Opravdu jiný mobil? - Panasonic GD30

Mobilní telefony Panasonic mají mnoho společného. Mnoho je snad i slabé slovo, protože na první pohled je jejich vzhled prakticky stejný a o ovládání lze prohlásit totéž.
Mobilní telefony Panasonic mají mnoho společného. Mnoho je snad i slabé slovo, protože na první pohled je jejich vzhled prakticky stejný a o ovládání lze prohlásit totéž. Takže pokud jste někdy viděli některý ze současných Panasoniců, z poloviny už znáte i testovaný Panasonic GD30. Zatímco vzhledem má blíž k postaršímu G450, funkcemi připomíná luxusnější GD90.

Trochu nevyužitý čudlík
Rovněž GD30 nabízí typické ovládání prostřednictvím velkého kurzorového knoflíku pod displejem a zůstala i moje velká výhrada k němu. Kromě pohodlného psaní textových zpráv je bohužel spíše jen okrasou. Pokaždé předpokládám, že bude sloužit k rychlému pohybu v menu, kdy klávesa vpravo potvrzuje volbu a klávesa vlevo se vrací o jednu úroveň nahoru. Kdepak, do menu se dostáváte tlačítkem vedle a vracíte se klávesou C. Jde však asi jen zvyk, i když je škoda, že Panasonic potenciálu této kurzorové klávesy nikdy nevyužije naplno.

Nejsem detailista
Povrch kousku, který jsme měli k testování, je matný a je dobře, že na něm na rozdíl od tmavěmodrého GD90 nezůstávají otisky prstů. Na druhou stranu ale stříbrný povrch působí lacině a osobně bych asi zvolil jiné barevné provedení. Když se to ale vezme do detailů, GD30 je laciný telefon, takže proč to nenechat být.

Funkčně je mobil velice podobný GD90, má jen jistá omezení vyplývající z nižší ceny telefonu; rozdíly jsou ale spíše kosmetické. Nejvíc si všimnete omezení paměti telefonu „pouze“ na 50 míst (co by za to jiné telefony daly). Zajímavostí jsou předdefinované textové zprávy typu „Zavolám za chvíli“, „Prosím, ozvěte se“ nebo dokonce „Miluji tě“.

Vstávej, budíček!
Za dobrý nápad považuji opakovaný budík; takový Ericsson nebo Nokia stále nedokážou pochopit, jak zpříjemní život, když každý den nemusím budík nastavovat znovu a znovu. Mezi standardní funkce patří datum a čas, telefon si pamatuje čas a datum zmeškaných, přijatých a volných hovorů. Za příjemné považuji možnost automatického zapnutí a vypnutí telefonu v nastavený čas; všechny tyto funkce jsou již známé z GD90.

Umíme česky?
K lokalizaci mám stejnou výhradu jako Marek Lutonský v recenzi na GD90. Některé počeštěné položky neznalého spíše zmatou, než by ho navedly na správnou cestu. Někdy je dokonce nutné použít manuál, abyste zjistili, že se pod položkou s podivným názvem skrývá běžná a známá funkce.

Já ho beru!
Když porovnáte parametry modelů GD-30 a GD-90, zjistíte, že jsou vlastně funkčně totožné. GD-90 má prakticky jen luxusnější provedení, je menší a lehčí, rozdíl je samozřejmě také v ceně. Telefon je velice dobrý, padne do ruky a když si zvyknete, dobře se i ovládá a hlavně: má všechny funkce, které k pohodlnému telefonování potřebujete.

Tento článek byl napsán pro časopis Mobility

Diskuze (14) | Gumáci – Motorola V2288

Témata článku: Panasonic, Nízká cena, Panasonic GD, Telefon, Běžná funkce, Opakovaný budík, Nastavený čas, Typické ovládání, Luxusní provedení, Klávesa, Zmeškaný hovor, Textová zpráva, Kurzorová klávesa, Budík, Správná cesta, Druhá strana, První pohled, Mobil, Velká výhra, Mobilní telefon, Mobilita, Standardní funkce, Slabé slovo, Pohodlné psaní, Známá funkce

Určitě si přečtěte

Panasonic Toughpad: Nebojí se práce, pádu ani vody

Panasonic Toughpad: Nebojí se práce, pádu ani vody

Tahle japonská dvojčata zvládnou kde co: hrubé zacházení, prach, vodu, dlouhou pracovní dobu, čárové kódy, Windows i Android. Máte zájem o exota?

23.  2.  2016 | Kůžel Filip | 8

Vyzkoušeli jsme kompaktomobil Panasonic Lumix CM1 [CES]

Vyzkoušeli jsme kompaktomobil Panasonic Lumix CM1 [CES]

14.  1.  2015 | Polesný David, Láska Jan | 26

Panasonic a Toshiba předvádí chytrá interaktivní zrcadla [CES]

Panasonic a Toshiba předvádí chytrá interaktivní zrcadla [CES]

12.  1.  2015 | Polesný David, Papánek Ondrej