Oskar: Dohodě už zvoní hrana!

Jak jste si již mohli na MobilManii přečíst, tak Oskar od 1. 7. 2002 již nebude nabízet svoje tarifní programy Slyším Vás a Dohoda s Oskarem. Máte tedy posledních pár dní, kdy si můžete tyto dva tarifní programy aktivovat. Otázka však zní: „Vyplatí se to?“
Oskar: Dohodě už zvoní hrana!

Výherní tarify

Tarifní programy Dohoda s Oskarem a Slyším Vás byly tím, co pomohlo Českému Mobilu získat licenci na provoz třetí mobilní sítě u nás, byly tím, co mělo zaručit, že se v ČR zvýší konkurenční boj a sníží cena za volání. Byly také tím, co prostě muselo odejít, protože to Český Mobil alias Oskar silně dotoval. I když se Oskar začal loni na podzim bránit proti ztrátovosti těchto tarifů alespoň zdražením SMS do jiných sítí, tak i přesto musel oba dva tarifní programy stále výrazně dotovat, což ho vedlo k tomu, že je nyní přestane nabízet. Pokud si je ale aktivujete do konce června, tak je budete moci využívat alespoň do konce roku 2003. Podle vyjádření Oskara je zrušení obou tarifů v souladu s licenčními podmínkami. Na jejich místo totiž nastupují tarifní programy Odepiš a Mezi námi, které nabízejí volné minuty ale pouze na volání do sítě Oskar, což Oskara relativně nic nestojí. Oproti tomu tarify Slyším Vás a Dohoda s Oskarem jsou ve světě vysokých propojovacích poplatků doslova ekonomickou tragedií, a to i poté, co se propojovací poplatky mezi sítěmi snížily. Oskar na těchto tarifních programech až na čestné výjimky prodělával, ale jak to bylo nebo stále ještě může být s jejich uživateli?

Slyšíte mě?

V případě Slyším Vás je to poměrně jasné – chcete si velmi levně zavolat do Maďarska a nebo do české pevné sítě a stačí vám 35 minut mimo špičku? Pak na Slyším Vás nemůžete prodělat. V ostatních případech však ale začíná být výhodnost Slyším Vás poněkud diskutabilní, navíc stačí mírně překročit volné minuty a rázem se nestačíte divit. Jedna minuta hovoru vás totiž může přijít až na 28 Kč. Kromě toho také k tarifu Slyším Vás (narozdíl od Odepiš) nedostanete GPRS a navíc zde máte poměrně nevýhodné účtování 60+30 oproti Odepiš, které nabízí 60+1. Jak už jsem již ale napsal, tak každý z těchto tarifů je trochu pro jiné uživatele.

Přehled tarifů

Než se pustíme do licitování o tom, jestli je Dohoda s Oskarem výhodná nebo ne, tak by bylo asi vhodné si osvěžit ceny za volání u nových tarifních programů. Tarify Slyším Vás, Odepiš a Mezi námi zde z pochopitelných důvodů chybí (viz dále). 

  Řekni Mi Povídej Nezavěšuj Dohoda s Oskarem*
Měsíční paušál 262,50 630,00 1050,00 577,50
Volné minuty 50 150 300 210+90
Cena za volnou min. 5,25 Kč 4,20 Kč 3,50 Kč 1,93 Kč
Oskar 4,20 Kč 3,68 Kč 3,15 Kč 3,15 Kč
Ostatní sítě (špička) 5,25 Kč 4,73 Kč 4,20 Kč 5,25 Kč
Ostatní sítě (MŠp) 5,25 Kč 4,73 Kč 4,20 Kč 3,15 Kč
SMS (Oskar) 1,05 Kč 1,05 Kč 1,05 Kč 0,53 Kč
SMS (ostatní) 1,05 Kč 1,05 Kč 1,05 Kč 1,58 Kč
*doba ve špičce je Po-Pá od 8:00 do 18:00
**ceny jsou uvedeny včetně DPH

Pojďme se Dohodnout

V případě Dohody s Oskarem se jedná o nepoměrně komplikovanější situaci než u Slyším Vás. Nový tarif Mezi námi ji v podstatě vůbec nenahrazuje, neboť nabízí volné minuty pouze do sítě Oskar, které v počtu pěti hodin využije asi málo kdo. Mezi námi je tarif vhodný opravdu pouze a jen pro ty, kteří volají v naprosté většině do Oskara, a to ve velkém množství. Dohoda s Oskarem byla oproti tomu vhodná pro všechny, otázkou ale zůstává zda byla a hlavně zda v tuto chvíli je ještě také výhodná.

Zkusme si tedy teď v několika hlavních bodech shrnout jednotlivé výhody a nevýhody Dohody:

- Rozdělení volných minut je v dnešní době poněkud atypickým fenoménem, který najdete jen u Oskarových tarifů Dohoda s Oskarem a Slyším Vás. U Dohody s Oskarem 210 volných minut připadá na všední dny na dobu od 8:00 do 18:00 a 90 minut na ten zbytek. Už zde se tedy může stát, že někomu bude oněch 90 minut mimo špičku k ničemu a někomu to bude třeba málo, to samé pak platí u minut ve špičce. Drobný rozdíl je ovšem v tom, že mimo špičku platíte za každou provolanou minutu kamkoliv v ČR jen 3,15 Kč, což je cena více než příjemná a při volání mimo vlastní síť pro Oskara méně než rentabilní.

