Oxygen Phone Manager: čerstvý vzduch pro vaši Nokii

Oxygen Phone Maganer je vzácným příkladem špičkového programu pro správu mobilu. Tato verze je určena pro mobily Nokia 7110 a 6210 a je lepší než programy, které Nokia k těmto mobilům dodává.
Oxygen Phone Manager: čerstvý vzduch pro vaši Nokii
Oxygen Phone Maganer je vzácným příkladem špičkového programu pro správu mobilu. Tato verze je určena pro mobily Nokia 7110 a 6210 a je lepší než programy, které Nokia k těmto mobilům dodává.

Co všechno Oxygen umí? Editovat telefonní seznam, jak na SIM, tak v mobilu včetně všech čísel a poznámek, pracovat s kalendářem, posílat SMS a načíst všechny textovky z paměti počítače do mobilu, editovat wapové záložky a hlavně spolupracovat s Outlookem. S úspěchem se tak dá využít k synchronizaci počítače s mobilem; funguje podobně jako FoneSync pro Nokii 7110 (návod). Data se načtou z Outlooku a z mobilu, v Oxygenu se „smíchají“ a pak se zase mohou vrátit zpět, už sesynchronizovaná. Oxygen také umí exportovat kalendář a kontakty do Excelu.

Jak program nastavit

Již před spuštěním programu připojte mobil k počítači, program umí komunikovat jak po kabelu, tak přes infračervený port. Po spuštění totiž dojde k automatickému navázání komunikace – když se mobil „nechytí“, ukáže se konfigurační obrazovka, kde si budete moci způsob konfigurace samo nastavit. Mimochodem, program podporuje slovenštinu, takže pokud nerozumíte anglicky, klidně si přečtete. Protože je program lokalizován, nebudu podrobně vypisovat názvy voleb a tlačítek – k nim se v pohodě doberete sami.

Kromě toho tu můžete provést další volby:

  • nastavit, zda se bude pracovat s pamětí mobilu nebo z kartou SIM
  • zda se má mobil připojovat automaticky hned po startu programu
  • zda se má provádět automatická záloha dat
  • jak se má zacházet s duplicitními či konfliktními položkami
  • jakým způsobem se mají načítat kontakty z Outlooku (jméno příjmení, příjmení jméno) apod.

Volby jsou díky lokalizaci celkem jasné.

Klepněte pro větší obrázek

Jak pracovat s kontakty

Pokud chcete editovat telefonní seznam, musíte ho nejprve načíst do programu. To provedete z nabídky Zoznam položkou Čítaj zoznam. Seznam se načte buď z paměti nebo ze SIM, podle toho, co jste si zvolili v nastavení. Pokud budete číst z mobilu, načtou se všechna telefonní čísla i poznámky. To vše se zobrazí v hlavním okně programu.

Pokud budete chtít data sloučit s těmi, co máte v Outlooku, doporučuji nastavit v dialogu Možnosti programu čtení ve stylu Jméno Příjmení nebo Příjmení Jméno, podle toho, jak máte jména uložena v mobilu; způsob čtení z mobilu totiž ovlivnit nejde a je nesmysl, abyste měli jména a příjmení u kontaktů v nestejném pořadí.

Nyní, pokud chcete synchronizovat, načtěte data z Outlooku (popř. z programu Lotus Notes, ten umí Oxygen také). Pokud máte v seznamu stejné položky, data z Outlooku se k nim přidají, přičemž přepsané či upravené položky se ukáží v hlavní okně šedě. Zeleně jsou vybarvena standardní čísla a červeně ty, které jsou podle Oxygenu ve špatné formátu; většinou půjde o čísla s předvolbou v závorce (např. +420 (2) 123456) – takto je ukládá Outlook.

Poznámka: Pokud nechcete, aby se při čtení dat z Outlooku přepsaly data, která máte načtena z mobilu, musíte v možnostech zaškrtnout položku Pridaj k existujúcim údajom. Pokud nebude zaškrtnuta, Oxygen dříve načtené položky z mobilu smaže. Bohužel, aktualizace trvá docela dlouho, každý údaj vezme jednu až dvě sekundy.

