Oskar je potřetí nejlepší (analýza)

Operátoři zveřejnili počty zákazníků za třetí čtvrtletí. Nejvíce nových klientů má opět Oskar, T-Mobilu také zákazníci přibývají čím dál víc, přírůstky Eurotelu jsou však stále nižší. Připravili jsme osm přehledných grafů.
Oskar je potřetí nejlepší (analýza)

Oskar má opět nejvíc

Mobilní operátoři uzavřeli další čtvrtletí a zveřejnili čerstvé statistiky nových zákazníků. Největší počet klientů si za třetí kvartál započítal opět Oskar, který pokračuje ve vítězném tažení z předchozích období tohoto roku.

T-Mobile s Eurotelem jen mění své pozice na druhém a třetím místě. Z tohoto hlediska je na tom hůře Eurotel, jehož počet nových klientů od začátku roku neustále klesá. Pakliže v prvním čtvrtletí získal něco přes 58 500 nových uživatelů, v polovině roku to bylo už jen 43 tisíc. Ve třetím čtvrtletí pak zaznamenal ještě výraznější pokles: číslo 26 000 je opravdu slabé, zvlášť ve srovnání s konkurencí.

 Vývoj počtu zákazníků (údaje jsou v milionech)

 Počet nových zákazníků za jednotlivá čtvrtletí

 Procentuální nárůst počtu zákazníků

T-Mobile se může chlubit přesně opačnou křivkou než Eurotel. Na začátku roku operátor aktivoval 40 400 nových SIM karet, ve druhém čtvrtletí 57 000 a během třetího kvartálu dalších 84 000.

Nejlépe je na tom nejmladší Oskar. Z prvotních 91 tisíc, což bylo na první čtvrtletí velmi hezké číslo, poklesl v polovině roku na 67 tisíc, pořád měl ovšem ze všech operátorů největší přírůstek. Ve třetím čtvrtletí se po dlouhé době přehoupnul přes magickou hranici, když získal přesně 100 642 nových zákazníků.

 Noví zákazníci za 3. čtvrtletí 2003

 Meziroční nárůst nových zákazníků

Podzim ve znamení epidemie

Velmi zajímavá je situace kolem poměru zákazníků využívajích paušály a předplacené služby. Operátoři se už dlouhou dobu zaměřují spíše na paušální programy, což dokládají hojným počtem novinek, které pro ně představují.

Důležitou zprávou je změna na vedoucí pozici v počtu paušálních zákazníků. Nejvíc jich má T-Mobile, který odsunul Eurotel na druhé místo. Největší vliv na to má zřejmě Tarifová epidemie, která odstartovala hned po prázdninách.

T-Mobile má v současné době 814 000 paušálních uživatelů, zatímco Eurotel v síti GSM přibližně 795 000. Oskar uvádí kolem 590 000 smluvních zákazníků. Zajímavý je poměr paušálních a twistových klientů u T-Mobilu. Operátor od začátku roku získal celkem 182 000 nových uživatelů, majitelů karet Twist bylo ovšem z celkového počtu pouze 39 tisíc, zbytek v podobě 143 tisíc patří paušálům.

 Podíl na trhu po jednotlivých čtvrtletích

 Změna podílu na trhu

Už je nás devět milionů

Mobilní operátoři v České republice mají v současné době více než 9 150 000 zákazníků. Největší je stále Eurotel s počtem 4 020 000 klientů, druhý T-Mobile má 3 690 000. Oskar pak drží zbytek v podobě 1 440 000 klientů. Reálný počet uživatelů je samozřejmě nižší, čísla totiž vyjadřují počet aktivních karet SIM. Spousta lidí však využívá víc karet najednou a výsledky tedy budou vždy trochu zkreslené.

 
Celkový počet zákazníků českých mobilních operátorů (údaje jsou v milionech)


Grafy použité v článku si spolu se zdrojovými daty můžete stáhnout a prohlédnout v dokumentu Microsoft Excelu (101 kB)

Diskuze (115) Další článek: Telit G83 – plná výbava za šest tisíc

Témata článku: Operátoři, Vodafone, O2, T-Mobile, Analýza, Oskar, Pot


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34