Oskar: budeme platit v restauraci mobilem?

Oskar včera na tiskové konferenci představil svou vizi spojení banky a mobilního telefonu. Ačkoliv se nejedná o tolik očekávaný a v dnešní době populární GSM banking, Oskarovo řešení plateb z mobilu vypadá slibně.
Oskar: budeme platit v restauraci mobilem?
Oskar včera na tiskové konferenci představil svou vizi spojení banky a mobilního telefonu. Ačkoliv se nejedná o tolik očekávaný a v dnešní době populární GSM banking, Oskarovo řešení plateb z mobilu vypadá slibně.

GSM banking versus Platby z mobilu

To, co od Oskara pravděpodobně všichni očekávali je GSM banking. GSM banking je SIM toolkitová aplikace, která umožňuje ovládat účet v bance pomocí mobilu. Aplikace je především otázkou dané banky a rozhodně není a ani nemůže být pro všechny banky univerzální. Platba z mobilu je ale aplikace, která je především otázkou operátora, tedy Oskara, která prozatím umožňuje Oskarovým zákazníkům řídit všechny platby týkající se jejich účtu přímo z mobilu. Tato aplikace je však použitelná univerzálně, neboť se jedná o otázku elektronické platby pomocí platební karty, která se od té běžné platby sice poněkud liší, ale po určitých úpravách bankovního systému ji v podstatě může zavést kterýkoliv bankovní dům na světě (pokud ovšem nabízí platební karty asociací VISA nebo Eurocard/MasterCard).

Další rozdíl je v tom, že GSM banking je v podstatě omezen na přístup k zákazníkově účtu v bance a na platby prováděné převodem z účtu na účet. Platby z mobilu jsou oproti tomu aplikace, kterou by šlo po patřičných úpravách použít pro kteroukoliv platbu zboží či služeb všude tam, kde dnes můžete platit svoji platební kartou. Zatímco v takové restauraci byste Platbou z mobilu zaplatit mohli, převodem z účtu na účet pomocí GSM bankingu by vás asi platit nenechali.

Podle tiskového mluvčího Oskara, Igora Přerovského, Platba z mobilu není jen pouhý prostředek pro manipulování s vaším bankovním účtem, k tomu koneckonců můžete použít i phonebanking (pokud jej banka nabízí) a kterýkoliv telefon. Platba z mobilu je však nástroj, který může změnit váš mobilní telefon v platební nástroj. V podstatě se z vašeho telefonu stane taková mobilní peněženka. Ta ovšem zatím funguje pouze pro platby v rámci Oskara a to jen pouze tehdy, když máte platební kartu vydanou Komerční bankou.

Jak funguje Oskarova platba z mobilu

Pokud budete platit s Oskarovým SIM toolkitem třeba svoji fakturu za telefon, tak vaše platba proběhne jako běžná platba platební kartou. Rozdíl je však v tom, že v tomto případě máte nad vámi provedenou transakcí plnou kontrolu a platební kartu nemusíte vůbec dávat z ruky a ani ji v podstatě nepotřebujete mít u sebe. V současné době probíhá tzv. pilotní projekt. Pilotní proto, že Platby z mobilu mohou využívat, jak jsem psal již výše, pouze ti Oskarovi zákazníci, kteří mají učet u Komerční banky.

Pokud se projekt na trhu uchytí, lze předpokládat, že se brzy připojí také další bankovní ústavy. Největší časová prodleva v zavedení služby vzniká na straně bankovního domu, který musí Platby z mobilu implementovat do svého bankovního systému. Samotný přechod ze strany Oskarovy aplikace, nebo spíše společnosti Muzo, a. s., která zprostředkovává autentizaci uživatelů, je otázkou několika minut.

Platby z mobilu jsou teprve začátek

To, že Platby z mobilu v současnosti umožňují pouze platby za Oskarovy služby, tj. dobíjení kreditu, placení faktur, apod., má své důvody. Dle svých slov, chce Oskar vyzkoušet, jestli je náš trh dostatečně zralý na služby podobného typu. Elektronické platby totiž v naší oblasti nejsou příliš populární ani rozšířené, neboť k nim ještě stále převažuje určitá nedůvěra.

Pokud všechno dobře dopadne a tento nový platební prostředek se na našem trhu uchytí, tak Oskar plánuje svoji službu rozšířit. Své vize, které včera představil na tiskové konferenci zněly velice slibně a hlavně také reálně. Na podobném principu jako je Oskarova Platba z mobilu funguje třeba filipínský systém SmartMoney. Na Filipínách můžete mobilem platit prakticky všechno a všude – od obědů ve školní jídelně až po zboží na trhu.

Oskar by tedy chtěl do budoucna ze své Platby z mobilu vyvinout podstatně rozsáhlejší a pro uživatele zajímavější službu. Váš mobil by se pak stal plnohodnotným platebním prostředkem a de facto také náhradou vaší platební karty. Mohli byste platit lístky do kina, nákupy v obchodech, jídlo v restauraci či benzín u čerpací stanice. Vše záleží jen na tom, jak velkou odezvu bude pilotní projekt mít a jestli o něj projeví zájem dostatečný počet firem a bank.

Podívejte se na prezentaci této služby ze včerejší tiskové konference (HTML).

Diskuze (44) Další článek: Rozhovor s Oskarem: proč právě platby v mobilu?

Témata článku: Operátoři, Vodafone, MasterCard, Časová prodleva, Oskar, Mobil

Určitě si přečtěte