Operátoři příští rok pravděpodobně zruší volné SMS brány

Podle našich informací, které se nám podařilo získat v průběhu několika uplynulých měsíců, operátoři postupně zruší webové SMS brány zdarma.
Operátoři příští rok pravděpodobně zruší volné SMS brány

Nepíšeme o tom poprvé...

Pokud jste četli MobilManii již před několika měsíci, zcela jistě se pamatujete na můj článek o tom, že operátoři zruší nebo alespoň omezí volné SMS brány, z nichž nyní můžete posílat textovky zdarma na čísla v síti toho kterého operátora. Následná diskuse předčila všechna naše očekávání; jedni tvrdili, že si toto operátoři nemohou dovolit, druzí zase, že je to nesmysl a že pěkně „kecáme“.

Blíží se konec

Nuže, netrvalo to dlouho, a naše slova potvrzují další zdroje, které ovšem nebudeme jmenovat. Podle nich budou webové brány zdarma zrušeny začátkem příštího roku, zhruba na přelomu prvního a druhého čtvrtletí, možná dříve, možná později. Poté by mělo být možné posílat textovky jen po přihlášení k účtu zákazníka, u Oskara ze Samoobsluhy, u T-Mobilu z t-zones. Jediný, kdo ještě nemá zavadenu autentifikaci uživatele, je Eurotel, nicméně lze předpokládat, že s tímto krokěm pospíší. Textovky odeslané z webu pak budou placené, a to buď podle vašeho tarifu, nebo levněji, ale to není pravděpodobné. Už nyní mohou majitelé TMO posílat placené textovky z webu, které je stojí stejně, jako kdyby je poslali z mobilu.

K tomuto kroku operátoři přistoupí proto, že z posílání textovek z webu nemají ani korunu (ano, na textovku je možné odpovědět a pak už tu příjem je, ale nepřímý a nejistý), a také proto, že někteří uživatelé zneužívají brány ke komerčním účelům. Rovněž se občas stane, že je brána zahlcena útokem spamisty nebo nějakého vtipálka. Po zpoplatnění už ale bude muset být doručení z webu garantováno, jinak uživatelé nebudou tuto službu využívat.

A co na to samotní operátoři?

Eurotel, Jan Kučmáš: "Obecně je zatím tato služba zdarma a v nejbližší době neplánujeme její zpoplatnění. Nicméně sledujeme vývoj ve světe a faktem je, že SMS brána využívá naše investice bez jakýchkoliv poplatků a že registrujeme stovky pokusu o její zneužití pro komerční účely."

T-Mobile, Petr Stoklasa: "Rozhodnutí o budoucnosti této služby je součástí další strategie společnosti a proto se k tomuto tématu nebudeme nyní vyjadřovat."

Oskar, Igor Přerovský: "V tuto chvíli je tato služba poskytována zdarma. Uvedená informace nepochází z našich zdrojů."

Textovky budeme posílat z mobilu

A jaký bude výsledný efekt? Počet uživatelů webové brány prudce klesne. Nebude možné používat mobilní e-mail směrem na mobil, pokud operátoři nepřijdou na to, jak jej zpoplatnit; a pokud zůstane zdarma, bude mít jistě omezení, např. jedna zpráva na číslo denně apod. Textovku z webu vám nepošle nikdo, kdo nebude uživatelem stejného operátora jako vy. Fungovat přestanou i různé webové brány třetích stran či různé informační služby. Zkrátka pro ty, co šetřili na posílání textovek, nastanou krušné časy.

Poznámka: Možným řešením by mohl být tento postup: zaregistrujete se na webu operátora, zadáte platný e-mail, kam vám budou chodit reklamní zprávy a za to dostanete od operátora určitý denní, týdenní nebo měsíční limit na textovky zdarma. Takto to chodí např. v Irsku. Náklady na zaslání textovky tak zaplatí zadavatel reklamy.

Věříte tomu, že SMS brány zdarma budou zrušeny?

Témata článku: Operátoři, Vodafone, O2, T-Mobile, SMS

275 komentářů

Nejnovější komentáře

  • edd 16. 11. 2002 6:56:37

    Nedivme se-podívejte se pár let dozadu.Co bylo vše na internetu možno...

  • boris 14. 11. 2002 14:54:39
    T-Mobile, možná, protože Eurotel své přitroublé zákazníky oholí rovnou a...
  • JJ 13. 11. 2002 18:35:00
    Jonasi, to ses teda machr, takovej komentar si nech pro manzelku
Určitě si přečtěte

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

** Internet věcí už není prázdná fráze ** Čekali byste chytrou elektroniku ve vinohradu na jihu Moravy? ** Čerstvé informace každých 30 minut umožní šetrně pracovat s chemií

Dnes | časopis Computer, Michlovský Jakub

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

** iPhone 7 32 GB nyní pořídíte těsně pod 20 tisíc korun ** Novinky náleží do střední třídy, Huawei Y6 2017 vyjde na 3 995 Kč ** Na konci léta nabízí O2 slevu až tři tisíce no nový mobil, za úpis

5.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 3

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

** V druhé půlce letních prázdnin bodují telefony střední třídy ** Pokud fandíte výhodným nákupům, zaostřete na Huawei ** Za dvouletý úpis vám operátor sleví až 4 000 Kč z ceny

3.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 1


komerční sdělení

Komerční sdělení