Operátoři pláčou: Rakousko je bublina, brzy praskne

Operátoři mají nový hit. Pláčou nad srovnáváním s rakouským trhem. Prý není tak levný a nevydrží dlouho. Jak je to doopravdy?

Tuzemští mobilní operátoři si webu Novinky.cz vylili srdíčko ohledně srovnávání českého trhu s rakouským. Je to prý velmi neobjektivní a operátoři u našich jižních sousedů jsou na tom hodně špatně. Prý kvůli nízkým cenám dokonce balancují na hranici přežití, zavádí nové jednorázové poplatky a zastavili investice do infrastruktury. Prostě a jednoduše budou muset zdražovat, jelikož konkurenční boj srazil ceny až příliš nízko, a to není dobře.

Tisková mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová se už před časem vyjádřila pro ČT, že ceny u nás kontinuálně klesají: „Například v Rakousku, kde jsou ty ceny výrazně nižší, operátoři v poslední době velmi fůzují, přestávají investovat, slučují se, zanikají a v poslední době také zavádějí nové a jednorázové poplatky, které výrazně zvyšují tu ceníkovou cenu.“

Klepněte pro větší obrázek
Že operátoři v Rakousku nejsou tak levní, nás přesvědčuje Martina Kemrová (tisková mluvčí T-Mobilu). Stačí ale navštívit web rakouského T-Mobilu a porovnat si ceny. Jsou řádově nižší i když započteme 50€ aktivaci a 20€ za roční vedení SIM.

Podobné zbraně používá také Miroslav Čepický z Vodafonu. Pro Novinky.cz řekl: „Rakouský trh představuje výjimku v celé Evropě a je otázkou, jak dlouho je tato situace z hlediska dalšího rozvoje a modernizace tamních sítí udržitelná. V důsledku příliš nízkých cen tamní operátoři také začali účtovat nové poplatky, které na českém trhu nejsou.

Nefér srovnání nebo lži?

Rakouští operátoři:

„Ubozí čeští operátoři… To neustálé zlevňování je snad také brzy položí“, řekne si možná neinformovaný čtenář. Opak je ale pravdou! Chceme to dokázat a usvědčit operátory z demagogie. Podíváme se na ony hrozné poplatky, které zákazníci v Rakousku narozdíl od nás platí a na chabou infrastrukturu, na kterou už prý nejsou peníze.

Pravdou je, že zákazníci v Rakousku platí poplatky, na které u nás nejsme zvyklí. Jde o poplatek za aktivaci a roční servisní poplatek za provoz SIM karty. Ten činí 20 eur (515 Kč). Aktivace se pohybuje okolo 50 eur (1 287 Kč), ale dá se na ní ušetřit nákupem online. Akční nabídky mají i rakouští operátoři nepřetržitě, takže aktivaci vůbec platit nemusíte.

Klepněte pro větší obrázek
Vánoční nabídka rakouského Orange s aktivací zdarma.
A co říkáte na tarif s tisícovkou minut, SMS a neomezenými daty za méně něž 200 Kč měsíčně?

A to je vše. To nejhorší, co může Rakušana potkat, je 100 euro na poplatcích během dvou let. Rozpočítáno do jednotlivých měsíců jde o 4 eura měsíčně na extra poplatcích. Za to má přístup k cenám o jakých se nám ani nesnilo. Tuzemští operátoři opravdu takové poplatky nemají, zato mají 10× dražší služby…

3G? V Rakousku už mají LTE

Nikoho asi nepřekvapí, že v Rakousku jsou napřed. Konkrétně T-Mobile má v několika lokalitách LTE s rychlostí až 100 Mb/s download a 50 Mb/s upload. Datová nabídka rakouského T-Mobilu (jen se podívejte) je také výhodnější než v případě toho českého. Například internet 3G bez limitů (rychlost 10/2 Mb/s) vyjde na 15 € (386 Kč). LTE je dražší, stojí 1 300 Kč.

Klepněte pro větší obrázek
V Rakousku už mají LTE, v ČR se ještě schvaluje novela ZoEK, která umožní vypsat tendr na prodej frekvencí
Klepněte pro větší obrázek
Pokrytí rakouského T-Mobilu. Interaktivní mapu naleznete na této adrese
Proklepněte si pokrytí ostatních operátorů: do vyhledávání na jejich webech zadejte „netzabdeckung“.

