Oskar: dva roky po spuštění sítě

Dnes tomu jsou právě dva roky, co český telekomunikační trh oplývá třemi mobilními operátory. Co přinesl před dvěma lety toužebně očekávaný třetí operátor a jaký měl vliv na český trh? To se dozvíte v našem článku.
Oskar: dva roky po spuštění sítě

Jak se začínalo

Již ke konci roku 1999 se po naší republice začaly objevovat vysílače, které nesly signál sítě, která se tehdy pyšnila pouze názvem CZ-03 a na jejím rodném listu stálo majitel: Český Mobil, a. s.. Od 8. ledna 2000 pak začal Český Mobil nabízet své služby. Tarify se jmenovaly prostě Jednička, Dvojka, Trojka, Čtyřka a Pětka a operátoři na infolince se dali spočítat na prstech vašich rukou. Ani zákazníků nebylo zpočátku příliš, a tak do 1. března 2000 jich měl Český Mobil jen několik stovek.

Klepněte pro větší obrázek

Takto vypadala část původní prezentace Českého Mobilu na webu.

Klepněte pro větší obrázek

Mapa prvního pokrytí při spuštění komerčního provozu sítě.

V březnu se ale všechno změnilo, přišel Oskar se svým usměvavým logem a do té doby nevídanou masivní reklamní kampaní v podobě více než minutu dlouhého reklamního spotu vysílaného v hlavním vysílacím čase snad na všech televizních programech. Nejnižší tarif, který si můžete aktivovat až dodnes pod názvem Slyším Vás nabízí za pouhých 10,50 Kč měsíčně 40 volných minut a do té doby nevídaně nízké ceny za textovky. Poměrně zajímavá je i Dohoda s Oskarem, která za 550 Kč měsíčně nabízí celých 300 volných minut na volání kamkoliv do ČR. I to byla tou dobou velká novinka – stejné ceny za volání na mobilní i pevnou síť a to po celý den, účtování po první provolané minutě po sekundách, převádění neprovolaných volných minut do dalšího měsíce, atd. Oskar se stal prostě miláčkem publika.

Nedlouho poté pak dorazila i očekávaná předplacená karta s názvem Oskarta, která prvních 30000 nových zákazníků vítala s do té doby nevídanou nabídkou ceny 10,50 Kč za 60 minut hovoru (17,5 haléře za minutu).

Ke konci roku 2000 se pak objevila do poměrně originální Samoobsluha a kromě toho se také Oskarovi povedlo pokrýt, na dobu potřebnou k výstavbě sítě, neuvěřitelných 99 % populace, což předstihlo všechna původní očekávání. Tento úspěch však nebyl zadarmo, byl vykoupen tím, že většina BTS mimo Prahu a Brno byla na frekvenci 900 MHz, což sice skýtalo větší pokryté území (respektive populaci), ale zároveň to znamenalo menší kapacitu sítě. Problémy s kapacitou sítě pak na sebe nedaly dlouho čekat a v polovině roku 2001 se na jižní Moravě začaly objevovat v poměrně rozsáhlé formě. Kromě toho se také objevily první výpadky: překopnutý optický kabel a nefunkční záloha odřízly Hi-Tech Centrum od zbytku sítě na několik hodin a pár týdnů poté chyba při upgradu jedné ze čtyř ústředen způsobila výpadek Oskarovy sítě v Praze a některých částech Čech. Kromě toho se také objevily některé dílčí problémy menšího rozsahu. Rok 2001 se tedy bez poskvrny neobešel.

Oskar si však pochroumal svou pověst lidového operátora také v září loňského roku, když zdražil u tarifů Slyším Vás a Dohoda s Oskarem odchozí textovky do ostatních sítí. Uvidíme tedy, co přinese rok 2002. Oskar oslaví miliontého zákazníka a druhé narozeniny od tzv. komerčního spuštění sítě (tedy data, kdy byla značka Oskar představena veřejnosti a kdy se zahájila reklamní kampaň).

Co přinesl Oskar nám všem

Ačkoliv zpočátku Eurotel (tehdy ještě EuroTel) a Paegas nebrali nového operátora příliš vážně, tak brzy pocítili jeho silný tlak na trh. Záhy jsme se tak mohli u Eurotelu a Paegasu setkat s účtováním po první provolané minutě po sekundách nebo s převodem neprovolaných volných minut do dalšího měsíce (zatím jen Eurotel). Paegas se dokonce jako poslední z českých operátorů odhodlal k pořízení EFR (Oskar jej měl již od začátku), takže hovory z jeho sítě přestaly připomínat krátkovlnnou vysílačku. V neposlední řadě se také u našich operátorů velice rychle objevily stejné ceny po celý den a postupně téměř vymizely špičky, mimo špičky, noční a víkendové hodiny. Oskar tedy nepochybně pozitivně ovlivnil dění na celém našem telekomunikačním trhu, což bylo to, co si od příchodu třetího operátora ČTÚ (a i mnozí z nás) sliboval.

 

Diskuze (57) | Návod: jak odhlásit pevnou linku krok za krokem.

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Oskar, Spuštění, Velká novinka, Rok

Určitě si přečtěte

Vodafone v lednu začne prodávat Xiaomi a přidá velké povánoční slevy [ceník]

Vodafone v lednu začne prodávat Xiaomi a přidá velké povánoční slevy [ceník]

** Výkon za rozumnou cenu, takové jsou dle Vodafonu modely Xiaomi ** Top model Xiaomi Mi MIX 2 vyjde na necelých 15 tisíc korun ** Operátor v lednu výrazně zlevňuje, ceny jdou dolů o tisíce

31.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 14

Volali jsme jako jindy v neděli, o stovky procent vyskočily na Štědrý den data

Volali jsme jako jindy v neděli, o stovky procent vyskočily na Štědrý den data

** Selfíčko s dárečkem jedině přes messenger a přes Wi-Fi ** Nejvíce volali, SMSkovali a datovali zákazníci T-Mobilu ** Průměrná hodnota přenesených dat na SIM se pohybuje od 40 do 60 MB

25.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 17

Nokia 8 v prosincovém ceníku Vodafonu. „Pětka“ zlevnila pod 5 tisíc

Nokia 8 v prosincovém ceníku Vodafonu. „Pětka“ zlevnila pod 5 tisíc

** Ve zvýhodněné kategorii „pro věrné“ je tento měsíc 13 modelů ** Prosincovou novinkou je nejvybavenější Nokia s „čistým“ Androidem ** Pokud upíšete duši na dvě léta, dostanete slevu 2 000 Kč

4.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 3

Vánoce u operátorů. Kde se dá ušetřit a co nám dají zadarmo

Vánoce u operátorů. Kde se dá ušetřit a co nám dají zadarmo

** T-Mobile dá dva mobily za cenu jednoho (při podpisu smlouvy) ** O2 zlevní mobily (při podpisu smlouvy) ** Vodafone umožní streamovat video zdarma (v té správné aplikaci)

26.  11.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 14