Ovládáme počítač z mobilu

S dnešními nejmodernějšími telefony si můžeme dovolit i takovou legrácku jako ovládat počítač na dálku. Není problém číst na něm e-maily, posílat faxy či měnit jeho nastavení. Jak na to? To vám teď poradíme!
Ovládáme počítač z mobilu
Kapitoly článku

Jak by se vám líbila možnost připojit se například k domácímu či pracovnímu počítači odkudkoliv v dosahu GSM sítě a číst na něm e-maily, posílat faxy či měnit jeho nastavení? Pokud ano, tak čtěte dál a dozvíte se jak na to, i když nejste zrovna James Bond.

K tomuto úkolu potřebujete mobilní telefon Sony Ericsson P800, ovšem stejně dobře může posloužit i jiný  mobilní telefon s operačním systémem Symbian a potřebným softwarovým vybavením. My jsme za vás otestovali programy Remote Control společnosti Bitween a VNC viewer. VNC viewer pořídíte zdarma, kdežto za Remote Control zaplatíte 60 USD.

Pro správnou funkci obou programů je potřeba na cílový počítač nainstalovat software pro správu systému. Následný princip přenosu informací je založen na vysílání změn v zobrazení ke klientovi a událostí vstupních zařízeních k serveru. Remote Control je vybaven vlastním programem, který se instaluje na počítač a běží na počítači s Windows NT (a vyšším) jako služba. Naproti tomu VNC viewer dokáže spolupracovat s programy pro vzdálenou správu od jiných organizací. Spolupracuje s Virtual Network Computing (VNC) a TightVNC. Osobně se mi více osvědčil program TightVNC. V neposlední řadě je důležité, aby tento cílový počítač-server byl připojen k internetu a my znali jeho IP adresu nebo jedinečné jméno. Nakonec nainstalujeme klientský program do mobilního telefonu s přístupem na internet.

Řekněme, že jsme tyto kroky bez problémů zvládli a máme vše připraveno k testu. Nyní se tedy podíváme na oba programy. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a zda jsou vůbec použitelné. Při testu byl měřen čas potřebný na přihlášení ke vzdálenému počítači, zalogování do systému, spuštění Outlooku Express, vyhledání e-mailu v požadované složce, jeho přečtení, následné zavření všech oken a odhlášení uživatele na cílovém počítači i od tohoto počítače komunikujícího s klientským programem na mobilu.

Remote Control

Tento program umí měnit rozložení obrazovky na výšku nebo na šířku. Zobrazovat obraz na displeji mobilu v měřítku od 50 do 100 % velikosti obrazovky cílového počítače. Zasílat sekvence klávesových zkratek a textových vstupů pro ovládání. Přenos obrazu může probíhat v barevné škále nebo v 256 až 16 stupnici šedi. Definovat se dá i rozsah použitých portů pro komunikaci.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vybrání vzdáleného počítače. --- Úvodní obrazovka.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Přihlášení.  --- Spuštění Outlooku Express.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vyhledání e-mailu. --- Nalezení e-mailu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Zobrazení e-mailu. --- Čtení e-mailu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Odhlášení přihlášeného uživatele. --- Množství přenesených dat.

Jak jsem již uvedl, program nabízí i takové vymoženosti jako volbu zobrazení a počet barev. Ovšem nepodařilo se mi zcela zprovoznit komunikaci v odstínech šedi. Barevná škála musí být nastavena před vlastním připojením, během relace změna použité barevné hloubky nefunguje zcela korektně.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Zobrazení na výšku. ---  Nejvíce se osvědčil přenos v odstínech šedi a zobrazení původní obrazovky v měřítku 75 %.

Témata článku: Ostatní, Sony Ericsson P800, Mobil, Počítač

Určitě si přečtěte