Operátoři na Slovensku: máme co závidět

Shrnutí dění u našich východních sousedů. Čeští operátoři by se mohli učit hlavně v oblasti rychlého mobilního internetu.
Operátoři na Slovensku: máme co závidět

Mobilní dění na Slovensku se od toho českého příliš neodlišuje. Znáte to – před Vánoci se firmy soustřeďují na nabídku co nejlákavějších služeb místo toho, aby představovaly nějaké revoluční technologie. Přesto jsme si ve spolupráci s našim partnerským webem MobilMania.sk vyhlédli několik událostí, o kterých byste měli vědět.

Před Vánocemi nebylo na programu dne téměř nic jiného než souboj o nejvýhodnější nabídku. T-Mobile nabídl věrným i novým zákazníkům tarif s volnými hovory ve vlastní síti mezi 6. a 21. hodinou a navíc k němu přidal 50 minut volání do všech sítí. To všechno na dva roky za 590 slovenských korun měsíčně. Další akcí byl dvojnásobek volných minut ke všem paušálům po dobu dvou let - jednoduchá nabídka, která byla šita na míru i pro podnikatele.

Orange svým zákazníkům k takzvaným Superpaušálům nabídl dva tisíce volných minut měsíčně do vlastní sítě, ale jen ve slabém provozu a přes víkend. Pak ještě přidal paušál “Deň a večer”, se kterým mohou zákazníci telefonovat mezi osmou a osmnáctou hodinou ve vlastní síti zdarma, přičemž použil zajímavý marketingový tah – paušál bude fungovat dva roky jen těm, kteří jej aktivují s 3G telefonem. Ostatním se po roce změní na kreditní paušál za 499 Sk. O2 nabídl každou druhou minutu a každý druhý měsíční poplatek za 1 Sk – pro mnohé tato jednoduchá a docela výhodná akce byla atraktivnější než složitější nabídky konkurence.

A co po Vánocích?

Po skončení vánočních akcí operátoři museli připravit další akce, nejaktivnější byl zatím Orange. Snížení cen 3G internetu, zvýšení rychlostí a některých podmínek můžeme směle označit za malou revoluci. Program s 10 GB dat, HSDPA a HSUPA teď vyjde na necelých tisíc slovenských korun, a to už je velmi zajímavá nabídka. Pokrytí Slovenska sítí třetí generace od Orange přitom dosahuje v porovnání s Českou republikou závratných čísel – signál HSDPA a HSUPA je dostupný ve více než 130 městech a obcích, které dohromady čítají až 56 procent celé slovenské populace. Doplňkové balíky se 4 nebo 8 GB stažených dat vyjdou navíc na tři sta a pět set korun. Pro hlasové tarify aktuálně platí nabídka Happy Hour za 69 Sk měsíčně a volání až na 10 bezplatných čísel. Tyto dvě akce se přitom mohou kombinovat.

Před několika dny svoji novou akci představil také operátor O2. Přes víkendy mají jeho zákazníci k dispozici měsíčně štědré limity na hovory do všech sítí, SMS i MMS. Za každou minutu a odeslanou zprávu v těchto limitech pak zaplatí jen jedinou korunu. Minuty jsou navíc účtovány přednostně, nikoli až po vyčerpaní těch standardních. T-Mobile zatím nové akce nepředstavil, vánoční nabídky totiž pokračují až do konce ledna.

Rychlý internet je “růžovým 3G”

T-Mobile začátkem ledna oznámil mírné snížení aktivačního poplatku u služby Rychlý internet. Dosavadní cena 299 slovenských korun bez DPH je snížena právě o devatenáctiprocentní daň. Navíc operátor prodloužil až do konce roku 2008 nižší cenu za SMS zprávy odeslané z počítačové aplikace PC Messenger. Ta se ale vztahuje jen na zákazníky Rychlého internetu, kteří mají aktivováno sdílení dat mezi mobilem a Rychlým internetem. Vymoženost sdílených dat je přitom také poměrně nová. Doposud zákazníci surfující skrze mobilní telefon museli mít aktivovánu službu Web'n'Walk. Poslední změnou je zrušení šesti až devítiměsíční slevy ve výši nejlevnějšího tarifu RI, kterou nahrazuje 500 až 2 000 volných minut během celé doby využívání Flarionu. Připočteny budou k mateřské kartě (je-li používána).

Rychlý internet je služba ve středoevropském regionu ojedinělá, neboť jako jediná funguje na technologii Flash-OFDM (zkráceně Flarion podle firmy, která ji vyvíjí) a právě na Slovensku měla v roce 2005 svoji světovou komerční premiéru. Její provoz je zajištěn na frekvenci 450 MHz, na které T-Mobile v době spuštění provozoval už jen několik stovek telefonů v síti NMT. Dnes už se pásmo využívá výhradně pro datové přenosy. Služba měla ze začátku maximální rychlost stahování 3,6 Mb/s, o rok později byla zvýšena na 5,3 Mb/s. S uploadem o rychlosti 1,8 Mb/s tak T-Mobile využívá konkurenční výhodu. Orange totiž ve své 3G síti začal spouštět HSDPA až v roce 2006 a HSUPA s maximem 1,46 Mb/s v listopadu 2007, i když nesmíme zapomínat, že v případě Flarionu jde o ryze datovou síť. Výhledově se rychlost Flash-OFDM může dostat až na teoretickou hodnotu 15,9 Mb/s. Vedle vysokých přenosových rychlostí se však koncem léta objevily také výrazné problémy s připojením, na které operátor oficiálně vůbec nereagoval. Rychlost je sice důležitá, ale spolehlivost připojení o nic méně.

Předplacené karty se ještě nevzdávají

Přesun zákazníků od předplacených karet k tarifům je další celosvětový trend většiny operátorů. Slovenský T-Mobile na to jde postupně, teď si ale ukrojil dosti velký kus – zrušení se dočkal věrnostní klub, který už nabízí výhody jen zákazníkům s tarify. Naopak jakýmsi vykoupením je nabídka akciového kreditu, kdy operátor zákazníkům daruje každý měsíc 100 korun po dobu dvou let. Podmínkou je nastavení pravidelně dobíjené sumy alespoň na 300 Sk měsíčně. Do konce roku dokonce T-Mobile nabízel dvojnásobek kreditu při dobití sumou vyšší než tisíc korun. Novinkou není ani připsání 20 000 Sk kreditu během dvou let jako dárek novým zákazníkům programů Fix.

Operátor O2 si se svými zákazníky tak trochu pohrává: Nejen že snížil ceny některých telefonů na bazarovou úroveň, aby je pak znovu zdražil, ale také na pár dní z nabídky odstranil zvýhodněné balíčky pro předplacené karty. Orange se v posledním období zmohl jen na akční startovací balíček Click s kreditem 199 Sk za cenu 99 Sk.

Po nedávném zavedení poplatku za úhradu faktur v prodejnách Orange se k tomuto kroku uchýlil i T-Mobile. Ten službě dokonce přiřkl přívlastek “expresní”, i když někdy je volná přepážka na prodejně přímo zázrakem.

Diskuze (44) Další článek: TJAT: SmartPhone pro ICQ za 20 dolarů přijde v únoru

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Partnerský web, Věrnostní klub, Revoluční technologie

Určitě si přečtěte