Samozřejmě stejně jako v případě FoneSyncu nemusíte Outlook vůbec používat – data můžete mít uložena přímo v Oxygenu a pracovat přímo s ním.

Kontakty nyní máte v Oxygenu. Co se s nimi dá všechno dělat? Můžete přidat nové položky, můžete editovat stávající. Editační okénko je po pravé straně hlavního okna. Klepněte na daný kontakt a jeho položky se zobrazí v editačním sloupci; zde je můžete upravit. Protože Oxygen také umí pracovat s rychlou volbou (klávesy 2-9), můžete přímo z kontextového menu dané číslo přiřadit rychlé volbě; snadné a pohodlné.

Výborná je možnost exportovat celý seznam do souboru XLS, bohužel už jej nemůžete načíst zpět. Můžete ale celý seznam uložit do souboru ve vnitřním formátu Oxygenu a opět jej načíst; to se hodí, když máte více mobilů či karet SIM. Lze také vložit číslo ze seznamu do SMS.

Co všechno můžete dělat s textovkami

Samozřejmě načíst je do Oxygenu. Program si nejprve zjistí, jaké všechny složky v mobilu máte a pak načte jejich celý obsah, a to včetně šablon (to je vlastně obyčejná složka s uloženými SMS). Textovky jsou v Oxygenu tříděné podle složek, takže se v nich vyznáte. Můžete je číst, mazat, exportovat do textového souboru a samozřejmě posílat nové. To vše z menu SMS.

Pokud posíláte SMS, vepište její text do políčka na záložce SMS z dříve importovaného seznamu (tlačítko Telefóny) vyberte příjemce. Číslo můžete dopsat také ručně. V políčku Príjem SMS se pak ukazují všechny SMS, které jste po čas připojení mobilu dostali. Po té je můžete načíst do spodního okna. Bohužel, seznam odeslaných SMS se zde neukazuje a odeslaná textovka se neukládá ani v mobilu.

Klepněte pro větší obrázek

Editujte si WAP

Program umí také pohodlně pracovat s wapovými záložkami. Z menu WAP si je načtete a pak poklepáním na danou záložku editujete. Můžete je exportovat a importovat ze souboru, můžete záložku přidat a vymazat; zadávání wapových adres přímo v mobilu je nepohodlné. Zatím jsem neviděl program kromě Oxygenu, který by tuto možnost nabízel.

Klepněte pro větší obrázek

Hrajte si s kalendářem

Položky z kalendáře můžete načíst také jak z Outlooku, tak z mobilu. U čtení z Outlooku si vybíráte, od jakého data po jaké datum chcete provést import – to je vhodné tehdy, pokud váš Outlook přetéká a vy chcete mít v mobilu jen několik následujících dní. Stejně jako u kalendáře i zde je možné exportovat celý kalendář do Excelu.

Jakmile máte položky z mobilu (a případně z Outlooku) načteny v Oxygenu, můžete přidávat události (schůzka, hovor, narozeniny a poznámka) libovolně přidávat, mazat či editovat. Editace opět probíhá v pravém sloupečku, možnosti jsou stejné jako v mobilu: jméno události, datum, hodina, upozornění předem či v přesném čase a opakování.

Jakmile máte kalendář upraven, můžete jej zpět zapsat do mobilu či exportovat do Outlooku. Velmi prosté.

Klepněte pro větší obrázek

Oxygen je prostě fajn

Oxygen je opravdu velmi dobrý, ne-li nejlepší program pro práci s mobily Nokia 6210 a 7110. Pro ně totiž Nokia neuvolnila žádný program, který by uměl spravovat záložky WAPu či pracovat s textovkami. A na to je Oxygen opravdu machr. Takže, pokud máte některý z těchto mobilů, nemáte důvod, proč váhat a program si nestáhnout. Třeba přímo od nás.

Témata článku: Nokia, Nokia 6210 Navigator, Phone, Vzduch

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 9

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 50