Opravdu nevšední mobil: Lexibook TAB4000

Známý výrobce kapesních organizérů Lexibook se hodlá vrhnout na trh mobilních telefonů. V první linii stojí model TAB4000 disponující velkým dotykovým displejem a vestavěnou kamerou. Prorazí na přeplněný trh?
Opravdu nevšední mobil: Lexibook TAB4000

Je to mobil, nebo kapesní počítač? První otázka, která napadla mne a jistě napadla i vás. Škatulka „Mobily“ se pře, že Lexibook nemá klávesnici a ovládá se dotykovým displejem. A  škatulka „PDA“ nechce Lexibook přijmout, protože nemá operační systém. Kam s ním? Já jsem dal za pravdu druhé škatulce, a tak budeme mluvit o mobilu.

Pouzdro na brýle

Tvary přístroje lze výstižně přirovnat k pouzdru na brýle. Taková krychle nehyzděná špalíkem antény. Hmotnost přístroje je 115 gramů, není to tedy žádný kolibřík. Téměř celou přední stranu zabírá velký barevný dotykový displej, hlavní ovládací prvek telefonu. Dotykové displeje mám rád, obávám se však pohodlnosti při zadávání textu, ať už při psaní textových zpráv či emailů. Displej je velmi malý pro soft-klávesnici, na řadu tedy přijde rozpoznávání psaných znaků.

Klepněte pro větší obrázek

Z „mobilní“ funkční výbavy opravdu nechybí nic podstatného. Lexibook TAB4000 podporuje datové přenosy GPRS a má vestavěný infraport. Má velkého pamatováka díky vestavěné sdílené paměti. PIM aplikace si rozumí s MS Outlookem, což je pro manažerský telefon nepostradatelná funkce.

Hraje a fotí

Na zadní straně přístroje si můžete všimnou malého objektivu digitálního fotoaparátu. Ten fotí s rozlišením 352 × 288 obrazových bodů. Když už je v mobilu fotoaparát, nesmí chybět podpora multimediálních zpráv MMS. Momentky můžete také ukládat do paměti o kapacitě 8MB. Nebude-li vám paměť stačit, přikoupíte paměťovou kartu MMC libovolné velikosti a je po starostech. Velkokapacitní paměťovou kartu jistě využijete i pro hudební soubory – Lexibook funguje i jako Mp3 přehrávač.

Klepněte pro větší obrázek


Jak jsem naznačil v úvodu, Lexibook TAB4000 není postaven na žádném známem operačním systému, jako třeba Symbian, Palm či Smartphone 2002. Chybějící funkce a další programy lze doinstalovat díky podpoře mobilní Javy. A vězte, že javových programů roste v poslední době jako hub po dešti.

Dřív než byste čekali

Lexibook TAB4000 by se měl na trhu objevit koncem tohoto roku, což je vzhledem ke skoupým informacím docela brzy. Výrobce stanovil předběžnou cenu na 599 Euro, což by v přepočtu znamenalo necelých dvacet tisíc korun. Inu – uvidíme, jestli společnost Lexibook slíbený termín dodrží. Já osobně se na tento zajímavý počin těším.

Diskuze (4) Další článek: Sharp TQ-GX10: Je lepší než Panasonic GD87?

Témata článku: Mobil l, Mobil, Tab, První otázka

Určitě si přečtěte