Operátoři: kdo jede a kdo se jen veze?

Jak si vedli mobilní operátoři v prvním čtvrtletí roku 2003? Největší příliv nových zákazníků zaznamenal překvapivě Oskar, na druhém místě byl Eurotel. Nejmenší nárůst si připsal T-Mobile.
Operátoři: kdo jede a kdo se jen veze?
Kapitoly článku

Největší počet zákazníků si za první čtvrtletí připsal Oskar. Je to 90 800 nových klientů, druhý Eurotel rozšířil svou klientelu o 58 527 zákazníků. Nejméně nových uživatelů získal T-Mobile, a to 40 407. Pokud se vrátíme o rok zpět a podíváme se na první kvartál minulého roku, zjistíme, že se situace naprosto obrátila. V té době nejvíce nabral Eurotel, následovaný operátorem T-Mobile. Oskar byl až na posledním místě. Naopak celý minulý rok (resp. poslední čtvrtletí roku 2002) bylo ve znamení T-Mobile. Ten je však nyní sezazen Oskarem, který se výrazně vyšvihnul nahoru. Eurotel si svou druhou pozici uhájil. Podrobná čísla můžete porovnat v tabulce.

Klepněte pro větší obrázek

Přežijí předplacenky?

V souvislosti s dlouhodobou strategií všech operátorů, a to nejen těch domácích, je zajímavé sledovat podíl tarifních zákazníků v počtu nových zákazníků. Například u Oskara je to z oněch 90 800 za první čtvrtletí 2003 celkem 83 procent. Tedy 75 300 tisíc. Z každého sta Oskarových zákazníků jich nyní 39 používá tarif, zatímco o rok dříve to bylo 27. Oskarovy Tarify Nové Generace zabodovaly. Jak se zdá, předplacenky jsou na ústupu, což je taky v souladu s cílem operátorů. Velký počet nových zákazníků je taky firemního charakteru, v této oblasti nyní probíhá velký konkurenční boj. Operátoři se předhánějí v nabídce nových služeb a zejména cenových zvýhodnění. Jedná se přece jen o velmi lukrativní část trhu.

Celkově tedy v ČR máme dle vyjádření našich operátorů 8 770 600 mobilních uživatelů. Reálný počet je však nižší, čísla totiž vyjadřují počet aktivovaných SIM karet. Spousta lidí však využívá víc SIM karet a dokonce i od různých operátorů. Výsledky budou tedy vždy trošku zkreslené. Pokud budeme počítat s tím, že na jednoho zákazníka připadá v průměru jedna a půl SIM karta, používá u nás mobil okolo 5,8 milionu lidí.

Klepněte pro větší obrázek

GPRS na snídani, oběd i večeři

Největší boom prožívá v současnosti technologie rychlých dat GPRS. V této souvislosti nás nejvíce zajímal počet datových zákazníků. Konkrétní čísla však zatím nejsou známa. Pouze Oskar uvádí za první čtvrletí nárůst GPRS uživatelů o 55 procent. Zdůvodňuje to uvedením GPRS pro Oskarty v únoru 2003. Datové šílenství však probíhá v největší míře u Eurotelu, který na přelomu dubna představil neomezený internetový paušál přes GPRS (Eurotel Data Nonstop). Zhruba o dva týdny později zareagoval T-Mobile a představil celou škálu nových datových tarifů. Případný úspěch či neúspěch budeme sledovat až v příštích obdobích, bude to jistě velmi zajímavé.

Na to, jak hodnotí zavedení tarifu Data Nonstop samotný Eurotel, jsme se zeptali tiskového mluvčího Jana Kučmáše. Ten situaci okomentoval takto: "Zavedení tarifu GPRS Data Nonstop hodnotíme jako úspěšné, protože denní provoz GPRS je v současné době 8krát vyšší ve srovnáním s koncem března (před tím, než byl zaveden tento tarif). Nejvíce provozu zaznamenáváme ve večerních hodinách od 22 do 23 hodin (kdy je síť nevyužitá pro hlasové volání) a počet zákazníků využívajících GPRS k přístupu na internet nám bez jakékoliv marketingové kampaně vzrostl o desítky procent za pouhý měsíc."

Klepněte pro větší obrázek

Finance jsou rozhodující

Na závěr trošku ekonomiky. Největší ziskem se může stále chlubit Eurotel. Ten stoupl o devět procent na 1,64 miliardy korun, tržby stagnovaly na 6,8 miliardy korun. T-Mobile zvýšil v prvním čtvrtletí čistý zisk o 20 procent na jednu miliardu korun. Celkové tržby se proti stejnému období minulého roku zvýšily o desetinu na 5,7 miliardy korun. Oskar zvýšil v prvním čtvrtletí výnosy ze služeb o 48 procent na 2,25 miliardy Kč, ale stále hospodařil se zhruba stomilionovou provozní ztrátou.

Diskuse: používáte více než jednu SIM kartu? U jakého operátora? Jak jste spokojeni se službami?


Článek ještě nekončí. Celkový počet zákazníků a jeho vývoj u našich mobilních operátorů naleznete v druhé kapitole v kompletním tabulkovém souhrnu. Pokud máte zájem o tyto tabulky v Excelu, můžete si je stáhnout zde (86 kB).

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Pouhý měsíc


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80