Operátoři se radují: počty odeslaných textovek utěšeně rostou

Textové zprávy zažívají opravdový rozkvět. V některých zemích dokonce činí textové zprávy i deset procent příjmů a uživatelé pošlou v průměru až čtyři zprávy denně. Předpověď asociace GSM dokonce mluví o 200 miliardách SMS za letošní rok!
Operátoři se radují: počty odeslaných textovek utěšeně rostou

Textové zprávy, SMS, používají všechny věkové generace. Mladí lidé pomocí nich flirtují, byznysmeni si jimi zjišťují stav svého účtu v bance, stařečci posílají pozdravy z dovolené vnukům. Je proto logické, že se operátoři snaží všemožnými způsoby posílání textovek zvýšit. Někteří (Oskar) nízkými cenami, jiní (Paegas, Eurotel) rozšířenými službami jako chat, SIM Toolkit nebo hrami typu Chcete být milionářem? Čím více textovek uživatelé pošlou, tím více peněz spadne do operátorovy kapsy; to ostatně není nic nového a je to každému jasné.

I čtyři textovky za den

Nedávno zveřejnil svoje finanční výsledky norský operátor Telenor Mobil, podle kterého tvoří textové zprávy 12 procent všech výnosů z provozování telekomunikačních služeb za poslední dvě čtvrtletí. 2,1 milionů uživatelů tohoto operátora poslalo celkem 630 milionů zpráv za uplynulého půl roku; průměr tedy činí 3,5 zprávy na jednoho uživatele. Jen za textovky tedy utratili 56 milionů dolarů.

Ve Švédsku to už tak žhavé není. Tamní operátor Telia se svými 3,2 miliony zákazníky uvádí za stejné období jen 171 milionů zpráv, což je méně než jedna textovka na den. Ani v Británii nepošlou tolik textovek denně co v Norsku. Podle asociace UK Mobile Data Association je v Británii celkem 30 milionů mobilistů, kteří odešlou více než miliardu textovek měsíčně. Průměr tedy činí okolo 1,15 textovky na den.

Miliardy textovek každý měsíc

Dejme ale tomu, že Britové budou následovat uživatele v Norsku. Tehdy by museli měsíčně odeslat okolo 4 miliard textovek a tedy za rok téměř 50 miliard. U nás by to bylo při nějakých 5,5 milionech uživatelů za rok zhruba 8 miliard SMS. Naši operátoři bohužel neuvádí, kolik proteče jejich sítěmi odeslaných textovek, takže se můžeme jen dohadovat, jak velký provoz na našich „bezdrátových silnicích“ je.

Mimochodem, podle Oskara, který zlevnil na prázdniny textovky odesílané na svoje čísla na 77 haléřů, se počet odeslaných textovek hodně zvýšil. Je tedy patrné, že v současné době je u nás největší překážkou textových zpráv jejich cena. Tu mají stále (až do 14.9.) nejnižší „výherní“ tarify Oskara Slyším Vás a Dohoda s Oskarem - ceny začínají na 35 haléřích za jednu zprávu.

Pro doplnění: V červnu se po celém světě odeslalo celkem 19 miliard textových zpráv; průměrně to je sedm tisíc textových zpráv každou sekundu. V prosinci by to mělo být již 25 miliard, čemuž mají pomoci vánoční svátky a oslavy konce roku.

 

Diskuze (18) Další článek: oživeno: Kdo zítra představí nový mobil?

Témata článku: Ostatní, Výherní tarif, Text, Všemožný způsob


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11