Oskar a 3G: třetí se opět směje

Nejmladší operátor ohlásil krátce po sobě dvě významné a pozitivní zprávy: mohl se pochlubit slušnými finančními výsledky a vzápětí obdržel licenci na 3G. Navíc levně a za dalších výhodných podmínek.
Oskar a 3G: třetí se opět směje
Také Oskar už má licenci na vysokorychlostní mobilní datovou síť označovanou jako 3G či přesnější technickou zkratkou UMTS („Universal Mobile Telecommunications System“). Není překvapivé, že Oskar tuto licenci od státu získal. Nebylo možné mu ji samozřejmě upřít, zajímavé jsou ale další podmínky. Především za ni Oskar zaplatí poměrně málo – dvě miliardy korun, zatímco Eurotel pořídil svou licenci za 3,54 miliardy, T-Mobile dokonce za 3,81 miliardy. Bylo to navíc před čtyřmi lety a pokud bychom zkusili částky přepočíst na stálé ceny, stála stejná licence konkurenty Oskara dvojnásobek.

Víc nedáme

Ministr informatiky Vladimír Mlynář, zodpovědný i za tento resort, prohlásil, že vláda vycházela z vývoje cen licencí v zahraničí a dále z toho, že „konkurenti Oskaru získali při přípravě služby náskok a spustí je zřejmě dříve“. Je to v podstatě pravda. Ceny licencí „za nákup vzduchu“ z dávných nesmyslně vysokých hodnot postupně klesají a i druhý argument má logiku. Marně ale hledám příčinnou souvislost, proč ten, kdo se prostě postavil dobrovolně do fronty na licenci později, ji měl dostat levněji. Vláda neřekla Oskarovi „ty si smíš zažádat až za tři roky“. Oskar se svobodně podnikatelsky rozhodl dát svým konkurentům náskok – proč by za to měl být nyní odměněn?

Spíše bych řekl, že výsledná cena byla dána vyjednáváním. Oskar nebyl ochoten dát více a pokud by stát chtěl více peněz, operátor by licenci nekoupil.

Zvláštní podmínky

Podmínkou licence je spuštění sítě UMTS v Praze nejpozději 1. 1. 2008; Eurotel a T-Mobile to musí též na území Prahy zrealizovat příští rok. Praha je tam mimochodem taky trochu nejasná. Co je cílem časového limitu? Ukázat, že operátor je schopný technologii nasadit prototypově na malém území, byť hustě osídleném? Nebo že je skutečně schopen službu plošně nasadit?

Časová podmínka tam být neměla – proč také, vždyť to je snad svobodné rozhodnutí operátora, UMTS není veřejná služba, která by „musela být do tehdy a do tehdy“. A pokud se trvá na termínu, tak plošně na území republiky. To, že ČTÚ bude uspokojen, když operátor nasadí službu v roce 2006 v Praze a na zbývajícím území třeba o deset let později, zavání arogancí vůči „tomu nezajímavému zbytku republiky“.

Na 3G je ještě čas

Stále je poněkud sporné, zda UMTS přinese operátorům očekávané zisky. Zatím těžko nalézáme na světě, dokonce i v Asii, která je v 3G hodně napřed, příklad, který by to potvrzoval. Oskar ale znovu ukazuje, že dokáže být tím „třetím, který se směje“. Jeho konkurenti totiž usilovali o to, aby měli licenci co nejdříve. Když tak moc spěchali, připlatili si rychlíkovou přirážku. Načež museli stejně požádat ČTÚ, aby jim povolil pozdější spuštění, a za tento odklad znovu zaplatili. Sice ne přímo finančně, ale tím, že museli splátku za UMTS licence uhradit do konce roku 2004 a nikoli až do roku 2011, jak zněla původní dohoda. (I tím přišli kvůli „ceně peněz“ o stamilióny korun).

To, že Oskar smí přijít s UMTS až v roce 2008 a ne v 2006 jako jeho konkurenti, nemusí být žádná nevýhoda. Příští rok stejně nebude dostatek služeb (náplně, obsahu) pro 3G, takže operátoři to sice spustí, ale nebudou z toho mít mnoho příjmů. Navíc technologie pro 3G se rychle zlevňují a zkvalitňují. Až bude Oskar v roce 2008 nebo o něco dříve uvádět své 3G, pořídí to levněji a možná kvalitněji než jeho konkurenti.

Finanční výsledky

Další zprávou je ohlášení hospodářských výsledků operátora za rok 2004.

Oskar docílil v loňském roce tržeb ve výši 13,4 mld Kč (o rok dříve 10,82 mld, +23,7%). Připsal si 284 tisíc nových zákazníků, i když tento údaj je samozřejmě sporný, protože v součtu mají naši operátoři víc zákazníků než obyvatel ČR včetně nemluvňat. Dle vlastního odhadu se tržní podíl Oskara meziročně zvýšil z 16 % na 17 %.

Oskar docílil též rekordního profitu měřeného ukazatelem „OIBDA“, tj. zisk před odpisy a amortizací. Ten činil 4,1 mld Kč, což je o 47,9 % více než o rok dříve (2,89 mld). I když profitabilita Oskara působí na první pohled skvěle, uvědomme si, že právě odpisy a amortizace činí u operátorů obrovské částky. Jde vlastně o postupné umořování veškerých investic do výstavby sítě. Právě u operátorů jsou investice do infrastruktury hlavními „výrobními náklady“ a nezahrnovat tyto investice (resp. jejich odpisy) do nákladů zkresluje pohled na hospodaření společnosti, i když samozřejmě účetní systém tento pohled povoluje.

Témata článku: Operátoři, Vodafone, 3G

51 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Arakain 1. 5. 2005 6:50:23
  jsou 2 termíny
  buď k termínu přejmenování tj1.9, nebo pod...
 • t 2. 3. 2005 10:56:36
  "Jak můžete vědět, že pouze neblufoval a neprokázal pevnější nervy než...
 • hlavenka 1. 3. 2005 18:56:49
  Obávám se, že se v některých věcech mýlíte, zato však zásadně. O...
Určitě si přečtěte

Vodafone obohatil nabídku o Nokii 3, starší modely zlevnily [ceník]

Vodafone obohatil nabídku o Nokii 3, starší modely zlevnily [ceník]

** Novou Nokii 3 můžete mít za necelé čtyři tisíce ** Zlevňovaly iPhony, Huawei P10 (lite) a Xperia XCompact ** Suveréně nejdražším zařízením se stal 12.9 iPad Pro za 37 777 Kč

31.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

** Vodafone Smart V8 je letošní jedničkou modelové řady od Vodafonu ** Svou výbavou se řadí do nižší střední třídy ** Lákat bude na kovové zpracování nebo čtečku otisků prstů

30.  7.  2017 | Měchura Milan | 9

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

** Evoluce osvědčeného konceptu bez výrazných chyb ** Konkurence nespí a pořádně Vodafonu zatápí ** Zajímavý poměr cena/výkon už není tak atraktivní jako dříve

27.  7.  2017 | Herodek Martin | 14


komerční sdělení

Komerční sdělení