Oreo od února hlásí 418% nárust. Je však jen na pěti procentech všech Androidů

Google vydal další statistiky využívání systému Android, a nás zajímalo zejména to, jak si stojí nejnovější verze, Android Oreo (8.0 a 8.1). V únoru to moc slavně nevypadalo, od té doby však Oreo hlásí nárust o raketových 418 procent, nejnovější verze Androidu tak běží v necelých pěti procentech všech Androidů.

I přes výrazný „nástup“ Orea však nejnovější Android není tím nejpoužívanějším. První příčku drží stále Android Nougat, který kombinací verzí 7.0 a 7.1 dosahuje na 28,5 procent. A to se bavíme o systému, který byl představen v srpnu 2016. Spíše, než tragickou vizitku Googlu, to vidíme jako prostou vlastnost platformy, které, i díky úpravám ROM jednotlivých výrobců, trvá strašně dlouho, než u ní dojde k aktualizaci na novější verzi systému.

 

Aktuální Android Oreo je na 4,6 % zařízení. Nejpoužívanější distribucí je stále Nougat

 

Jak jinak si vysvětlit, že druhou pozici s minimálním odstupem obsadil Android 6.0 Marshmallow (28,1 %), který se na první smartphony od Googlu dostal v říjnu 2015. Třetí příčku drží Lollipop (22,9 %), čtvrtou pak KitKat (10,5 %). Nejnovější Oreo se zatím krčí na pátém místě se 4,6 procenty, o desetinu procentního bodu méně hlásí stařičký Jelly Bean. Data byla sesbírána k 16. dubnu a to v rámci přístupů zařízení s Androidem na aplikační obchod Google Play. 

Android loni v říjnu oslavil 10 let své existence. Jaké byly jeho milníky?

Do budoucna se počítá s nárustem Orea na úkor Marshmallow a Nougatu, který však bude grafům zřejmě dominovat ještě dlouho. A kdy by se Oreo mohlo dostat na pozici nejpoužívanější verze Androidu? Zřejmě až v roce 2020, ovšem to se už bude živě spekulovat o Androidu R. Připomeňme, že letos dojde k představení Androidu P, jehož finální „cukrovinkové“ označení zatím není známo.

Zdroj Android Developer

Diskuze (9) Další článek: Huawei je českou smartphonovou jedničkou a na vrchol míří i v dalších zemích, uvádí IDC

Témata článku: Google, Android, Smartphony, Aktualizace softwaru, Oreo, Lollipop, Marshmallow, Nougat, KitKat, Procentní bod, První smartphone, Nejnovější verze, Verze, Procento, Dashboard, Druhý pozice, Jelly Bean, Nárust, Únor, První příčka, Aplikační obchod, Nová verze, Necelé procento, Nougatu, Cukrovinkové označení


Určitě si přečtěte