- Účtování je pravděpodobně největším kamenem úrazu. Dohoda s Oskarem nabízí totiž účtování 60+60, což znamená, že platíte za každou započatou minutu hovoru. To může být jedno těm, jejichž hovory se vejdou do 60 sekund, kdy se systém 60+60 od klasického 60+1 nijak neliší, a zamrzí to naopak ty, kteří jsou zvyklí volat 61 sekund apod. Pokud si ale definujeme blíže slovo zamrzí, tak to znamená, že vás takových 61 sekund hovoru vyjde, v případě, že čerpáte z volných minut, jen na necelé 4 Kč. V případě volání ve špičce do jiné sítě vás to však může vyjít také na 10,50 Kč, což je cena, na kterou byste se při volání kamkoliv nedostali téměř u žádné české předplacené karty.

+ Cena za volnou minutu patří bez nadsázky mezi nejnižší v ČR. Kromě toho je tato cena posazena tak nízko, že na volných minutách jen a jen vyděláte, většinou bývají totiž volné minuty právě dražší než následné volání.

+ Cena za volání do vlastní sítě je u Dohody bezkonkurenčně nejnižší, předčí ji pouze Oskarta s dobíjecími kupony 800 nebo 1500 Kč a na stejnou cenu se dostane také tarif Nezavěšuj. Problém je ale v tom, že vzhledem k odlišnému účtování vychází Dohoda i při stejné ceně vlastně dráž, ale to záleží na délce vašeho hovoru.

+ Cena za volání do ostatních sítí mimo špičku je opravdu velmi nízká – 3,15 Kč s DPH. Problém je ale opět v tom, že nevýhodné účtování může z 3,15 Kč za minutu velmi lehce udělat také 6,30 Kč za 61 sekund.

- Cena za volání do ostatních sítí ve špičce je naopak poměrně vysoká, 5,25 Kč/min. platíte již pouze u tarifu Řekni mi a nebo u Oskarty s dobíjecím kuponem o hodnotě 1500 Kč (po zpětném započtení 300 Kč bonusu). Navíc právě zde hraje účtování nesmírně důležitou roli a dokáže tak některé hovory velmi prodražit.

/ Ceny za volání do zahraničí/příchozí hovory v roamingu patří u Dohody s Oskarem, ale také u Slyším Vás, snad mezi ty nejkontrastnější vůbec. Zatímco u Slyším Vás máte levné volání pouze mimo špičku a na Slovensko (nepočítaje volné minuty do Maďarska), tak u Dohody můžete volat a přijímat levně hovory v Německu, na Slovensku, v Maďarsku a v USA. U ostatních destinací je ale cena až třikrát vyšší než u Oskarty a nebo běžných tarifních programů. Na druhou stranu, vždycky si můžete koupit Oskartu a nebo třeba jen TestKartu.

/ Ceny za textové zprávy jsou také poněkud paradoxní, zatímco do Oskara můžete u Dohody posílat textovky o polovinu levněji než u běžných tarifních programů, tak do jiných sítí vás vyjdou o polovinu dráž.

/ Smlouva na dobu určitou, a to 24 měsíců může být pro někoho další překážkou v rozhodování. Dva roky jsou dlouhá doba, což určitě potvrdí nejeden uživatel tarifního programu. Tato doba je pak ještě delší, když nemáte možnost, jak daný tarif předčasně ukončit, aniž byste museli platit nějaké sankční poplatky.

Co z toho vyplývá?

Ze všech výše uvedených faktů vyplývá v podstatě jen jedna věc, která je nevyvratitelná – Dohoda s Oskarem není a nikdy nebyla rozhodně pro každého každý den. Dohoda si určitě dokáže najít své uživatele, ale mnoho uživatelů si určitě dokáže najít u Oskara tarifní program a nebo i Oskartu, která pro ně pak bude výhodnější.

Komu tedy doporučit Dohodu s Oskarem? Pokud jsou vaše hovory převážně krátké, voláte hodně do ostatních sítí, neposíláte moc textových zpráv, nevadí vám úpis na dva roky a provoláte okolo 150 – 400 minut měsíčně, pak je Dohoda s Oskarem právě to pravé pro vás. I když totiž voláte jen málo, tak při volání do ostatních sítí se na nižší cenu než u Dohody s Oskarem u Oskara dostanete jen těžko. Pokud si tedy myslíte, že spadáte do této kategorie, pak si zkuste v sekci Soubory stáhnout nejnovější verzi našeho Tarifikátoru, kde si můžete zjistit již konkrétněji, o kolik by se vám Dohoda s Oskarem vyplatila. Měli byste si ale pospíšit, Dohodu si totiž můžete aktivovat pouze do konce června.

Komu Dohodu nedoporučit? Jestliže jste zvyklí volat vždy delší dobu, ještě ke všemu ve špičce, a nechcete si lámat hlavu s tím, jestli už máte zavěsit, aby vám nenaskočila další minuta nebo ne, jestli posíláte hodně textových zpráv do jiných sítí a jestli voláte a hodně cestujete do zahraničí, pak vás může vymazání Dohody s Oskarem z nabídky Oskarových tarifů nechat naprosto klidnými. Počet reálně využitých volných minut by se totiž ve vašem případě mohl díky způsobu účtování rázem zredukovat i na 150 a méně a následné hovory by vás mohli přijít také pěkně draho, o problémech s vysokou cenou za volání do zahraničí nemluvě. I vám by ale mohl při utvrzování se ve vašem názoru dopomoci náš Tarifikátor, v sekci Soubory.

 

Diskuze (81) Další článek: Fotografie Nokie 6610 přímo z CommunicAsia!

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Licenční podmínka, Výherní tarif, Hra, Oskar, Hrana, Licit


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15