Oskar změní ceny u datových tarifů – a my víme jak

Očekáváme, že Oskar v pondělí oznámí změny cen svých datových tarifů. Běžný program už začne být použitelný, pokročilý bude výhodnější - známe také přesné ceny. Co myslíte - bude i Data Nonstop?
Oskar změní ceny u datových tarifů – a my víme jak

Informace v tomto článku nejsou oficiální. I když máme důvod věřit, že vše bude tak, jak uvádíme, neutrhněte nám prosím hlavu, pokud by některé podmínky byly nakonec třeba trochu jinak.


Oskarovy tarify pro mobilní datové přenosy nejsou příliš konkurenceschopné. Ani by snad tolik nevadilo, že Oskar nenabízí paušální tarif typu Data Nonstop, jako spíše neúměrně vysoké sazby v základním programu GPRS Basic. Tam, kde u T-Mobilu stojí přenesený kilobajt sedm haléřů, musíte u Oskara zaplatit sedmkrát víc. Rozdíl ale není jen mezi operátory: uživatelé paušálních programů Oskara mají přístup na internet sedmkrát dražší než zákazníci s předplacenými Oskartami, každý přenesený megabajt je stojí pět set korun.

Oskar se ale podle našich informací chystá v pondělí tento velký nesoulad odstranit přeceněním současných datových tarifů.

Konečně!

Zásadní změna se opravdu bude týkat základního tarifu GPRS Basic. Zde se původní vysoká sazba 0,49 Kč za každý přenesený kilobajt sníží na 0,061 Kč/kB. Sazba pro wap se nezmění, zůstává na 0,49 Kč/kB.

GPRS Basic
  nová cena stará cena
měsíční paušál  0 Kč 0 Kč
volná data 0 MB 0 MB
wap 0,49 Kč/kB 0,49 Kč/kB
internet  0,061 Kč/kB  0,49 Kč/kB

Změny ale nastanou i u vyššího tarifu GPRS Standard. Paušální poplatek i sazby za kilobajt zůstanou stejné, operátor ale navýší množství volných megabajtů, které budou v ceně. Pro internet bude k dispozici pět volných megabajtů a k tomu ještě megabajt pro wap. Zde ale ještě nemáme úplně jasno, je možné, že při wapování bude první megabajt pouze účtován výhodnější sazbou 0,031 Kč/kB. Jisté ale je, že volná data nebude možné sčítat, přístupy přes APN internet a wap se budou sledovat zvlášť.

Oživeno 10.43: Pro wap bude k dispozici opravdu volný megabajt, za který se vůbec nebude platit.

GPRS Standard
  nová cena stará cena
měsíční paušál 244 Kč 244 Kč
volná data – internet 5 MB 1 MB
volná data – wap 1 MB 0 MB
wap 0,37 Kč/kB 0,37 Kč/kB
internet  0,031 Kč/kB  0,031 Kč/kB

Tarifní program GPRS Business, který Oskar nabízí firemním zákazníkům, zůstane beze změny. Připomeňme, že s nulovým měsíčním paušálem a žádnými volnými megabajty má stejné sazby jako tarif GPRS Standard.

Oskarta

Malá změna se bude týkat i Oskaret. Z ceny 0,057 Kč bez DPH za kilobajt přenesený po mobilním internetu se stane 0,05 Kč/kB. Ceny s DPH jsou v tabulce.

Oskarta
  nová cena stará cena
měsíční paušál  0 Kč 0 Kč
volná data 0 MB 0 MB
wap 0,70 Kč/kB 0,70 Kč/kB
internet  0,061 Kč/kB  0,070 Kč/kB

A co konkurence?

Srovnal jsem chystanou nabídku Oskara s podobnými datovými tarify konkurenčních operátorů. U základních programů s nulovým aktivačním poplatkem je Oskar nejvýhodnější. Poměrně srovnatelný je T-Mobile, u Eurotelu je ale dvacetník za každý přenesený kilobajt velmi mnoho.

  Oskar
GPRS Basic
 Eurotel
GPRS Instant
T-Mobile
GPRS Basic
měsíční paušál  0 Kč 0 Kč 0 Kč
volná data 0 MB 0 MB 0 MB
wap 0,49 Kč/kB 0,61 Kč/kB 0,61 Kč/kB
internet  0,061 Kč/kB 0,24 Kč/kB  0,073 Kč/kB

Při srovnání vyšších programů, kde je nutné za GPRS měsíčně zaplatit kolem dvou set čtyřiceti korun, je nejvýhodnější T-Mobile. Nenabízí sice megabajt volných dat pro wapování, poloviční sazba při připojování mimo špičku je ale podle mého názoru důležitější.

