Opravdové video se zvukem na mobilu už dnes!

Na konferenci GSM, která právě probíhal tento týden v Cannes, bylo demonstrováno promítání videa na mobilním telefonu. Jak? Pomocí formátu MPEG-4.
Opravdové video se zvukem na mobilu už dnes!
Na konferenci GSM, která probíhal tento týden v Cannes, bylo demonstrováno promítání videa na mobilním telefonu. Jak? Pomocí formátu MPEG-4.

Vývojová laboratoř PacketVideo na konferenci předvedla vlastní aplikaci PvideoPlatform 2.0, která umožňuje přímé přenosy obrazového a zvukového signálu. Takto náročné datové přenosy se brzy stanou běžnou realitou v mobilních sítích třetí generace.

Nemožné skutečností?

Podle prezentace, kterou mohli uživatelé veletrhu shlédnout, je tato nová technologie lepší než systém Pixago, který umožnil pouze audio přenos v sítích s podporou GPRS. Kvalita takto přenášeného vysílání byla příliš nízká. Každý z vás, kdo někdy zkusil sledovat video přes běžný modem připojený k telefonní lince si může snadno představit kvalitu systému Pixago – mizernou kvalitu obrazu a časté „zamrzání“ snímků.

Řešením je MPEG-4

Jakým způsobem tedy chce PacketVideo dostat video vysílání přes GPRS telefony? Vsadili totiž na nový video formát MPEG-4 – a jejich sázka vyšla. Zdá se vám neuvěřitelné, že by obrovské MPEG soubory bylo možno posílat běžnými přenosovými kapacitami? Formát MPEG-4 je speciálně přizpůsoben právě přenosům na linkách s malou propustností. Jakým způsobem je tento problém vyřešen? Jednoduše, obsah tohoto souboru dokáže měnit svoji kvalitu a počty snímků v závislosti na aktuální propustnosti mobilního připojení, takže kvalita vysílání stejného souboru je závislá na propustnosti a je použitelná i v případě tak pomalého přenosu, kterým je současná rychlost 9600 kb/s!

Švýcarské testování

Teorie je to krásná, ale je schopna se uplatnit ve skutečně ostrém provozu? Jistě. PacketVideo ve spolupráci se švýcarským mobilním operátorem Swisscom testoval nové aplikace využívající těchto technologií celý měsíc. Šťastní náhodně vybraní zákazníci s GPRS telefony mohli bezplatně zkoušet různé multimediální aplikace včetně stálého vysílání televizních zpráv a počasí v němčině, francouzštině a italštině. Testování proběhlo úspěšně a o tato technologie se dostala do popředí zájmu významných evropských mobilních operátorů. Škoda jen, že testování místo ve Švýcarsku neproběhlo v síti některého z českých mobilních operátorů.
Váš názor Další článek: Můj malý virtuální pejsek

Témata článku: Ostatní, Mobil, Běžný modem, Zvuk

Určitě si přečtěte