Opravdu záření mobilů škodí zdraví?

Když se mluví o škodlivém záření mobilů do hlavy, argumentuje se spíše domněnkami než fakty. Chcete vědět, jak to se zářením mobilů je doopravdy?
Opravdu záření mobilů škodí zdraví?
Když se mluví o škodlivém záření mobilů do hlavy, argumentuje se spíše domněnkami než fakty. Chcete vědět, jak to se zářením doopravdy je?

Co říká norma?

Od června letošního roku platí v Česku pro obyvatelstvo norma ČSN 367081, která je shodná s evropskými limity. Podle této normy je maximální povolená úroveň záření mobilu SAR 2 W/kg (viz dále), střední hodnota SAR je pak 0,25 W/kg. Této normě vyhovují v podstatě všechny mobilní telefony. Nicméně i přesto se výrobci mobilních telefonů chystají od příštího roku uvádět na všech svých přístrojích hodnoty SAR udávající míru radiace, jakou telefon vyzařuje. Reagují tak na nátlak několika organizací, počínaje státními regulátory až po nezávislé organizace spotřebitelů. Pro obyčejné uživatele to znamená, že si budeme moci porovnat kolik záření jednotlivé typy mobilních telefonů vyzařují a podle toho si vybrat. Ale co tyto údaje vlastně znamenají?

Co nám říká SAR

Mobilní telefony vyzařují elektromagnetické záření ve spektru mikrovln, podobně jako mikrovlnné trouby. Základním a zatím jediným prokázaným účinkem tohoto záření na živou tkáň je její zahřívání. Zkratka SAR (Specific Absorption Rate) je speciální termín zavedený pro mobilní telefony a udává maximální množství absorbované radiace z telefonu na jeden kilogram hmoty. Tato hodnota byla odvozena právě z tepelného účinku elektromagnetického pole, protože záření, které pronikne do lidského těla, se přemění na teplo.

Limit vychází z toho, že člověk je schopen se s tímto ohřevem vyrovnat, protože sám produkuje zhruba 100 wattů. Pokud těchto 100 wattů vztáhneme na povrch lidského těla, což je asi jeden metr čtvereční, vyjde jakási výkonová hustota, se kterou se může zdravý lidský organismus sám vyrovnat. A z této úrovně, řekněme její desetiny, byl zvolen limit pro pracovníky, kteří profesně přijdou s elektromagnetickým polem do styku. Pro běžné obyvatelstvo je tato úroveň ještě menší.

Pokud máte bondovku, jste v pohodě.

Mobilní telefon je ale specifikum, neboť jej přikládáme přímo k hlavě, na rozdíl například od televizního nebo rozhlasového vysílače, jehož záření vnímáme celým povrchem těla. Při používání mobilního telefonu tak v organismu - bavíme se o hlavě - vznikají místa, které absorbují velký výkon, a ostatní místa jsou téměř netknuta. Tak proto byl pro mobilní telefony použit speciální termín SAR, jehož hodnoty se udávající ve wattech na kilogram tkáně. Vzhledem k tomu, že rozložení je tak nerovnoměrné, vztahuje se tato veličina ke kostičce deseti gramů tkáně. V této kostičce se může ztratit maximálně dvacet miliwattů. Když tuto hodnotu zpětně převedeme na mobilní telefon, tak je to právě 2 W/kg.

Místo hlavy koule

Jakým způsobem se SAR měří? V laboratořích se vyzařování mobilních telefonů měří pomocí koule, umístěné v laboratorní komoře. Tato koule simuluje svými elektrickými vlastnostmi lidskou hlavu. Je naplněna tekutinou se stejnými elektrickými vlastnostmi, jako má mozek. Pod ní je umístěn zkoumaný mobilní telefon. Do tekutiny se zavede testovací sonda, jejíž pohyb je řízen počítačem. Tato sonda měří absorbovaný výkon. S pomocí tohoto zařízení se dá zkoumat nejen záření samotného telefonu, ale můžeme takto zkoumat i účinky nejrůznějších absorbérů. Tedy zařízení na absorpci záření mobilního telefonu.

Takto se měří záření mobilů.

Čím míň září, tím míň si pokecám

Problematika vyzařování mobilních telefonů je tak trochu začarovaným kruhem. Pokud se budou výrobci snažit na nátlak veřejnosti snižovat záření svých přístrojů, budou nuceni především snížit výkon mobilních telefonů. Tím také samozřejmě půjde dolů i jejich citlivost na signál. Mnohdy si právě podle tohoto parametru svůj nový mobil vybíráme. Výrobci tak musí zvolit střední cestu, kdy bude ozařování nižší a přesto se s telefonem dovoláme i na místech se slabším signálem. Jako správná cesta se jeví přístroje s integrovanou anténou. Z měření telefonů s klasickou viditelnou anténou vyplývá, že v hlavě se ztratí až 50 % výkonu, 12 % pohltí ruka a teprve zbývajících 38 % výkonu telefonu je využito na komunikaci se základovou stanicí. Vestavěná mikropásková anténa je umístěna na vnější straně přístroje, takže výkon vyzařuje především ven. Jeho největší část se tak použije na komunikaci. Integrovaná anténa je ale konstrukčně náročnější a tak je i dražší. Její výhodou je ovšem také menší spotřeba energie a proto delší výdrž baterií telefonu.

Nejlepší obranou je nevolat

Pokud máte obavy ze škodlivosti záření mobilního telefonu, nemějte strach. Zatím totiž nebyly negativní účinky tohoto záření jednoznačně prokázány. Pokud i přesto chcete záření pronikající do vaší hlavy co nejvíce snížit a zároveň nepřestat používat mobil, zbývají vám následující možnosti:
  • Při telefonování se snažte mobil od hlavy trochu oddálit. Bylo prokázáno, že pokud se mobilní telefon od hlavy oddálí o jeden centimetr, výkon absorbovaný v hlavě klesne na deset procent původní hodnoty.
  • Při telefonování mobil zbytečně nestiňte. Pokud přístroj dlaní příliš zakrýváte, tedy stíníte vysílací část telefonu, dochází ke zbytečnému zvyšování jeho výkonu. Toto platí i pro telefonování z tzv. Farradayovy klece, kterou mohou být tramvaje, trolejbusy, nebo auta bez instalované sady pro hlasité telefonování.
  • Používejte hands free nebo head set – oddálíte vysílací část telefonu od hlavy a tak vám nebude mobil zářit přímo do ní.
  • Při koupi telefonu se poohlédnout po přístroji s integrovanou anténou.
Diskuze (10) Další článek: Nabijte si kredit předplacené karty bez kuponu a ihned

Témata článku: Ostatní, Zdraví, Záření, Začarovaný kruh, Mobil, Hlasité telefonování, Tkáň


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34