  Oskar Eurotel T-Mobile
   GPRS Standard Data  GPRS Standard
měsíční paušál 244 Kč 238 Kč 243 Kč
volná data – internet 5 MB 0 MB 5 MB
volná data – wap 1 MB 0 MB 0 MB
wap 0,37 Kč/kB 0,49 Kč/kB 0,37 Kč/kB
internet – špička 0,031 Kč/kB 0,037 Kč/kB 0,037 Kč/kB
internet – mimo špičku  0,031 Kč/kB  0,037 Kč/kB 0,018 Kč/kB

Kde je Data Nonstop?

Podle našich informací se paušální datový tarif v pondělí u Oskara neobjeví a nemáme ani žádné zprávy, že by byl v dohledu. Nic to neznamená, nemáme špehy všude a operátor klidně může něco chystat.

Osobně tomu ale nevěřím, protože Oskar by paušálním datovým tarifem asi příliš nezískal. Kdo tento tarif potřebuje, už ho má a nemusel ani rušit svoje Oskarovo číslo. U Eurotelu a nyní i u T-Mobilu lze totiž pořídit samostatné karty SIM pouze pro připojování k internetu. Nevidím také reálné, že by se Oskar tyto uživatele snažil přitáhnout na svoji stranu výhodnější cenou. Současný stav je pro něj nejspíš nejvýhodnější.

Jako další krok bych u Oskara ocenil spíše spuštění GPRS a MMS roamingu. Je mi ale jasné, že lidí, kteří potřebují přístup k mobilním datům v zahraničí, není mnoho a pro operátora to není priorita.

Proč to tak nebylo už od začátku?

Ještě jednou upozorňuji, že ceny, o kterých v článku píšu, zatím neplatí a nejsou oficiální. Až je Oskar vyhlásí, připravíme na MobilManii bleskovku s potvrzením našich údajů, nebo s jejich upřesněním. Jestli se naše informace potvrdí, Oskar se zařadí k Eurotelu a T-Mobilu jako operátor, jehož datové tarifní programy jsou použitelné.

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Tarif, Oskar, Datový tarif

Určitě si přečtěte

Vodafone rozsekal internet. Dílky jsou neomezené, první dva stojí po 99 Kč

Vodafone rozsekal internet. Dílky jsou neomezené, první dva stojí po 99 Kč

** Vodafone hlásá revoluci, ale jednoduché to mít nebude ** Pass jsou příplatkové balíčky pro sociální sítě, chatovací aplikace, hudbu a video ** Uživatelé budou zmatení, který provoz se kam počítá

5.  10.  2017 | Kůžel Filip, Posejpal Jan | 81

V říjnu se u Vodafonu urodilo: iPhone 8, nebo nejmenší superphone Xperia XZ1 Compact

V říjnu se u Vodafonu urodilo: iPhone 8, nebo nejmenší superphone Xperia XZ1 Compact

** Nový iPhone 8 startuje na ceně 20 977 Kč, starší modely padly o tisíce ** Další podzimní novinkou je Xperia XZ1 od Sony včetně verze Compact ** Ostatní modely šly s cenou dolů až o tisícovku, třeba Huawei P9 lite

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 5

Smart Tab N8: Konkurence spí, Vodafone podřimuje [recenze]

Smart Tab N8: Konkurence spí, Vodafone podřimuje [recenze]

** Nový tablet od Vodafonu má 10palcový displej a podporuje LTE ** Konkurenční výhodou je téměř čistý Android 7.0 Nougat ** Na jedno nabití bez problémů vydrží i celý týden

29.  9.  2017 | Měchura Milan | 27

Vodafone v září: Samsung Galaxy Note 8 a akce na modely S8 a S8+

Vodafone v září: Samsung Galaxy Note 8 a akce na modely S8 a S8+

** Za 8 377 Kč pořídíte solidně vybavený LG Q6 s 13 MPx fotoaparátem ** Za solidních pět a půl tisíce je k mání hliníková Nokia 5 ** Chcete-li slevu, pár měsíců starý LG G6 zlevnil o 3 000 Kč

30.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 3