Operátoři v Indii, aneb jak oslovit dolní miliardu

Specifická země, specifické problémy. Proč je takový problém pokrýt mobilním signálem „dolní jednu miliardu neviditelných Indů“?
Operátoři v Indii, aneb jak oslovit dolní miliardu

Na velikosti v byznysu záleží. V indickém telekomunikačním byznysu je velikost, nezměrná rozloha a počet obyvatel, jednou z největších výzev. Země má více než miliardu obyvatel, což z ní dělá pro telekomunikační operátory potenciálně jeden z nejlukrativnějších trhů na světě. Mince má ale i svoji druhou stranu. Operátoři stále hledají životaschopný model, který by obsloužil takzvanou neviditelnou Indii, tedy půl milionu chudých vesnic odříznutých od civilizace.

Na začátku tohoto roku se Indie mohla pochlubit více než 880 miliony lidí používajících mobilní telefon. V „zářící Indii“, tedy ve městech, je hustota pokrytí signálem téměř maximální. Na venkově je to ale zcela jiná písnička.

Klepněte pro větší obrázek
Mobilní telefony pomalu začínají pronikat i na indický venkov
(Autor: CC BY 2.0: rajkumar1220)

Příběh pokrývání Indie moderním telefonním signálem započal již o dekádu dříve, opravdová revoluce ale přišla až v uplynulém desetiletí s razantním nástupem indické střední třídy. V roce 2001 využívalo mobilní telefony méně než jedno procento populace. K dnešnímu dni se toto procento zvýšilo k 66 procentům. Indická vláda si dala za cíl dosáhnout do roku 2015 mety jedné miliardy telefonních předplatitelů.

Rychlý růst odvětví provázela řada skandálů a podezření z korupčního jednání. Ve většině případů se objevilo podezření, že hlavní soukromí hráči se pokoušeli získat výhodné smlouvy pomocí úplatků státním činitelům. Situace se částečně zlepšila až vytvořením silného regulátora, Comptroller and Auditor General of India, který začal korupčníky trestat. Ale navzdory lepší regulaci se stále všichni hráči na trhu potýkají se stejným problémem: jak obsloužit „dolní jednu miliardu“.

Překážkou se zabývá i indická vláda, která loni zveřejnila zprávu nazvanou „Očekávání nové telekomunikační revoluce 2012“. Píše se v ní o národní politice, která bude usilovat o lepší propojení chudého venkova a rozvinutějších měst.
Jeden z problémů je strukturální a souvisí se způsobem, jakým se byznys v zemi vyvíjel. Privátní operátoři utratili miliardy za nákup zařízení pro stavbu sítě 2G a 3G. V tomto procesu vytvořili dluh ve výši dvou bilionů rupií. Nyní se zdá, že v příštích několika letech se tyto firmy budou snažit vyrovnat své hospodaření a dluh splatit. Jinými slovy investovat méně v zaostalých částech Indie. V těchto místech jsou totiž servisní náklady na klienta výrazně vyšší než ve městech a klientská základna je chudší.

Zdá se tedy, že k některým Indům vlna telefonizace nedoplyne. Nadějí pro dosud neviditelné Indy je, že se stanou viditelnými. K tomu může docela dobře dojít, protože konkurence ve městech začíná být obrovská a operátoři dříve či později budou muset odejít na venkov. Už se to děje, v uplynulých měsících počet uživatelů mimo města prudce stoupá a nyní dosáhl 250 milionů lidí. Je na operátorech, aby pro tyto klienty našli technologicky i obchodně inovativní řešení.

Autor je členem sítě GlobeReporter.org

Diskuze (7) Další článek: Blutrol: ovládejte hry na iPadu DualShockem

Témata článku: Operátoři, Mil, Moderní telefon, Inovativní řešení, Rychlý růst


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80