Ovlivňují mobily negativně naše zdraví?

Jak působí mobilní telefon na lidskou tkáň a jak se na to dívají lékaři? Jsou obavy ze záření opodstatněné? Co dokazují dosavadní výzkumy WHO a dalších lékařských institucí?
Ovlivňují mobily negativně naše zdraví?
V minulém článku o vlivu mobilního telefonu na lidské zdraví jsme se zabývali především normou SAR. Dnes se na mobily podíváme spíše z lékařského pohledu.

Elektromagnetické záření

Nejprve trocha teorie, jak mobil funguje a jak je to s elektromagnetickým zářením kolem nás. Oproti minulosti je dnes člověk elektromagnetickým zářením obklopen téměř nepřetržitě ať se pohybuje kdekoliv a kdykoliv. Svítí na nás slunce, žárovky, UV lampy, ozařuje nás televizor, monitor, jsme pod vlivem televizních a radiových vysílačů. Každý vodič elektrického proudu, který je zapojen do elektrorozvodné sítě je obklopen elektromagnetickým polem. Elektromagnetické záření je velmi složitý fyzikální jev a má také mnoho podob. Podle vlnové délky a frekvence vlnění rozlišujeme několik typů tohoto záření: nízkofrekvenční, vysokofrekvenční, infračervené, viditelné světlo, ultrafialové, rentgenové a gama záření. Mobilní telefony GSM vysílají ve frekvenčním rozsahu 880–960 MHz nebo 1710–1880 MHz. Tomuto rozsahu odpovídá mikrovlnné, tedy vysokofrekvenční záření. Nejinak jsou na tom televizní, radiové a radarové vysílače, ale také mikrovlnné trouby. Dalším velmi důležitým parametrem je výkon elektromagnetického záření, který se udává ve watech (W) nebo se vztahuje na plochu (W/m2), v případě SAR na hmotnost (W/kg) – vysvětlení těchto pojmů najdete v předchozím článku. Tolik k fyzice a nyní zabrousíme do biologie.

Lidské tělo je vodič

Elektrické pole působící na jakýkoliv vodič ovlivňuje rozmístění elektrického náboje na jeho povrchu. Lidské tělo je svým způsobem také vodič. Mimoto je také zdrojem malých elektrických proudů, které vznikají v důsledku chemických reakcí, které jsou normální součástí tělesných funkcí. Celá nervová soustava je založena na těchto drobných elektrických impulsech, kterými se předává informace z mozku a míchy do všech nervových zakončení a naopak. Díky těmto impulsům pracuje i naše srdce. Elektromagnetické pole o dostatečné intenzitě může stimulovat nervovou soustavu a mít tak další účinky na bilogické procesy v lidském těle. Důsledkem může být bolení hlavy, cukání svalů, a podobně. Základním efektem vysokofrekvenčního elektromagnetického pole je však zahřívání této tkáně. Pokud se však bavíme o mobilních telefonech, pak je tento účinek naprosto minimální.

Mobil není jako mikrovlnka

V mikrovlnné troubě se využívá mikrovln k ohřevu potravin. Je zde použito až tisícinásobně vyššího výkonu (800–1000 W) než v mobilních telefonech, ale přeci. U mobilního telefonu jsme těmto účinkům vystaveni po relativně dlouhou dobu. Čím více telefonujeme, tím více jsme pod vlivem tohoto záření. Při používání mobilů tedy nehrozí nebezpečí z nárazového ozáření. Mnohem větší potencionální nebezpečí může plynout z dlouhodobého používání mobilního telefonu. Stejně jako vás nezabije jedna cigareta, ale několik let kouření. Teď jsem použil trochu drastičtější přirovnání, ale je to podobné.

Připadalo vám někdy, že máte po telefonování zahřáté ucho? Pak to určitě nebylo od mobilního telefonu. Je dokázáno, že po 20 minutách telefonování se mozková tkáň zahřeje o pouhých 0,1 stupně Celsia. Pokud je však ohřev o desetinu stupně Celsia zdraví škodlivý, co pak dělat v letních měsících? Jednoznačné je, že mikrovlny ať z mobilního telefonu nebo mikrovlnné trouby jistým způsobem ovlivňují živou tkáň a mohou ji i zahřát, ale nakolik je to škodlivé a při jakém výkonu? To zatím nikdo přesně neví.

