Operátoři s iPhonem 3GS počítají. Nechtějí však říct kdy

O2, T-Mobile i Vodafone by rádi nový iPhone 3GS zařadili do svých nabídek. Zatím však tají datum i cenu, za kterou se bude prodávat.
Operátoři s iPhonem 3GS počítají. Nechtějí však říct kdy

Apple svým uvedením nového iPhonu 3GS vzbudil hned několik otázek. Vedle klasického přemítání, zda nový model vůbec přináší něco zásadního navíc, při současném uvolnění firmwaru 3.0 (čtěte iPhone OS 3.0 k dispozici od 17. června), se čeští příznivci ptají, s jak velkým zpožděním proti velkým zemím bude u nás novinka k dostání, u kterých operátorů a za kolik. Některé další fandy Applu napadne možná i myšlenka na další osud předchozí generace iPhonu 3G.

Čeští operátoři jsou zajedno. iPhone 3GS v Česku určitě bude, neví se však přesně kdy. Do časového odhadu se zatím pustil pouze T-Mobile, který ústy své tiskové mluvčí Martiny Kemrové stanovil horizont měsíce července (čtěte T-Mobile oznámil plánovaný prodej iPhonu 3GS). Tato doba by se shodovala s plány Applu, který bude iPhone 3GS distribuovat v několika vlnách. Česká republika má podle něj být ve druhé a novinky se dočká 9. července.

Méně konkrétní už jsou zástupci O2. "Jednáme se společností Apple o uvedení nového iPhone 3GS pro naše zákazníky. V průběhu léta by se nový iPhone mohl objevit v síti O2 prodejen," uvedl pro Mobilmania.cz tiskový mluvčí Martin Žabka. Novou generaci iPhonu si nechce nechat ujít ani Vodafone, který se může pochlubit nejlepšími prodejními čísly za iPhone 3G. "Vzhledem k tomu, že jsme v prodejích iPhone 3G z operátorů zdaleka nejúspěšnější, počítáme i s nasazením novějšího modelu do naší nabídky. Bližší informace zatím s ohledem na jednání se společností Apple nemůžeme zveřejňovat," prozdradil za operátora zástupce tiskového mluvčího Lukáš Kropík.

Za stejnou nebo vyšší cenu?

Při spekulacích o skutečném datu uvedení do prodeje je ale třeba si uvědomit, že předchozí generace iPhonu je na našem trhu oficiálně teprve od 22. srpna 2008, tedy zhruba tři čtvrtě roku. Z produktové politiky Applu je známo, že dává svým výrobkům minimálně roční cykly, než uvede jejich vylepšenou nástupnickou verzi. Proto je možné, že iPhone 3GS vystřídá v nabídkách předchozí generaci až na samém sklonku prázdnin a červenec hlášený T-Mobilem může být pouze horizont plánovaného zahájení předrezervací produktu pro netrpělivé zájemce. V každém případě by stejně jako loni mělo být datum uvedení iPhonu 3GS do prodeje u všech tří operátorů stejné.

O ceně přístroje je zatím předčasné mluvit. Operátoři vedou intenzivní jednání s Applem a ani poté nemusí být ceny konečné. Vzpomeňte na loňský srpen, kdy T-Mobile začal prodávat iPhone 3G za jedny z nejnižších cen v Evropě. Jeho neblokované přístroje se tak staly terčem překupníků z mnoha zemí. Operátor byl proto nucen ceny zvednout (čtěte T-Mobile zdražuje iPhone. O čtvrtinu).

Pokud se potvrdí teorie s roční obměnou produktů, vyhneme se také výraznějšímu srovnávání cen předešlého a nového iPhonu. Nejnovější generace by v takovém případě měla prodávat za přibližně stejnou, nebo jen o málo vyšší cenu než současný iPhone 3G. Ten by se pak po vzoru amerického operátora AT&T, u nějž už je cenové zařazení známo (čtěte Apple iPhone 3GS: nová modla mobilního světa), mohl dostat do "výprodeje" za o něco nižší cenu.

Diskuze (14) Další článek: HTC připravuje dvě novinky s Androidem

Témata článku: iPhone, 3G, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 3G, Apple iPhone 3G 16GB, Apple iPhone 3GS, Apple iPhone 3GS 16GB, Apple iPhone 3GS 32GB, Apple iPhone 4GB, Cenové zařazení, Nejnovější generace


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15