Operátoři klonují: jediné číslo na dvou kartách SIM? Není problém!

Používáte často telefon v autě, jste připojeni k internetu přes mobil anebo pracujete s jedním číslem současně v telefonu i v PDA? Asi vás nebaví neustálé přehazování karty SIM, pakliže používáte jen jednu. Je tu řešení – mějte stejné číslo na dvou kartách.
Operátoři klonují: jediné číslo na dvou kartách SIM? Není problém!
Říkal vám už někdo o klonování karet SIM? Taková naklonovaná karta umožní telefonovat pod stejným číslem a na stejný účet jako byste používali kartu původní. K čemu je to dobré? Jednu kartu máte stále v mobilu, druhou ve vestavěném telefonu automobilu. Nebo jednu trvale v přenosném počítači anebo v PDA a není nutné neustále karty vyjímat a měnit. Od chvíle naklonování je jedno, kterou z karet používáte. Obě mají stejné číslo, obě jsou vedeny pod jediným společným účtem.

Tip: Přečtěte si o opačné možnosti, tedy dvou číslech na jediné kartě SIM

Amatérské klonování karet platí dodnes za nelegální, operátoři sami jej ve svých všeobecných podmínkách zakazují. Oskar Vodafone takové konání označuje výslovně za protizákonné, Eurotel i T-Mobile omezení skrývají za nepříliš průhlednými formulacemi o úpravách software na SIM kartách. Sami si naklonované karty vyrobit můžete, ovšem jen na vlastní riziko a až na vás přijdou... Je tu ale i druhá cesta, posvěcená. Sami operátoři totiž vytvoření identické karty nabízejí za „úplatu“ legálně.

Když dvojčata pějí duo

Chceme-li pochopit, jak funguje klonování, musíme si nejprve ujasnit základní principy činnosti SIM karty. SIM karta je ve své podstatě mikroprocesor s pamětí. Mikroprocesor dokáže provádět některé jednoduché činnosti, například zašifrovat či dešifrovat malé množství dat, která mu jsou předhozena telefonem, pomocí šifrovacího klíče (hesla) uloženého v paměti karty. Telefon ani jiné zařízení tak nikdy nezíská některé tajné klíče, může jen po libosti tímto klíčem šifrovat či dešifrovat.

V paměti karty SIM jsou tedy uložena dvě důležitá čísla. Prvním je zmiňovaný šifrovací klíč a druhým pak jedinečné označení karty, obdoba IMEI u mobilního telefonu, nebo například výrobního čísla motoru automobilu. V tomto případě se číslo nazývá IMSI (International Mobile Subscriber Identity) a je celosvětově unikátní pro každý kus. Při aktivaci SIM karty přiřadí operátor tomuto číslu vaše telefonní číslo ve své interní databázi. Při přihlášení telefonu do sítě je číslo IMSI předáno do centra operátora, který tak začne všechny hovory a SMS spojovat s touto SIM kartou. To umožňuje operátorům vytvořit dvě karty se stejným číslem.

Oskar Vodafone se do hry nezapojuje, T-Mobile a Eurotel nabízejí všem svým zákazníkům s paušálem možnost vlastnit dvě karty stejného čísla. T-Mobile vede takovou nabídku pod názvem „SIM karta Twin“. Všechny aktivované služby sdílejí obě karty, obě pracují se SIM Toolkit, s oběma využijete služeb GSM Bankingu. Pokud jsou v rámci tarifu nějaké volné minuty, čerpají se současně a zákazník může počítat s jejich obvyklým převáděním do dalšího měsíce, pakliže to vybraný tarif umožňuje. Nevýhodou je poměrně vysoký aktivační poplatek ve výši bezmála pěti set korun. Měsíčně vás vedení dceřiné karty se stejným číslem vyjde na 118 Kč.

U Eurotelu se ptejte po „Duo SIM SMART“. Sdílení služeb platí stejně jako u T-Mobilu i zde, jen druhá karta nepodporuje speciální aplikace hlavní SIM, třeba GSM Banking. Když tedy budete mít aktivní naklonovanou kartu, pouze vás upozorní, že máte novou bankovní zprávu. Tu si přečtete ale až na hlavní kartě po jejím opětovném přihlášení do sítě. Taková je nevýhoda řešení od Eurotelu, světlou stránkou je absence aktivačního poplatku při zřizování karty Duo ke stávajícímu číslu. Měsíční paušál za její vedení je prakticky stejný jako u konkurence, konkrétně 113 korun.

 (ceny jsou uvedeny s DPH) Eurotel Duo T-Mobile Twin
Aktivace zdarma 476 Kč
Měsíční paušál 113 Kč 118 Kč
Paušální zákazníci ano ano
Předplacenky ne ne
GSM Banking ne ano
Převod volných minut ano ano

Jsou klony a klony

Obě karty mohou být dokonce přihlášené do sítě operátora současně. Jejich plnohodnotné fungování však není zaručeno a tak je lepší vždy jedno zařízení vypnout, nebo v něm alespoň kartu deaktivovat. Zpráva přijde vždy na tu kartu, která se jako poslední nějakým způsobem přihlásila v sítí, třeba z ní bylo voláno anebo byl prohlížen webový obsah.

Když vypnete jedno zařízení, je dobré provést s tím druhým některou z operací v síti, třeba začít volat a okamžitě volání zrušit. Tím dáte operátorovi vědět, které z „dvojčat“ právě používáte. Kdyby se neprojevila činnost právě aktivní karty, síť bude vaše číslo považovat za nedostupné a hovor podle nastavení buďto přesměruje jinam, anebo nespojí.

Za jedny klony se operátoři staví – za ty vlastní. Ty si zapíší do databáze a i když se objeví současně dvě karty SIM se stejným číslem, jež operátor zná, nebude si jich všímat a je jen na zákazníkovi, jestli mu nebude vadit nekompletní funkčnost při využívání obou karet současně (popsaná výše).

Operátoři se ale logicky brání klonování nelegálnímu a pro vyhledávání duplikátů vyrobených „podomácku“ mají své metody: síť je automaticky a v pravidelných intervalech monitorována a najde-li provozovatel dvě karty stejného čísla, jejichž zdvojení nepovolil, obě zablokuje. Legální zákazník má tak možnost přes oddělení pro styk se zákazníky situaci vyřešit, majitel nelegálního klonu má smůlu. Dalším stupněm je kontrola, zda se v krátkých časových intervalech neobjevily dvě karty se stejným IMSI na dvou relativně vzdálených místech: jeden ukončí využívání karty a pošle SMS druhému, že „už ji může zapnout.“ Pokud je ten druhý například 100 km daleko, mají oba smůlu.

Diskuze (28) Další článek: Souboj nejlepších smartphonů: Nokia N70 vs. Qtek 8310

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Ostatní, T-Mobile, O2, Problém, Karta, Stejný účet, Klon, SIM, Číslo, Webový obsah


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 62

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 29

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už nedodává pouze data, má dvě aplikace pro Android Těšit se můžete na jednoduché uživatelské rozhraní a dostatek informací Chybí naopak jakékoliv možnosti nastavení a postrádáme také widgety

Filip Kůžel, Jozef Cmar | 9