Biologický a zdravotní účinek

Tyto dva pojmy jsou naprosto odlišné. Biologické účinky jsou všechny měřitelné reakce organismu na vnější podněty nebo na změny vnějšího prostředí. Avšak tyto biologické efekty nemusí mít jakýkoliv negativní dopad na zdravotní stav. Co to znamená v praxi? Pokud se například opalujete, svítí na vás slunce, vaše pokožka ze zahřívá, ale pokud to s tím opalováním nepřeženete a nebo se nezvětší ozónová díra, pak z toho rozhodně nemusíte mít těžkou hlavu. To stejné platí pro mobilní telefony. Tyto přístroje mají, musím podotknout velmi malé, biologické účinky na lidský organismus. A jejich zdravotní účinek? Mnoho vědeckých týmů po celém světě se již desítky let věnují výzkumům o vlivech elektromagnetického záření na lidský organismus. Výsledek? Pokud se stále bavíme o mobilních telefonech, pak jen spory. Do dnešního dne nebyla uveřejněna jediná stoprocentně ověřená a vědecky podložená studie, dokazující negativní vliv záření mobilního telefonu na lidské zdraví.

Jen dohady

Mnoho lidí si dávají do souvislosti symptomy svých problémů s elektromagnetickým zářením. Stěžují si na bolesti hlavy, úzkost, deprese, nucení k zvracení, únavu, vysílení a pod. Nicméně vědci a lékaři stále nenacházejí přímou souvislost mezi těmito problémy a mobilními telefony. V mnoha případech jsou tyto potíže způsobeny sekundárním účinkem těchto zařízení. Člověk je neustále pod kontrolou, musí se soustředit a přijímat neustále více a více informací – žije ve stresu.

A co další problémy jako záněty očí nebo šedý zákal? Byly provedeny testy na zvířatech a souvislost neprokázána. Rakovina mozku? Zde jsou výsledky výzkumů poněkud rozporuplné. Podle studie doktora Andrewa Davidsona z Austrálie vzrostl výskyt nádoru mozku od „předmobilového roku“ 1982 do roku 1992 o jednu třetinu. Stejně tak i některé epidemiologické studie naznačily malý vzestup rizika dětské leukémie v souvislosti s mobilními telefony. Ovšem dlouhodobý trend nárůstu těchto onemocnění může být způsoben čímkoliv jiným z výdobytků moderní civilizace. Stejně jako používáme mobilní telefony, jíme nezdravě, ozařuje nás televize, monitor, dýcháme výfukové plyny a další zplodiny, prší kyselé deště a tak můžu pokračovat. Určit, který ze všech těchto vlivů je jednoznačnou příčinou nárůstu těchto chorob je téměř, ne-li úplně, nemožné.

Jste hypersenzitivní?

Zajímavá je otázka hypersenzitivity neboli přecitlivělosti některých jedinců na vlivy elektromagnetického záření. Lidé si stěžují opět na bolesti hlavy, deprese, poruchy spánku, epilepsii apod. Existuje několik vědeckých důkazů, které podporují ideu elektromagnetické hypersensitivity. Ale proti stojí jednak nedávná skandinávská studie na jednotlivcích, kteří pokud byli pod kontrolovanému ozařováním, nevykazovali shodné reakce. Navíc pro tuto teorii neexistuje přijatelné biologické vysvětlení.

Jediné prokázané účinky na lidské zdraví tak mají v rukou psychologové. Používáním mobilního telefonu ztrácíte soukromí, psychická zátěž se projevuje na vzniku psychosomatických onemocnění – poruchy trávení, bolesti hlavy, poruchy spánku, či potíže s dýcháním. Samozřejmě, že tyto problémy nezpůsobuje sám mobilní telefon, ale především jeho používání a následný zvýšený vnější tlak na psychiku.

Veškeré studie neustále pokračují a velkou měrou tomu přispívá podpora WHO (World health organization). Avšak i ve studii této organizace zní: Možnost zdravotních účinků slabého vysokofrekvenčního záření je reálná, pokud je působení dlouhodobé. Tyto účinky jsou však velmi malé v porovnání s ostatními riziky, kterým se lidé vystavují ve svém každodenním životě.

Diskuze (2) Další článek: Nokia 9210 – barevná bomba téměř do kapsy

Témata článku: Ostatní, Zdraví, Rakovina, Mobil, Tkáň, Dlouhodobý trend


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34