Oskar spustil MMS. T-Mobile je však levnější

Stalo se to, co nikdo nečekal. Nejlevnější MMS nemá Oskar, nýbrž T-Mobile. Jedná se sice o prodlouženou akční nabídku, ale je tu a je třeba s ní počítat. Malý pohled do historie a současnosti MMS.
Oskar spustil MMS. T-Mobile je však levnější

Kdo byl tedy první?

O MMS se začaly první informace objevovat už poměrně dávno, i na MobilManii jsme o nové technologii zasílání barevných obrázků, animací a melodií tu a tam napsali. Reakce čtenářů jasně říkaly, že MMS jsou k ničemu a že SMS bohatě stačí. Uběhlo pár týdnů, měsíců, let a Eurotel spustil v červenci 2002 testovací provoz. T-Mobile ale neseděl se založenýma rukama a urputně pracoval na tom, aby MMS spustil dřív; a tak když Eurotel v předstihu oznámil tiskovou konferenci na 30. srpna, T-Mobile už na dvacátého osmého. Eurotel se přizpůsobil a posunul tiskovku z 30. také na 28.

Poznámka: Původně měla být tiskovka Eurotelu už v 25., nicméně operátor konání posunul na 30.  

Oba operátoři se nakonec tak vyhecovali, že spustili službu již 27. srpna ve večerních hodinách, takže tiskové konference, které se konaly druhý den, byly už jen ve znamení toho, kdo byl vlastně dřív. Pravdu se nikdy asi nedozvíme, podle mého názoru byl start současný, nicméně Eurotelu lze přiznat určité prvenství za to, že službu ohlásil dopředu a navíc spustil veřejný testovací provoz. Oskar zatím stál v pozadí a sledoval, jak se oba operátoři zcela zbytečně dohadují. Spuštění MMS zatím neplánoval, měl důležitější starosti.

Máme MMS, ale ne mobily

Jenže celé to mělo háček – nedostatek mobilů s MMS. Služba běžela, ale našlo se jen pár vyvolených, kdo ji mohli používat. Oskar už tehdy říkal, že čeká až na dobu, kdy bude penetrace mobilů s MMS dostatečná; jen tak mělo uvedení služby logiku. Kromě toho v době spuštění MMS mezi oběma jmenovanými operátory neexistovaly propojovací dohody, takže MMS bylo možné posílat jen ve vlastní síti. Zkrátka celé to vypadalo jako spíchnuté horkou jehlou, „jen ať už je to bylo venku a hlavně ať jsme první“.

Poznámka: Eurotel se spuštěním MMS uvedl také informační MMS, zatímco T-Mobile se přidal až o několik měsíců později. Za to má Eurotel jednoznačně bod.

Dva se hádali, třetí vyčkával

Na spuštění MMS u Oskara jsme čekali poměrně dlouho, do včerejška. Rok po spuštění MMS u konkurence nastal podle Oskara ten správný okamžik uvést MMS na trh. Mobilů s MMS je už dostatek, a to dokonce i v nižší cenové kategorii. Oskar rovněž čekal, až za něj konkurenční operátoři odvedou „špinavou práci“ a vysvětlí lidem, co je MMS, k čemu jim mohou být a jak je používat. Oskar tedy slízl pomyslnou smetanu. Nicméně za tu dobu získal Eurotel již šedesát tisíc zákazníků, T-Mobile možná o něco méně (přesné číslo neznáme), ale i tak je to slušný základ. Oskar přitom předpokládá, že do konce roku bude mít jen okolo dvanácti tisíc uživatelů; zde brzké spuštění Eurotelu a T-Mobilu jistě pomohlo.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Představení MMS proběhlo
velmi netradičně. Na obrázku je první MMS a tzv. spouštěč MMS

Kdo má „nejlepší MMS“?

V současné době mají všichni tři operátoři prakticky stejné portfolio MMS služeb; umí posílat obraz, zvuk a animace na mobily a e-maily, všichni mají informační služby a to jak jednorázové, tak pravidelné, umí posílat MMS z internetu či uchovávat v albu zaslané fotky. Eurotel má ještě jednu perličku navrch, a to MMS pohlednici, která umí z MMS „vykouzlit“ skutečný pohled a ten doručit na poštovní adresu.
 
Od Oskara se ale očekávalo více. Ne v oblasti nabídky služeb, ne v jejich kvalitě, nýbrž v jejich ceně. Všeobecně se mělo za to, že cena za jednu MMS u Oskara by se měla pohybovat mezi pěti až sedmi korunami, aby Oskar, stejně jako u ostatních služeb, zůstal pod cenovou nabídkou konkurence. Asi chápete to zklamání, když se objevily první informace o konečné ceně 9,98 Kč za zprávu. Už jen proto, že T-Mobile prodloužil svoji prázdninovou nabídku a ponechal MMS za 2,10 Kč. Proč to T-Mobile udělal, je poměrně jasné; má nyní nejlevnější MMS na trhu, což se dá dobře využít v marketingových kampaních.

T-Mobile to vyhmátl

I když Oskar zatím nemá, alespoň ne tento měsíc, nejlevnější MMS, nabízí uživatelům možnost „osahat“ si MMS zdarma - každý měsíc jich dostanete deset, a to na dobu tří měsíců (případně až na dvanáct s aktivací nejvyššího tarifu). Kromě toho budou denně dostávat MMS Koktejl, výběr zajímavých zpráv z MMS Magazínu. Nelze tedy kategoricky prohlásit, že Oskar s uvedením MMS zklamal. Nezklamal. Jen dělá, to co ostatní – snaží se vydělat. Až bude mít za půl roku či rok MMS mobil každý druhý, možná multimediální zprávy zlevní a uživatelé budou místo slov používat obrázky. Ta doba je ale ještě daleko...

Témata článku: Operátoři, Vodafone, O2, T-Mobile, Veřejný test, Mobil, MMS, Oskar

Určitě si přečtěte

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

** Nový iPhone 8 srazil ceny starších modelů zhruba o 4 000 Kč ** Další podzimní novinkou je nejmenší superphone Sony Xperia XZ1 Compact ** Nepřehlédněte slevy s programem Extra výhod, třeba na Nokie 3 a 5

16.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

Vodafone rozsekal internet. Dílky jsou neomezené, první dva stojí po 99 Kč

Vodafone rozsekal internet. Dílky jsou neomezené, první dva stojí po 99 Kč

** Vodafone hlásá revoluci, ale jednoduché to mít nebude ** Pass jsou příplatkové balíčky pro sociální sítě, chatovací aplikace, hudbu a video ** Uživatelé budou zmatení, který provoz se kam počítá

5.  10.  2017 | Kůžel Filip, Posejpal Jan | 81

V říjnu se u Vodafonu urodilo: iPhone 8, nebo nejmenší superphone Xperia XZ1 Compact

V říjnu se u Vodafonu urodilo: iPhone 8, nebo nejmenší superphone Xperia XZ1 Compact

** Nový iPhone 8 startuje na ceně 20 977 Kč, starší modely padly o tisíce ** Další podzimní novinkou je Xperia XZ1 od Sony včetně verze Compact ** Ostatní modely šly s cenou dolů až o tisícovku, třeba Huawei P9 lite

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 5