OTT: televize a mobily to znovu zkusí dát dohromady

Televizi čeká další evoluční krok pod heslem Over-The-Top. Spřátelí se s internetem a konečně počítá i s obrazovkami telefonů či tabletů.
OTT: televize a mobily to znovu zkusí dát dohromady

Televize a mobilní telefony k sobě hledají cestu už dlouhé roky, ale nikdy se opravdu nepotkaly. Byly tu pokusy s pro mobily upraveným standardem DVB-H (datový tok asi 400 Kbit/s), ale vysoké investice do infrastruktury a nepřízeň legislativy nepustily projekt dál než k pilotnímu provozu. Implementace „plnotučného“ DVB-T (datový tok asi 2-5 Mbit/s) nebyla složitá, několik telefonů se dostalo do prodeje i v ČR, ale plně nabitý telefon utáhnul pouze necelé dvě hodiny přenosu, a tak z téhle kombinace také velký hit nebyl.

Pak byl několik let klid. Přišly různé systémy vysílání přímo přes internet – jednotlivé televizní pořady, jednotlivé televizní stanice. Typickým příkladem z našeho prostředí je iVysílání, iPrima, nebo placené Voyo. Nikdy to ale nebyla kompletní paleta programů a jejich kompletní vysílání.

Teď je na obzoru nová generace služeb zastřešená buzzwordem OTT (Over The Top). Evoluce IP TV, která slibuje změnit mnohé. Hlavní změnou bude, že se Televize se zasnoubí s internetem a bude interaktivní. Jedním z vedlejších aspektů je, že obraz bude možné přesměrovat na více druhů zařízení. Velká televize bude stále chtít být centrem dění, ale půjde to i na tabletech, mobilních telefonech, herních konzolích a (když poskytovatel dá) dokonce i ve weboovém prohlížeči na počítači.

Jak může vypadat OTT:

Pro smartphone/tablet to znamená třeba to, že načnete film v pohodlí gauče na velké televizi a dokoukat jej můžete na mobilním zařízení v posteli před usnutím. Mobil/tablet ale také poslouží jako druhý displej – při závodu Formule 1 na něm uvidíte statistiky, při vědomostním kvízu si zahrajete proti soutěžícím ve studiu, při teleshopingu si prostřednictvím druhého displeje rovnou koupíte nabízené zboží a u filmu se dozvíte více o hercích apod. Co se technické stránky týče, pro své mobilní zařízení budete muset zajistit dostatečně silnou konektivitu, což v praxi znamená dosah Wi-Fi, při troše dobré vůle HSPA, do budoucna LTE (tedy když FUP dovolí).

OTT služby chtějí bojovat s možností sehnat obsah na internetu bezplatně (i když nelegálně). Musí být tedy dostatečně levné, kvalitní, nabídka programů musí být dostatečně široká, přitom ale přehledná (vyhledávání, personalizace) a konečně nesmí chybět svoboda (je na divákovi, kdy si pustí film, nikoliv na programovém řediteli televize).

A teď několik otázek pro vás. Chcete takovouhle televizi? Jste za ni ochotni zaplatit? Je pro vás možnost sledovat televizi na tabletu zajímavá? Bude OTT tou „televizí v mobilu“, u které jsme dnešní článek začali?

Anketa byla ukončena

Výsledky ankety

V přiložené anketě hlasovalo bezmála 600 čtenářů a tady jsou jejich průměrné odpovědi (1 = rozhodně ano, 5 = rozhodně ne).

  • Chcete v mobilu nebo tabletu televizi šířenou přes internet? 1,87
  • Jste ochotní zaplatit 150 Kč měsíčně za 50 televizních kanálů? 3,09
  • Když už bude televize v obýváku, mobilu tabletu… Chtěli byste ji i ve webovém prohlížeči počítače? 2,16
  • Ne každá televize podporuje OTT. Budete ochotní dát dva tisíce za set-top-box? 3,13
Diskuze (6) Další článek: Podívejte se, jak Huawei na Pražském hradě představil Ascend P6

Témata článku: Tablety, Video, Smartphony, Technologie, Dnešní článek, Mobil, Ott, Televize, VOYO


Určitě si přečtěte

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 113

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

** Ano, pro kartu s neomezeným tarifem musíte za hranice ** U nás byste se nedoplatili, v Polsku je to ale jiné, pohádkové ** Jak může být tak levný? Ptejte se, jak jinde můžou být tak drazí...

Aleš Pospíšil | 47

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

** Do telefonu si instaluji vždy zhruba padesátku aplikací ** Nejčastěji jsou zastoupeny aplikace pro sport a zpravodajství ** Najdou se však i některé nešvary (hry), kterými si občas krátím čas

Milan Měchura | 13

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 62