Opravdu máme nejlevnější volání v Evropě? Ale kdeže.

V poslední době často slýchám názory, že máme oproti Evropě velmi nízké ceny za volání. Zkusil jsem proto porovnat naši reálnou kupní sílu se sousedním Rakouskem a hle, všechno je jinak. Vězte tedy, že voláme o dost dráže než zbytek Evropy. Čtěte naše podrobné srovnání.
Opravdu máme nejlevnější volání v Evropě? Ale kdeže.
V poslední době často slýchám názory, že v oblasti mobilních komunikací jsme na tom v porovnáním se zbytkem Evropy velmi dobře nejen po stránce technologické (to nepochybně ano), ale i po stránce finanční. Zkrátka a dobře, prý máme jedny z nejnižších cen. Zkusil jsem propočítat, zda je tomu tak opravdu.

Jedna věc je totiž cena absolutní, tzn. pouhý přepočet jedné měny na druhou, zatímco cena relativní je porovnáním vztažená k něčemu, v tomto případě k reálným příjmům obyvatelstva. Jal jsem se tedy hledat informace a výsledky jsou více než zajímavé.

Přepočítání na naše peníze

Podle Zemských novin ze dne 5. května je v sousedním Rakousku průměrný plat 74 940 Kč, zatímco průměrný plat v České republice pouhých 14 096 Kč. Přepočítací kurz pro ATS k činil v době spaní tohoto článku dle www.cnb.cz 2,50 Kč/ATS. Abych zjistil, jak drahá je pro průměrného českého i rakouského občana mobilní telefonie, vybral jsem náhodně operátora a u něho jsem zvolil nejlevnější tarif, který nabízí. V případě ČR jsem zvolil tarif Paegas 20 (ceník je na www.paegas.cz), v případě Rakouska operátora A1 s tarifem A1 Start (ceník na www.a1.net). Ceny rakouského operátora jsem přepočítal zmíněným kurzem na Kč, přičemž jsem počítal s cenami včetně DPH (MWST), protože pouze tyto ceny jsou pro běžného člověka směrodatné.

Porovnání cen PG 20 a A1 Start PG 20 A1 Start v Kč A1 Start v ATS
Měsíční paušál 309,75 Kč 447,50 Kč 179 ATS
Odeslání SMS 2,10 Kč 7,50 Kč 3 ATS
Minuta do vlastní sítě šp. 4,94 Kč 2,50 Kč 1 ATS
Minuta do vlastní sítě mimo šp. 2,63 Kč 2,50 Kč 1 ATS
Minuta volání do pevné sítě šp. 8,93 Kč 14,75 Kč 5,90 ATS
Minuta volání do pevné sítě mimo šp. 4,20 Kč 7,25 Kč 2,90 ATS
Minuta volání do jiné mobilní sítě šp. 5,88 Kč 14,75 Kč 5,90 ATS
Minuta volání do jiné mobilní sítě mimo šp. 5,25 Kč 9,75 Kč 3,90 ATS

Ze zmíněné tabulky snadno vyčteme, že až na volání do jiné mobilní sítě ve špičce se ceny o tolik neliší. Toto je porovnání absolutní ceny. Musíme však vzít v úvahu, že rakouský občan bere více než 5krát tolik, co český občan. Pokud bychom tedy ceny A1 vydělili vzájemným poměrem mezd, dostali bychom modelovou situaci, ve které český i rakouský občan berou 14 096 Kč a ceny za mobil jsou dle toho upraveny.

