Oskar si vyšlápl na podvodníky

Oskar si vyšlápl na prodejce, kteří prodávali samostatně mobilní telefony za „dotované“ ceny. Výsledkem je propouštění ve vlastních řadách a zpřísnění podmínek pro nákup mobilů za zvýhodněné ceny.
Oskar si vyšlápl na podvodníky

Díra v systému

Oskar stejně jako Eurotel i T-Mobile nabízí mobilní telefony za dotované ceny. Na rozdíl od nich ale nevyžaduje podepsání smlouvy na dva roky, ale „jen“ využívání služeb alespoň následujících pět měsíců - bez písemného kontraktu. Dotovaný mobil si může pořídit kdokoliv, kdo si koupí novou kartu SIM s tarifními programy nové generace, Mezi námi nebo Na zisk (pro firemní zákazníky), případně ten, kdo má jeden z těchto tarifů a je zákazníkem Oskara alespoň dva roky.

A právě v nepodepisování smluv spatřili prodejci Oskara možnost, jak si výhodně přivydělat. Mobil za nižší cenu prodali i zákazníkovi, který neměl tarifní program, případně nesplnil výše uvedené podmínky. Jak na to? Dejme tomu, že si některý zákazník koupí jeden z výše uvedených tarifů a přitom odejde z prodejny bez mobilu - zkrátka už nějaký má a nový nepotřebuje. Prodejce si zaznamená jeho údaje a mobilní telefon za zvýhodněnou cenu, na kterou měl onen zákazník právo, prodá někomu jinému. Navenek se vše jeví v pořádku a všichni jsou spokojeni: prodejce má obrat, nový zákazník má svou kartu SIM a jiný zákazník se těší z nového mobilu za nižší cenu.

Oskar zpřísnil podmínky

Nic ale netrvá věčně, a tak není divu, že Oskar tuto fintu prokoukl. Stačilo, aby zavolal zákazníkovi, který si dle záznamů mobil k nové nebo stávající SIM koupil, a zeptal se, zda je s telefonem od Oskara spokojen. A když zjistil, že si zákazník žádný mobil nepořídil, byl podvodný prodejce polapen. Igor Přerovský, tiskový mluvčí Oskara, k tomu dodává:

„Oskar se od konkurence liší velmi vstřícným postojem k zákazníkovi: Neuzavírá žádné účastnické smlouvy, neblokuje telefony a jeho jedinou jistinou u nákupů zvýhodněných mobilů je volací záloha, kterou ale stejně zákazníkům po pěti měsících vrací. Tento přístup s sebou samozřejmě nese riziko zneužití. Oskar se musel rozhodnout, jak zneužívání omezit a minimalizovat svoje ztráty. Svůj postoj k zákazníkům nechtěl Oskar nijak zásadně měnit, proto se zaměřil na to co, může zlepšit u sebe.

Zavedl novou proceduru, která má předchazet případům, kdy zaměstnanci vědomě prodávají telefony, u nichž je vysoce pravděpodobné, že se v síti Oskar nebudou nikdy používat nebo že poskytnutou slevu ve skutečnosti využije zákazník, který na ni neměl nárok. Výsledkem zpřísněných kontrolních mechanizmů je, že se Oskar s několika prodejci dohodl na ukončení spolupráce. Jedná se o čísla v řádu jednotek. Operátor se také rozhodl zavést pravidlo, že při nákupu více než čtyřech dotovaných telefonů během dvou let bude muset být složena za každý další jistina 10 tisíc korun.“

Diskuze (61) Další článek: Exkluzivní recenze nového Palmu Tungsten T3!

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Oskar, Podvodník, Podvod

Určitě si přečtěte