Pravdou je, že pokrytí 3G je v Rakousku mnohem lepší než u nás i přes hornatý terén a operátoři do sítí stále investují. Konkrétně rakouský T-Mobile investoval do rozvoje sítí v loňském roce v přepočtu téměř 3 miliardy korun (meziročně o 20 % více) a přestat nehodlá (tisková zpráva v němčině zde). Pro srovnání: Český T-Mobile do 3G za roky 2009 a 2010 investoval 1,3 miliardy Kč a obdobná suma má být investována i v letech 2011 a 2012 (zdroj).

Miliardy v ČR, stovky milionů v Rakousku

O2, T-Mobile i Vodafone patří k nejziskovějším společnostem u nás. Čistý zisk prvních dvou se pohybuje okolo 10 miliard ročně, Vodafone čísla nezveřejňuje. Podívejme se jaký profit (každý interpretuje výsledky pomocí jiných ukazatelů) vykázali za loňský rok operátoři v Rakousku. Pro porovnání využijeme EBITDA (hrubý provozní zisk). Pravda je taková, že rakouští operátoři jsou ziskoví, vydělávají ale výrazně méně než ti naši. Podařilo se mi dohledat například výsledky hospodaření rakouského Orange za rok 2010 (v angličtině zde). Hlavní body:

  • meziroční nárůst zákazníků o 5 % na 2,3 milionu (tedy asi polovina zákazníků českého O2 či T-Mobilu)
  • čistý zisk vzrostl o 1,5 % na 36,2 milionu euro (926 milionů korun)
  • EBITDA: meziroční nárůst o 2 % na 185 milionu euro (4,737 miliardy korun)
  • marže EBITDA: 33,8 %

Sami vidíte, že zisk Orange se blíží jedné miliardě korun. Naproti tomu české O2 a T-Mobile mají zisk zhruba desetkrát vyšší. A máme zde zajímavou analogii: 10× vyšší ceny v ČR = 10× vyšší zisk v ČR.

V tomto kontextu je tedy jasně vidět, jak moc vybral Vodafone z české pobočky v září letošního roku. Oněch 6,7 miliardy je částka, na kterou vydělává rakouský operátor svému majiteli nějakých 6 až 7 let. Jde o obrovské peníze, které ale zákazníci v tuzemsku na předražených službách brzy zaplatí zpět (a pak pravděpodobně zase odejdou do zahraničí).

Nejsnáze můžeme porovnat rakouský a český T-Mobile:

Operátor
(čísla za rok 2010)
počet zákazníkůEBITDAmarže EBITDAcelkové tržby
(mobilní služby)
investice do sítě
T-Mobile CZ5,5 milionu13,9 miliardy Kč47,7%27,3 miliardy Kč"značné finanční prostředky"
T-Mobile Austria3,8 milionu7,2 miliardy Kč28,9%25,1 miliardy Kč2,9 miliardy Kč
Zdroj: T-Mobile CZ, T-Mobile AT

Rakouský T-Mobile má (kvůli mnohem vyšší konkurenci) méně zákazníků než ten český. Utrží skoro stejně, ale český T-Mobile má mnohem vyšší marži.

Investicemi, hospodářskými výsledky a srovnáním rakouského T-Mobilu s českým se na svém blogu Výzkumném Ústavu Čar a Kouzel zabývá Kamojedov. Článek stojí za přečtení.

Rakousko je země telekomunikacím zaslíbená, funguje tam konkurence a operátoři mají přiměřené zisky. Pokud někdo tvrdí opak, nevěřte mu ani slovo. Tiskoví mluvčí by namísto zpochybňování faktů spíše měli vysvětlovat, proč jsou čeští operátoři o tolik dražší, než třeba operátoři v sousedním Rakousku.

Diskuze (116) Další článek: Verzo Kinzo: cena klesá na přání komunity

Témata článku: Operátoři, Technologie, T-Mobile, Hospodaření a finance, Nákup online, Rakousko, Datová nabídka, Bublina


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

** Nokia 7.1 je povedená stylovka vyšší střední třídy ** Znovu láká na čistý systém zapojený do programu Android One ** Lákavou funkcí může být i podpora HDR10 u videa.

Martin Miksa | 23

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů napříč cenovým spektrem ** Cena použitelných modelů začíná na dvou tisících korun

Jan Láska | 93

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 137

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

** Střední třída bez zastaralých řešení ** Povedený design dává svou inspiraci hodně najevo ** Zajímavá alternativa, pokud vás Nokie neoslovují

Martin Herodek | 18

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

** Honor 7A je ideální smartphone pro děti či začátečníky ** Nestojí moc a systém na něm jede hezky plynule ** Má rozumně nastavené parametry, zabezpečení a hezké barvy **

Jakub Vrbacký | 20

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 60