Porovnání cen PG 20 a A1 Start dle relativního příjmu PG 20 A1 Start
Měsíční paušál 309,75 Kč 84,17 Kč
Odeslání SMS 2,10 Kč 1,41 Kč
Minuta do vlastní sítě šp. 4,94 Kč 0,47 Kč
Minuta do vlastní sítě mimo šp. 2,63 Kč 0,47 Kč
Minuta volání do pevné sítě šp. 8,93 Kč 2,77 Kč
Minuta volání do pevné sítě mimo šp. 4,20 Kč 1,36 Kč
Minuta volání do jiné mobilní sítě šp. 5,88 Kč 2,77 Kč
Minuta volání do jiné mobilní sítě mimo šp. 5,25 Kč 1,83 Kč

A hned to vypadá jinak. Z porovnání podle reálných příjmů obyvatel potom zjistíme, že ceny jsou pro průměrného českého občana několikanásobně vyšší:

Porovnání nákladnosti jednotlivých služeb Dražší
Měsíční paušál 3,7x
Odeslání SMS 1,5x
Minuta do vlastní sítě šp. 10,5x
Minuta do vlastní sítě mimo šp. 5,6x
Minuta volání do pevné sítě šp. 3,2x
Minuta volání do pevné sítě mimo šp. 3,1x
Minuta volání do jiné mobilní sítě šp. 2,1x
Minuta volání do jiné mobilní sítě mimo šp. 3,9x

Takže ani v jednom případě nemá český občan reálnou cenu nižší než rakouský – ba naopak. Nejmenší rozdíl je u ceny za SMS, kdy jedna SMS je pro českého občana s PG20 1,5krát tak drahá, jako pro rakouského občana s A1 Start, největší naopak při volání do vlastní sítě ve špičce, kdy český občan zaplatí 10,5krát tolik!

Kolik za svůj plat provolá Rakušák a Čech

Na závěr bych si dovolil malý důkaz pro ty, kteří si snad myslí, že celý tento článek je pouze nějaká podivná hra s čísly bez reálné vypovídací hodnoty. Mějme onoho průměrného českého občana, který si vydělal 14 096 Kč (pro zjednodušení berme onu mzdu jako čistou, čili bez dalších srážek). Za svůj PG20 zaplatí 309,75 Kč, zbude mu tedy 13786,25 Kč. Pokud se celou tuto částku rozhodne protelefonovat ve špičce na pevnou síť, provolá 1564 minut (13786,25 Kč děleno 8,93 Kč plus 20 minut zdarma). Onen průměrný rakouský občan má v přepočtu 74 940 Kč (taktéž berme pro zjednodušení tuto mzdu jako čistou). Za A1 Start si zaplatí paušál 447,50 Kč a zbude mu 74 492,50 Kč. Stejně jako český občan všechno provolá ve špičce na pevnou síť, přičemž mu jeho mzda vystačí na 5050 minut (74492,50 Kč děleno 14,75 Kč), tzn. více než třikrát tolik, co Čechovi.

Jsem si naprosto vědom určitého zkreslení díky rozdílným životním nákladům a míře zdanění mezd v obou zemích. Chtěl jsem od obou platů odečíst daně a další odvody a dále životní minimum, čímž bych dostal částku, kterou má člověk k dispozici po zaplacení základních životních nákladů. Bohužel jsem potřebná čísla nenašel, nicméně se nedomnívám, že by došlo k velkým rozdílům. Taktéž neporovnávám výkonnost českého a rakouského občana – potažmo výkonnost obou ekonomik. Dále vím, že tarif PG20 má 20 volných minut, zatímco u A1 Start se o volných minutách nepíše. Přesto se domnívám, že mé srovnání stačí pro tvrzení, že v porovnání ke kupní síle obyvatel nemáme ani náhodou nejlevnější hovorné v Evropě. Netvrdím však, že máme ceny nejdražší, třeba na Slovensku jsou na tom o dost hůř.

Zase tak špatně na tom nejsme

Velmi mi to připomíná onen známý vtip: Jaký je rozdíl mezi kanadským a krkonošským dřevorubcem? Ale vůbec žádný, oba si za svou mzdu můžou udělat výlet do Prahy! Přesto všechno si myslím, že můžeme být docela spokojeni s tím, že jsme na tom tak, jak jsme. Není tomu tak dávno, co si Eurotel nechal platit i za příchozí hovory a nejlevnější „mobil“ (kufřík) stál několik desítek tisíc.
Diskuze (69) Další článek: Tel.Me 909 a 911: Rakušané vyrábí vlastní mobilní telefony!

Témata článku: Ostatní, Volání


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31