise došlo k mírným změnám. Vedle Oettingerovy funkce tu totiž bude působit ještě viceprezident komise pro jednotný digitální trh (Digital Single Market).

Volba tohoto viceprezidenta už je mnohem zajímavější, stal se jím bývalý premiér Estonska Andrus Ansip. Tedy expremiér země, která exceluje v zavádění moderních služeb e-governmentu a jeho využívání jak občany, tak státem.

Jednotný digitální trh je oblast, do které spadá i nařízení eIDAS, tedy elektronická autentizace v rámci zemí Evropské unie. Svůj „e-občankový“ systém si bude muset vybrat a zavést i Česko, více o tom v našem nedávném textu.

Témata článku: Operátoři, Konec roamingu, EU

16 komentářů

Nejnovější komentáře

  • sadrovnik 15. 9. 2014 22:56:15
    Tomu blbečkovi se to rozhoduje když má mobil zdarma placené data i volání...
  • Mikoss 13. 9. 2014 19:05:27
    Neviem, ale som pomerne alergicky na slovo komisar. Lebo podobne funkcie...
  • Josef Beneš 13. 9. 2014 15:12:36
    :-/
Určitě si přečtěte

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

** I velmi atraktivní kousky Afriky, jižní Ameriky a Karibiku patří do EU ** To znamená, že i odtud voláte za domácí ceny ** Martinik, Madeira, Guadeloupe, Azory, Kanáry a další

4.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 24


komerční sdělení

Komerční sdělení