Oskar změní ceny u datových tarifů – a my víme jak

Očekáváme, že Oskar v pondělí oznámí změny cen svých datových tarifů. Běžný program už začne být použitelný, pokročilý bude výhodnější - známe také přesné ceny. Co myslíte - bude i Data Nonstop?
Oskar změní ceny u datových tarifů – a my víme jak

Informace v tomto článku nejsou oficiální. I když máme důvod věřit, že vše bude tak, jak uvádíme, neutrhněte nám prosím hlavu, pokud by některé podmínky byly nakonec třeba trochu jinak.


Oskarovy tarify pro mobilní datové přenosy nejsou příliš konkurenceschopné. Ani by snad tolik nevadilo, že Oskar nenabízí paušální tarif typu Data Nonstop, jako spíše neúměrně vysoké sazby v základním programu GPRS Basic. Tam, kde u T-Mobilu stojí přenesený kilobajt sedm haléřů, musíte u Oskara zaplatit sedmkrát víc. Rozdíl ale není jen mezi operátory: uživatelé paušálních programů Oskara mají přístup na internet sedmkrát dražší než zákazníci s předplacenými Oskartami, každý přenesený megabajt je stojí pět set korun.

Oskar se ale podle našich informací chystá v pondělí tento velký nesoulad odstranit přeceněním současných datových tarifů.

Konečně!

Zásadní změna se opravdu bude týkat základního tarifu GPRS Basic. Zde se původní vysoká sazba 0,49 Kč za každý přenesený kilobajt sníží na 0,061 Kč/kB. Sazba pro wap se nezmění, zůstává na 0,49 Kč/kB.

GPRS Basic
  nová cena stará cena
měsíční paušál  0 Kč 0 Kč
volná data 0 MB 0 MB
wap 0,49 Kč/kB 0,49 Kč/kB
internet  0,061 Kč/kB  0,49 Kč/kB

Změny ale nastanou i u vyššího tarifu GPRS Standard. Paušální poplatek i sazby za kilobajt zůstanou stejné, operátor ale navýší množství volných megabajtů, které budou v ceně. Pro internet bude k dispozici pět volných megabajtů a k tomu ještě megabajt pro wap. Zde ale ještě nemáme úplně jasno, je možné, že při wapování bude první megabajt pouze účtován výhodnější sazbou 0,031 Kč/kB. Jisté ale je, že volná data nebude možné sčítat, přístupy přes APN internet a wap se budou sledovat zvlášť.

Oživeno 10.43: Pro wap bude k dispozici opravdu volný megabajt, za který se vůbec nebude platit.

GPRS Standard
  nová cena stará cena
měsíční paušál 244 Kč 244 Kč
volná data – internet 5 MB 1 MB
volná data – wap 1 MB 0 MB
wap 0,37 Kč/kB 0,37 Kč/kB
internet  0,031 Kč/kB  0,031 Kč/kB

Tarifní program GPRS Business, který Oskar nabízí firemním zákazníkům, zůstane beze změny. Připomeňme, že s nulovým měsíčním paušálem a žádnými volnými megabajty má stejné sazby jako tarif GPRS Standard.

Oskarta

Malá změna se bude týkat i Oskaret. Z ceny 0,057 Kč bez DPH za kilobajt přenesený po mobilním internetu se stane 0,05 Kč/kB. Ceny s DPH jsou v tabulce.

Oskarta
  nová cena stará cena
měsíční paušál  0 Kč 0 Kč
volná data 0 MB 0 MB
wap 0,70 Kč/kB 0,70 Kč/kB
internet  0,061 Kč/kB  0,070 Kč/kB

A co konkurence?

Srovnal jsem chystanou nabídku Oskara s podobnými datovými tarify konkurenčních operátorů. U základních programů s nulovým aktivačním poplatkem je Oskar nejvýhodnější. Poměrně srovnatelný je T-Mobile, u Eurotelu je ale dvacetník za každý přenesený kilobajt velmi mnoho.

  Oskar
GPRS Basic
 Eurotel
GPRS Instant
T-Mobile
GPRS Basic
měsíční paušál  0 Kč 0 Kč 0 Kč
volná data 0 MB 0 MB 0 MB
wap 0,49 Kč/kB 0,61 Kč/kB 0,61 Kč/kB
internet  0,061 Kč/kB 0,24 Kč/kB  0,073 Kč/kB

Při srovnání vyšších programů, kde je nutné za GPRS měsíčně zaplatit kolem dvou set čtyřiceti korun, je nejvýhodnější T-Mobile. Nenabízí sice megabajt volných dat pro wapování, poloviční sazba při připojování mimo špičku je ale podle mého názoru důležitější.

