Oskar je potřetí nejlepší (analýza)

Operátoři zveřejnili počty zákazníků za třetí čtvrtletí. Nejvíce nových klientů má opět Oskar, T-Mobilu také zákazníci přibývají čím dál víc, přírůstky Eurotelu jsou však stále nižší. Připravili jsme osm přehledných grafů.
Oskar je potřetí nejlepší (analýza)

Oskar má opět nejvíc

Mobilní operátoři uzavřeli další čtvrtletí a zveřejnili čerstvé statistiky nových zákazníků. Největší počet klientů si za třetí kvartál započítal opět Oskar, který pokračuje ve vítězném tažení z předchozích období tohoto roku.

T-Mobile s Eurotelem jen mění své pozice na druhém a třetím místě. Z tohoto hlediska je na tom hůře Eurotel, jehož počet nových klientů od začátku roku neustále klesá. Pakliže v prvním čtvrtletí získal něco přes 58 500 nových uživatelů, v polovině roku to bylo už jen 43 tisíc. Ve třetím čtvrtletí pak zaznamenal ještě výraznější pokles: číslo 26 000 je opravdu slabé, zvlášť ve srovnání s konkurencí.

 Vývoj počtu zákazníků (údaje jsou v milionech)

 Počet nových zákazníků za jednotlivá čtvrtletí

 Procentuální nárůst počtu zákazníků

T-Mobile se může chlubit přesně opačnou křivkou než Eurotel. Na začátku roku operátor aktivoval 40 400 nových SIM karet, ve druhém čtvrtletí 57 000 a během třetího kvartálu dalších 84 000.

Nejlépe je na tom nejmladší Oskar. Z prvotních 91 tisíc, což bylo na první čtvrtletí velmi hezké číslo, poklesl v polovině roku na 67 tisíc, pořád měl ovšem ze všech operátorů největší přírůstek. Ve třetím čtvrtletí se po dlouhé době přehoupnul přes magickou hranici, když získal přesně 100 642 nových zákazníků.

 Noví zákazníci za 3. čtvrtletí 2003

 Meziroční nárůst nových zákazníků

Podzim ve znamení epidemie

Velmi zajímavá je situace kolem poměru zákazníků využívajích paušály a předplacené služby. Operátoři se už dlouhou dobu zaměřují spíše na paušální programy, což dokládají hojným počtem novinek, které pro ně představují.

Důležitou zprávou je změna na vedoucí pozici v počtu paušálních zákazníků. Nejvíc jich má T-Mobile, který odsunul Eurotel na druhé místo. Největší vliv na to má zřejmě Tarifová epidemie, která odstartovala hned po prázdninách.

T-Mobile má v současné době 814 000 paušálních uživatelů, zatímco Eurotel v síti GSM přibližně 795 000. Oskar uvádí kolem 590 000 smluvních zákazníků. Zajímavý je poměr paušálních a twistových klientů u T-Mobilu. Operátor od začátku roku získal celkem 182 000 nových uživatelů, majitelů karet Twist bylo ovšem z celkového počtu pouze 39 tisíc, zbytek v podobě 143 tisíc patří paušálům.

 Podíl na trhu po jednotlivých čtvrtletích

 Změna podílu na trhu

Už je nás devět milionů

Mobilní operátoři v České republice mají v současné době více než 9 150 000 zákazníků. Největší je stále Eurotel s počtem 4 020 000 klientů, druhý T-Mobile má 3 690 000. Oskar pak drží zbytek v podobě 1 440 000 klientů. Reálný počet uživatelů je samozřejmě nižší, čísla totiž vyjadřují počet aktivních karet SIM. Spousta lidí však využívá víc karet najednou a výsledky tedy budou vždy trochu zkreslené.

 
Celkový počet zákazníků českých mobilních operátorů (údaje jsou v milionech)


Grafy použité v článku si spolu se zdrojovými daty můžete stáhnout a prohlédnout v dokumentu Microsoft Excelu (101 kB)

Témata článku: Operátoři, Vodafone, O2, T-Mobile, Analýza, Oskar

Určitě si přečtěte

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

** Nový iPhone 8 srazil ceny starších modelů zhruba o 4 000 Kč ** Další podzimní novinkou je nejmenší superphone Sony Xperia XZ1 Compact ** Nepřehlédněte slevy s programem Extra výhod, třeba na Nokie 3 a 5

16.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

Vodafone rozsekal internet. Dílky jsou neomezené, první dva stojí po 99 Kč

Vodafone rozsekal internet. Dílky jsou neomezené, první dva stojí po 99 Kč

** Vodafone hlásá revoluci, ale jednoduché to mít nebude ** Pass jsou příplatkové balíčky pro sociální sítě, chatovací aplikace, hudbu a video ** Uživatelé budou zmatení, který provoz se kam počítá

5.  10.  2017 | Kůžel Filip, Posejpal Jan | 81

V říjnu se u Vodafonu urodilo: iPhone 8, nebo nejmenší superphone Xperia XZ1 Compact

V říjnu se u Vodafonu urodilo: iPhone 8, nebo nejmenší superphone Xperia XZ1 Compact

** Nový iPhone 8 startuje na ceně 20 977 Kč, starší modely padly o tisíce ** Další podzimní novinkou je Xperia XZ1 od Sony včetně verze Compact ** Ostatní modely šly s cenou dolů až o tisícovku, třeba Huawei P9 lite

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 5