Operátoři příští rok pravděpodobně zruší volné SMS brány

Podle našich informací, které se nám podařilo získat v průběhu několika uplynulých měsíců, operátoři postupně zruší webové SMS brány zdarma.
Operátoři příští rok pravděpodobně zruší volné SMS brány

Nepíšeme o tom poprvé...

Pokud jste četli MobilManii již před několika měsíci, zcela jistě se pamatujete na můj článek o tom, že operátoři zruší nebo alespoň omezí volné SMS brány, z nichž nyní můžete posílat textovky zdarma na čísla v síti toho kterého operátora. Následná diskuse předčila všechna naše očekávání; jedni tvrdili, že si toto operátoři nemohou dovolit, druzí zase, že je to nesmysl a že pěkně „kecáme“.

Blíží se konec

Nuže, netrvalo to dlouho, a naše slova potvrzují další zdroje, které ovšem nebudeme jmenovat. Podle nich budou webové brány zdarma zrušeny začátkem příštího roku, zhruba na přelomu prvního a druhého čtvrtletí, možná dříve, možná později. Poté by mělo být možné posílat textovky jen po přihlášení k účtu zákazníka, u Oskara ze Samoobsluhy, u T-Mobilu z t-zones. Jediný, kdo ještě nemá zavadenu autentifikaci uživatele, je Eurotel, nicméně lze předpokládat, že s tímto krokěm pospíší. Textovky odeslané z webu pak budou placené, a to buď podle vašeho tarifu, nebo levněji, ale to není pravděpodobné. Už nyní mohou majitelé TMO posílat placené textovky z webu, které je stojí stejně, jako kdyby je poslali z mobilu.

K tomuto kroku operátoři přistoupí proto, že z posílání textovek z webu nemají ani korunu (ano, na textovku je možné odpovědět a pak už tu příjem je, ale nepřímý a nejistý), a také proto, že někteří uživatelé zneužívají brány ke komerčním účelům. Rovněž se občas stane, že je brána zahlcena útokem spamisty nebo nějakého vtipálka. Po zpoplatnění už ale bude muset být doručení z webu garantováno, jinak uživatelé nebudou tuto službu využívat.

A co na to samotní operátoři?

Eurotel, Jan Kučmáš: "Obecně je zatím tato služba zdarma a v nejbližší době neplánujeme její zpoplatnění. Nicméně sledujeme vývoj ve světe a faktem je, že SMS brána využívá naše investice bez jakýchkoliv poplatků a že registrujeme stovky pokusu o její zneužití pro komerční účely."

T-Mobile, Petr Stoklasa: "Rozhodnutí o budoucnosti této služby je součástí další strategie společnosti a proto se k tomuto tématu nebudeme nyní vyjadřovat."

Oskar, Igor Přerovský: "V tuto chvíli je tato služba poskytována zdarma. Uvedená informace nepochází z našich zdrojů."

Textovky budeme posílat z mobilu

A jaký bude výsledný efekt? Počet uživatelů webové brány prudce klesne. Nebude možné používat mobilní e-mail směrem na mobil, pokud operátoři nepřijdou na to, jak jej zpoplatnit; a pokud zůstane zdarma, bude mít jistě omezení, např. jedna zpráva na číslo denně apod. Textovku z webu vám nepošle nikdo, kdo nebude uživatelem stejného operátora jako vy. Fungovat přestanou i různé webové brány třetích stran či různé informační služby. Zkrátka pro ty, co šetřili na posílání textovek, nastanou krušné časy.

Poznámka: Možným řešením by mohl být tento postup: zaregistrujete se na webu operátora, zadáte platný e-mail, kam vám budou chodit reklamní zprávy a za to dostanete od operátora určitý denní, týdenní nebo měsíční limit na textovky zdarma. Takto to chodí např. v Irsku. Náklady na zaslání textovky tak zaplatí zadavatel reklamy.

Věříte tomu, že SMS brány zdarma budou zrušeny?

Diskuze (275) Další článek: 21.10.2002 21:46 Nový vzhled Nokia-Game.cz pro třetí ročník Nokia Game

Témata článku: Operátoři, O2, Vodafone, T-Mobile, SMS, Rok, Uvedená informace, Příští rok


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136