Oskarův datový paušál a EDGE: už je to oficiální!

Oskar zveřejnil podrobné informace o svých nových datových tarifech, do kterých patří také paušál s revolučním účtováním. Máme také podrobnosti k EDGE, včetně situace kolem pokrytí. Víme i o nové Fair User Policy, která datové tarify částečně omezuje.
Oskarův datový paušál a EDGE: už je to oficiální!
Kapitoly článku

Nebudeme si hrát na vševědy, Oskar informace ke své nové nabídce datových služeb už zveřejnil na internetu. O co tedy jde?

EDGE

V Oskarově síti ode dneška najdete datovou technologii EDGE. Pokrytí se v současné době omezuje na Prahu a Brno a informace o rozšiřování těchto oblastí zatím nejsou k dispozici. Protože EDGE je rozšířením GPRS (správně se také nazývá EGPRS), lze tyto dvě technologie kombinovat a plynule mezi nimi přecházet i bez přerušení spojení.

EDGE není nutné aktivovat zvlášť, stačí když máte aktivní GPRS. To provedete prostřednictvím některé ze Samoobsluh operátora.

Nové datové tarify

Prvním novým datovým tarifem je Připojení Naskok. Je určen uživatelům, kteří se připojují jen občas, neplatí za něj žádný měsíční paušál, operátor účtuje pouze přenesená data. Nejedná se o úplně nový tarif, jde jen o přejmenovaný starší program Basic. Všechny ceny v článku jsou uvedeny včetně DPH.

Připojení Naskok cena
wap 0,48 Kč/kB
internet 0,06 Kč/kB

Kromě názvu zůstává stejný i datový tarif pro předplacenou Oskartu:

Připojení Oskarta cena
wap 0,68 Kč/kB
internet 0,06 Kč/kB

Novinkou je ale datový paušál Připojení Nadlouho, který nabídne skutečně revoluční účtování.

Připojení Nadlouho cena
měsíční paušál (0–10 MB) 238 Kč
pásmo 10–40 MB 476 Kč
pásmo 40–70 MB 714 Kč
pásmo 70 a více MB 952 Kč

Za základní měsíční paušál máte k dispozici 10 MB dat. Když je překročíte, tarif se automaticky změní na vyšší a budete platit 476 Kč. Když budete stahovat ještě víc, nad 40 MB, dostanete se do dalšího pásma s měsíčním poplatkem 714 Kč. Pokud přesáhnete hranici 70 MB, za cenu 952 Kč měsíčně jste se právě dostali do elitního pásma bez dalšího omezení dat.

Vskutku geniální

V diskusi u včerejší bleskovky bylo vidět, že se tento přístup Oskara mnoha lidem nelíbí. Ano, pokud jde o srovnání cen paušálních tarifů, Oskar je nyní nejdražší a na rozdíl od Eurotelu ani nenabízí volné minuty k provolání. Na druhou stranu ale Eurotel zatím neoznámil EDGE a u T-Mobilu se od dubna za vyšší rychlost bude platit měsíční paušál 1 070 Kč, takže to s Oskarem zase není úplně špatné.

Oživeno: T-Mobile nás informoval, že poplatek 200 Kč za používání EDGE s paušálními datovými tarify odkládá. Cena tarifu Data Unlimited tak zůstává na 832 Kč.

Krok operátora s odstupňováním měsíčních sazeb podle přenesených dat a následný dražší neomezený paušál je ale velmi dobře promyšlený. Operátor nemá moc zájem o zákazníky, kteří mobilní připojení přes GPRS využívají jako náhradu pevné linky. Zahlcují mu síť, jejíž kapacitu lze využít účelněji. Rád je v takovém případě přenechá konkurenci, která za méně peněz nabídne víc (když neberu v úvahu EDGE).

Na druhou stranu uživatelé, kteří GPRS/EDGE berou jako mobilní technologii pro práci v terénu, tento přístup často ocení. Jelikož nejsou připojeni nonstop, často nemohou předem odhadnout, kolik dat za měsíc přenesou. S Připojením Nadlouho nyní při malém využívání dat zaplatí méně, nemusí hned vydat 952 Kč za celý paušál. V celkovém pohledu se jim proto nový datový paušál může vyplatit.

Je jasné, že tento přístup Oskara každý nepochválí. Pokud pravidelně přenášíte více než 70 MB dat měsíčně, Oskar se nevyplatí, běžte k jiným operátorům. Nemůžeme ale zapomenout, že dříve se u Oskara za každý přenesený megabajt platilo v tarifu Standard s měsíčním paušálem 244 Kč kolem třiceti korun. Takže jde rozhodně o velký krok vpřed.


V druhé kapitole si přečtěte o omezení FUP, které Oskar aplikuje na všechny nové datové tarify

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Paušál

163 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Thomas 5. 5. 2005 19:29:23
  Čus,
  tak já jen tak surfuju a vůbec nevim, o čem se tady na tý...
 • Michal 1. 4. 2005 13:08:40
  Mam tu upozorneni pro ty, kteri chteji prejit na pausal Pripojeni...
 • bh5 29. 3. 2005 13:33:40
  Zdravím, přes PCMCIA SonyEricsson 85 dosahuji s síti Oskar rychlosti cca....
Určitě si přečtěte

Vodafone obohatil nabídku o Nokii 3, starší modely zlevnily [ceník]

Vodafone obohatil nabídku o Nokii 3, starší modely zlevnily [ceník]

** Novou Nokii 3 můžete mít za necelé čtyři tisíce ** Zlevňovaly iPhony, Huawei P10 (lite) a Xperia XCompact ** Suveréně nejdražším zařízením se stal 12.9 iPad Pro za 37 777 Kč

31.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

** Vodafone Smart V8 je letošní jedničkou modelové řady od Vodafonu ** Svou výbavou se řadí do nižší střední třídy ** Lákat bude na kovové zpracování nebo čtečku otisků prstů

30.  7.  2017 | Měchura Milan | 9

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

** Evoluce osvědčeného konceptu bez výrazných chyb ** Konkurence nespí a pořádně Vodafonu zatápí ** Zajímavý poměr cena/výkon už není tak atraktivní jako dříve

27.  7.  2017 | Herodek Martin | 14

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

** V červnu jsme nejvíc kupovali modely s cenovkou do 7 tisíc ** Ze značek převládá Samsung a Huawei ** Nejoblíbenějším smartphonem od Applu je iPhone SE

21.  7.  2017 | Láska Jan | 8

Vodafonu můžete dát kvůli zhoršení datových podmínek košem. Poradíme jak

Vodafonu můžete dát kvůli zhoršení datových podmínek košem. Poradíme jak

** Na infolince operátora nemusíte dostat správné informace ** Pokud máte starší tarif, na výpověď bez sankce máte nárok ** Výpověď můžete podat na prodejně nebo poslat poštou

19.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 14


komerční sdělení

Komerční sdělení