Oskar změní ceny u datových tarifů – a my víme jak

Očekáváme, že Oskar v pondělí oznámí změny cen svých datových tarifů. Běžný program už začne být použitelný, pokročilý bude výhodnější - známe také přesné ceny. Co myslíte - bude i Data Nonstop?
Oskar změní ceny u datových tarifů – a my víme jak

Informace v tomto článku nejsou oficiální. I když máme důvod věřit, že vše bude tak, jak uvádíme, neutrhněte nám prosím hlavu, pokud by některé podmínky byly nakonec třeba trochu jinak.


Oskarovy tarify pro mobilní datové přenosy nejsou příliš konkurenceschopné. Ani by snad tolik nevadilo, že Oskar nenabízí paušální tarif typu Data Nonstop, jako spíše neúměrně vysoké sazby v základním programu GPRS Basic. Tam, kde u T-Mobilu stojí přenesený kilobajt sedm haléřů, musíte u Oskara zaplatit sedmkrát víc. Rozdíl ale není jen mezi operátory: uživatelé paušálních programů Oskara mají přístup na internet sedmkrát dražší než zákazníci s předplacenými Oskartami, každý přenesený megabajt je stojí pět set korun.

Oskar se ale podle našich informací chystá v pondělí tento velký nesoulad odstranit přeceněním současných datových tarifů.

Konečně!

Zásadní změna se opravdu bude týkat základního tarifu GPRS Basic. Zde se původní vysoká sazba 0,49 Kč za každý přenesený kilobajt sníží na 0,061 Kč/kB. Sazba pro wap se nezmění, zůstává na 0,49 Kč/kB.

GPRS Basic
  nová cena stará cena
měsíční paušál  0 Kč 0 Kč
volná data 0 MB 0 MB
wap 0,49 Kč/kB 0,49 Kč/kB
internet  0,061 Kč/kB  0,49 Kč/kB

Změny ale nastanou i u vyššího tarifu GPRS Standard. Paušální poplatek i sazby za kilobajt zůstanou stejné, operátor ale navýší množství volných megabajtů, které budou v ceně. Pro internet bude k dispozici pět volných megabajtů a k tomu ještě megabajt pro wap. Zde ale ještě nemáme úplně jasno, je možné, že při wapování bude první megabajt pouze účtován výhodnější sazbou 0,031 Kč/kB. Jisté ale je, že volná data nebude možné sčítat, přístupy přes APN internet a wap se budou sledovat zvlášť.

Oživeno 10.43: Pro wap bude k dispozici opravdu volný megabajt, za který se vůbec nebude platit.

GPRS Standard
  nová cena stará cena
měsíční paušál 244 Kč 244 Kč
volná data – internet 5 MB 1 MB
volná data – wap 1 MB 0 MB
wap 0,37 Kč/kB 0,37 Kč/kB
internet  0,031 Kč/kB  0,031 Kč/kB

Tarifní program GPRS Business, který Oskar nabízí firemním zákazníkům, zůstane beze změny. Připomeňme, že s nulovým měsíčním paušálem a žádnými volnými megabajty má stejné sazby jako tarif GPRS Standard.

Oskarta

Malá změna se bude týkat i Oskaret. Z ceny 0,057 Kč bez DPH za kilobajt přenesený po mobilním internetu se stane 0,05 Kč/kB. Ceny s DPH jsou v tabulce.

Oskarta
  nová cena stará cena
měsíční paušál  0 Kč 0 Kč
volná data 0 MB 0 MB
wap 0,70 Kč/kB 0,70 Kč/kB
internet  0,061 Kč/kB  0,070 Kč/kB

A co konkurence?

Srovnal jsem chystanou nabídku Oskara s podobnými datovými tarify konkurenčních operátorů. U základních programů s nulovým aktivačním poplatkem je Oskar nejvýhodnější. Poměrně srovnatelný je T-Mobile, u Eurotelu je ale dvacetník za každý přenesený kilobajt velmi mnoho.

  Oskar
GPRS Basic
 Eurotel
GPRS Instant
T-Mobile
GPRS Basic
měsíční paušál  0 Kč 0 Kč 0 Kč
volná data 0 MB 0 MB 0 MB
wap 0,49 Kč/kB 0,61 Kč/kB 0,61 Kč/kB
internet  0,061 Kč/kB 0,24 Kč/kB  0,073 Kč/kB

Při srovnání vyšších programů, kde je nutné za GPRS měsíčně zaplatit kolem dvou set čtyřiceti korun, je nejvýhodnější T-Mobile. Nenabízí sice megabajt volných dat pro wapování, poloviční sazba při připojování mimo špičku je ale podle mého názoru důležitější.

  Oskar Eurotel T-Mobile
   GPRS Standard Data  GPRS Standard
měsíční paušál 244 Kč 238 Kč 243 Kč
volná data – internet 5 MB 0 MB 5 MB
volná data – wap 1 MB 0 MB 0 MB
wap 0,37 Kč/kB 0,49 Kč/kB 0,37 Kč/kB
internet – špička 0,031 Kč/kB 0,037 Kč/kB 0,037 Kč/kB
internet – mimo špičku  0,031 Kč/kB  0,037 Kč/kB 0,018 Kč/kB

Kde je Data Nonstop?

Podle našich informací se paušální datový tarif v pondělí u Oskara neobjeví a nemáme ani žádné zprávy, že by byl v dohledu. Nic to neznamená, nemáme špehy všude a operátor klidně může něco chystat.

Osobně tomu ale nevěřím, protože Oskar by paušálním datovým tarifem asi příliš nezískal. Kdo tento tarif potřebuje, už ho má a nemusel ani rušit svoje Oskarovo číslo. U Eurotelu a nyní i u T-Mobilu lze totiž pořídit samostatné karty SIM pouze pro připojování k internetu. Nevidím také reálné, že by se Oskar tyto uživatele snažil přitáhnout na svoji stranu výhodnější cenou. Současný stav je pro něj nejspíš nejvýhodnější.

Jako další krok bych u Oskara ocenil spíše spuštění GPRS a MMS roamingu. Je mi ale jasné, že lidí, kteří potřebují přístup k mobilním datům v zahraničí, není mnoho a pro operátora to není priorita.

Proč to tak nebylo už od začátku?

Ještě jednou upozorňuji, že ceny, o kterých v článku píšu, zatím neplatí a nejsou oficiální. Až je Oskar vyhlásí, připravíme na MobilManii bleskovku s potvrzením našich údajů, nebo s jejich upřesněním. Jestli se naše informace potvrdí, Oskar se zařadí k Eurotelu a T-Mobilu jako operátor, jehož datové tarifní programy jsou použitelné.

Diskuze (158) Další článek: Novinka na MobilManii: v bazaru telefonů je více kategorií

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Datový tarif, Tarif, Oskar, Vysoká sazba


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80