Opravdu jiný mobil? - Panasonic GD30

Mobilní telefony Panasonic mají mnoho společného. Mnoho je snad i slabé slovo, protože na první pohled je jejich vzhled prakticky stejný a o ovládání lze prohlásit totéž.
Mobilní telefony Panasonic mají mnoho společného. Mnoho je snad i slabé slovo, protože na první pohled je jejich vzhled prakticky stejný a o ovládání lze prohlásit totéž. Takže pokud jste někdy viděli některý ze současných Panasoniců, z poloviny už znáte i testovaný Panasonic GD30. Zatímco vzhledem má blíž k postaršímu G450, funkcemi připomíná luxusnější GD90.

Trochu nevyužitý čudlík
Rovněž GD30 nabízí typické ovládání prostřednictvím velkého kurzorového knoflíku pod displejem a zůstala i moje velká výhrada k němu. Kromě pohodlného psaní textových zpráv je bohužel spíše jen okrasou. Pokaždé předpokládám, že bude sloužit k rychlému pohybu v menu, kdy klávesa vpravo potvrzuje volbu a klávesa vlevo se vrací o jednu úroveň nahoru. Kdepak, do menu se dostáváte tlačítkem vedle a vracíte se klávesou C. Jde však asi jen zvyk, i když je škoda, že Panasonic potenciálu této kurzorové klávesy nikdy nevyužije naplno.

Nejsem detailista
Povrch kousku, který jsme měli k testování, je matný a je dobře, že na něm na rozdíl od tmavěmodrého GD90 nezůstávají otisky prstů. Na druhou stranu ale stříbrný povrch působí lacině a osobně bych asi zvolil jiné barevné provedení. Když se to ale vezme do detailů, GD30 je laciný telefon, takže proč to nenechat být.

Funkčně je mobil velice podobný GD90, má jen jistá omezení vyplývající z nižší ceny telefonu; rozdíly jsou ale spíše kosmetické. Nejvíc si všimnete omezení paměti telefonu „pouze“ na 50 míst (co by za to jiné telefony daly). Zajímavostí jsou předdefinované textové zprávy typu „Zavolám za chvíli“, „Prosím, ozvěte se“ nebo dokonce „Miluji tě“.

Vstávej, budíček!
Za dobrý nápad považuji opakovaný budík; takový Ericsson nebo Nokia stále nedokážou pochopit, jak zpříjemní život, když každý den nemusím budík nastavovat znovu a znovu. Mezi standardní funkce patří datum a čas, telefon si pamatuje čas a datum zmeškaných, přijatých a volných hovorů. Za příjemné považuji možnost automatického zapnutí a vypnutí telefonu v nastavený čas; všechny tyto funkce jsou již známé z GD90.

Umíme česky?
K lokalizaci mám stejnou výhradu jako Marek Lutonský v recenzi na GD90. Některé počeštěné položky neznalého spíše zmatou, než by ho navedly na správnou cestu. Někdy je dokonce nutné použít manuál, abyste zjistili, že se pod položkou s podivným názvem skrývá běžná a známá funkce.

Já ho beru!
Když porovnáte parametry modelů GD-30 a GD-90, zjistíte, že jsou vlastně funkčně totožné. GD-90 má prakticky jen luxusnější provedení, je menší a lehčí, rozdíl je samozřejmě také v ceně. Telefon je velice dobrý, padne do ruky a když si zvyknete, dobře se i ovládá a hlavně: má všechny funkce, které k pohodlnému telefonování potřebujete.

Tento článek byl napsán pro časopis Mobility

Diskuze (14) Další článek: Gumáci – Motorola V2288

Témata článku: Panasonic, Mobilní telefon, Kurzorová klávesa, Známá funkce, Standardní funkce, Slabé slovo, Podivný název, Textová zpráva, Luxusní provedení, Mobil, Velká výhra, Mobilita, Pohodlné telefonování, Dobrý nápad, Správná cesta, Nastavený čas, Stříbrný povrch, Nízká cena, Funkce, Budík, Pohodlné psaní, Automatické zapnutí, Rychlý pohyb, Opakovaný budík, Vzhled


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40