  Oskar Eurotel T-Mobile
   GPRS Standard Data  GPRS Standard
měsíční paušál 244 Kč 238 Kč 243 Kč
volná data – internet 5 MB 0 MB 5 MB
volná data – wap 1 MB 0 MB 0 MB
wap 0,37 Kč/kB 0,49 Kč/kB 0,37 Kč/kB
internet – špička 0,031 Kč/kB 0,037 Kč/kB 0,037 Kč/kB
internet – mimo špičku  0,031 Kč/kB  0,037 Kč/kB 0,018 Kč/kB

Kde je Data Nonstop?

Podle našich informací se paušální datový tarif v pondělí u Oskara neobjeví a nemáme ani žádné zprávy, že by byl v dohledu. Nic to neznamená, nemáme špehy všude a operátor klidně může něco chystat.

Osobně tomu ale nevěřím, protože Oskar by paušálním datovým tarifem asi příliš nezískal. Kdo tento tarif potřebuje, už ho má a nemusel ani rušit svoje Oskarovo číslo. U Eurotelu a nyní i u T-Mobilu lze totiž pořídit samostatné karty SIM pouze pro připojování k internetu. Nevidím také reálné, že by se Oskar tyto uživatele snažil přitáhnout na svoji stranu výhodnější cenou. Současný stav je pro něj nejspíš nejvýhodnější.

Jako další krok bych u Oskara ocenil spíše spuštění GPRS a MMS roamingu. Je mi ale jasné, že lidí, kteří potřebují přístup k mobilním datům v zahraničí, není mnoho a pro operátora to není priorita.

Proč to tak nebylo už od začátku?

Ještě jednou upozorňuji, že ceny, o kterých v článku píšu, zatím neplatí a nejsou oficiální. Až je Oskar vyhlásí, připravíme na MobilManii bleskovku s potvrzením našich údajů, nebo s jejich upřesněním. Jestli se naše informace potvrdí, Oskar se zařadí k Eurotelu a T-Mobilu jako operátor, jehož datové tarifní programy jsou použitelné.

Témata článku: Operátoři, Vodafone

158 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Ded vseved 20. 2. 2004 1:03:21
  • Dante 14. 2. 2004 17:06:38
    No jestli platíš za něco 2500 Kč, co jinde můžeš mít za 790 Kč a ještě k...
  • Kaw 12. 2. 2004 21:32:26
    No to je vazne bomba, akorat vychazi 1 MB na 60 korun, no to je BOMBA,...
Určitě si přečtěte

Vodafone obohatil nabídku o Nokii 3, starší modely zlevnily [ceník]

Vodafone obohatil nabídku o Nokii 3, starší modely zlevnily [ceník]

** Novou Nokii 3 můžete mít za necelé čtyři tisíce ** Zlevňovaly iPhony, Huawei P10 (lite) a Xperia XCompact ** Suveréně nejdražším zařízením se stal 12.9 iPad Pro za 37 777 Kč

31.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

** Vodafone Smart V8 je letošní jedničkou modelové řady od Vodafonu ** Svou výbavou se řadí do nižší střední třídy ** Lákat bude na kovové zpracování nebo čtečku otisků prstů

30.  7.  2017 | Měchura Milan | 9

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

** Evoluce osvědčeného konceptu bez výrazných chyb ** Konkurence nespí a pořádně Vodafonu zatápí ** Zajímavý poměr cena/výkon už není tak atraktivní jako dříve

27.  7.  2017 | Herodek Martin | 14

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

** V červnu jsme nejvíc kupovali modely s cenovkou do 7 tisíc ** Ze značek převládá Samsung a Huawei ** Nejoblíbenějším smartphonem od Applu je iPhone SE

21.  7.  2017 | Láska Jan | 8

Vodafonu můžete dát kvůli zhoršení datových podmínek košem. Poradíme jak

Vodafonu můžete dát kvůli zhoršení datových podmínek košem. Poradíme jak

** Na infolince operátora nemusíte dostat správné informace ** Pokud máte starší tarif, na výpověď bez sankce máte nárok ** Výpověď můžete podat na prodejně nebo poslat poštou

19.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 14


komerční sdělení

Komerční sdělení