Oskar: dva roky po spuštění sítě

Dnes tomu jsou právě dva roky, co český telekomunikační trh oplývá třemi mobilními operátory. Co přinesl před dvěma lety toužebně očekávaný třetí operátor a jaký měl vliv na český trh? To se dozvíte v našem článku.
Oskar: dva roky po spuštění sítě

Jak se začínalo

Již ke konci roku 1999 se po naší republice začaly objevovat vysílače, které nesly signál sítě, která se tehdy pyšnila pouze názvem CZ-03 a na jejím rodném listu stálo majitel: Český Mobil, a. s.. Od 8. ledna 2000 pak začal Český Mobil nabízet své služby. Tarify se jmenovaly prostě Jednička, Dvojka, Trojka, Čtyřka a Pětka a operátoři na infolince se dali spočítat na prstech vašich rukou. Ani zákazníků nebylo zpočátku příliš, a tak do 1. března 2000 jich měl Český Mobil jen několik stovek.

Klepněte pro větší obrázek

Takto vypadala část původní prezentace Českého Mobilu na webu.

Klepněte pro větší obrázek

Mapa prvního pokrytí při spuštění komerčního provozu sítě.

V březnu se ale všechno změnilo, přišel Oskar se svým usměvavým logem a do té doby nevídanou masivní reklamní kampaní v podobě více než minutu dlouhého reklamního spotu vysílaného v hlavním vysílacím čase snad na všech televizních programech. Nejnižší tarif, který si můžete aktivovat až dodnes pod názvem Slyším Vás nabízí za pouhých 10,50 Kč měsíčně 40 volných minut a do té doby nevídaně nízké ceny za textovky. Poměrně zajímavá je i Dohoda s Oskarem, která za 550 Kč měsíčně nabízí celých 300 volných minut na volání kamkoliv do ČR. I to byla tou dobou velká novinka – stejné ceny za volání na mobilní i pevnou síť a to po celý den, účtování po první provolané minutě po sekundách, převádění neprovolaných volných minut do dalšího měsíce, atd. Oskar se stal prostě miláčkem publika.

Nedlouho poté pak dorazila i očekávaná předplacená karta s názvem Oskarta, která prvních 30000 nových zákazníků vítala s do té doby nevídanou nabídkou ceny 10,50 Kč za 60 minut hovoru (17,5 haléře za minutu).

Ke konci roku 2000 se pak objevila do poměrně originální Samoobsluha a kromě toho se také Oskarovi povedlo pokrýt, na dobu potřebnou k výstavbě sítě, neuvěřitelných 99 % populace, což předstihlo všechna původní očekávání. Tento úspěch však nebyl zadarmo, byl vykoupen tím, že většina BTS mimo Prahu a Brno byla na frekvenci 900 MHz, což sice skýtalo větší pokryté území (respektive populaci), ale zároveň to znamenalo menší kapacitu sítě. Problémy s kapacitou sítě pak na sebe nedaly dlouho čekat a v polovině roku 2001 se na jižní Moravě začaly objevovat v poměrně rozsáhlé formě. Kromě toho se také objevily první výpadky: překopnutý optický kabel a nefunkční záloha odřízly Hi-Tech Centrum od zbytku sítě na několik hodin a pár týdnů poté chyba při upgradu jedné ze čtyř ústředen způsobila výpadek Oskarovy sítě v Praze a některých částech Čech. Kromě toho se také objevily některé dílčí problémy menšího rozsahu. Rok 2001 se tedy bez poskvrny neobešel.

Oskar si však pochroumal svou pověst lidového operátora také v září loňského roku, když zdražil u tarifů Slyším Vás a Dohoda s Oskarem odchozí textovky do ostatních sítí. Uvidíme tedy, co přinese rok 2002. Oskar oslaví miliontého zákazníka a druhé narozeniny od tzv. komerčního spuštění sítě (tedy data, kdy byla značka Oskar představena veřejnosti a kdy se zahájila reklamní kampaň).

Co přinesl Oskar nám všem

Ačkoliv zpočátku Eurotel (tehdy ještě EuroTel) a Paegas nebrali nového operátora příliš vážně, tak brzy pocítili jeho silný tlak na trh. Záhy jsme se tak mohli u Eurotelu a Paegasu setkat s účtováním po první provolané minutě po sekundách nebo s převodem neprovolaných volných minut do dalšího měsíce (zatím jen Eurotel). Paegas se dokonce jako poslední z českých operátorů odhodlal k pořízení EFR (Oskar jej měl již od začátku), takže hovory z jeho sítě přestaly připomínat krátkovlnnou vysílačku. V neposlední řadě se také u našich operátorů velice rychle objevily stejné ceny po celý den a postupně téměř vymizely špičky, mimo špičky, noční a víkendové hodiny. Oskar tedy nepochybně pozitivně ovlivnil dění na celém našem telekomunikačním trhu, což bylo to, co si od příchodu třetího operátora ČTÚ (a i mnozí z nás) sliboval.

 

Témata článku: Operátoři, Vodafone

57 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Goob 7. 2. 2002 14:16:09

    No, abych pravdu řekl, tak já si na click nemůžu stěžovat. Je pravda,...

  • Fluke 7. 2. 2002 13:50:44

    GSM banking u Oskara bude do pul roku.... Ale hlavne Vam gratuluju k...

  • Roger 31. 1. 2002 8:20:54
    Po Frýdku-Místku postavil Oskar hned několik nových vysílačů 1800MHz.
Určitě si přečtěte

Zpátky do školy! Nejlépe s novým mobilem a výhodným tarifem, nejvýhodnější je...

Zpátky do školy! Nejlépe s novým mobilem a výhodným tarifem, nejvýhodnější je...

** Pokud vám ještě nebylo 27 let, máte dveře otevřené ** 10 GB s „občanským“ tarifem stojí přes tisícovku, pro mladé 499 Kč ** O2 připravilo akci na telefony, za úpis sleví až 3 000 Kč

Dnes | Pospíšil Aleš

Vodafone obohatil nabídku o Nokii 3, starší modely zlevnily [ceník]

Vodafone obohatil nabídku o Nokii 3, starší modely zlevnily [ceník]

** Novou Nokii 3 můžete mít za necelé čtyři tisíce ** Zlevňovaly iPhony, Huawei P10 (lite) a Xperia XCompact ** Suveréně nejdražším zařízením se stal 12.9 iPad Pro za 37 777 Kč

31.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

** Vodafone Smart V8 je letošní jedničkou modelové řady od Vodafonu ** Svou výbavou se řadí do nižší střední třídy ** Lákat bude na kovové zpracování nebo čtečku otisků prstů

30.  7.  2017 | Měchura Milan | 9

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

** Evoluce osvědčeného konceptu bez výrazných chyb ** Konkurence nespí a pořádně Vodafonu zatápí ** Zajímavý poměr cena/výkon už není tak atraktivní jako dříve

27.  7.  2017 | Herodek Martin | 14


komerční sdělení

Komerční sdělení