Padl gól? Rozhodčí spoléhají na chytré hodinky

Rozhodčí na fotbalovém mistrovství světa mají chytré hodinky. Mnoho funkcí nemají, zato zcela přesně poznají, kdy padl gól.

Je až trapné, jak dlouho vrcholný fotbal odmítal technologie, které dokáží exaktně posoudit situace, ve kterých člověk může chybovat. Není v silách rozhodčího (rozhodčích) vidět veškeré dění na hřišti, navíc vždy ve správném úhlu. Přitom není možné použít videozáznam, jako to jde třeba v hokeji. Přesto je aktuálně probíhající fotbalový šampionát v Brazílii přelomový, elektronika sleduje brankovou čáru, resp. to, jestli ji přejde míč. Technologie se jmenuje GoalControl, je nainstalovaná na všech 12 stadiónech a mezinárodní fotbalové asociaci ji dodala německá firma stejného jména.

Klepněte pro větší obrázek  
Postavení kamer systému GoalControl. Instalace zabere tři až pět dní na jeden stadion.

V nedělním zápase mezi Francií a Hondurasem se technologie dostala poprvé do ostré akce (video na webu ČT). Kromě bleskového posouzení sporné situace (gól by pravděpodobně nebyl uznán) jedním šmahem vymazala hlavní argument odpůrců – totiž „že by to zdržovalo“. Výsledek je přesně opačný – rozhodčí má k dispozici jasné stanovisko, odpadají nevyhnutelné diskuze a emoční výbuchy hráčů. Trenéři pokývali hlavou (každý v jiném směru) a hrálo se dál.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Byl to gól, nebo ne? Velmi složitá situace, kterou dosud rozhodčí nemohl posoudit tak, aby nerozzuřil jeden, nebo druhý tým s celou půlkou fanoušků na stadiónu.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
GoalControl dává jasnou odpověď. FIFA systém pečlivě testovala, věří mu fanoušci i hráči.

Pozitivně novinku vítá také odborná veřejnost. Třeba někdejší český reprezentant Libor Sionko ve fotbalovém studiu ČT řekl, že nejde o to, cokoliv komukoliv upírat, jde o přesné zjištění stavu.

Góly pod dohledem kamer

GoalControl stojí na 14 kamerách (7 na každou bránu) pevně umístěných na stadiónu. Jakmile míč překročí velké vápno, každá z kamer začne natáčet s frekvencí 500 snímků za sekundu. To mimochodem znamená datový tok 4,5 GB za sekundu! Obrazová data putují optickým kabelem do počítače a v reálném čase projdou analýzou, která určí přesnou polohu míče. 

Kde je brána, počítač také ví, takže jakmile míč celým objemem projde zónou tvořenou brankovou čarou a tyčemi, do sekundy se o tom dozví rozhodčí. Výrobce uvádí možnou nepřesnost 5mm, což je vzhledem k velikosti a pružnosti míče dostatečné a rozhodně přesnější, než je schopný zjistit dobíhající rozhodčí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Jedna z kamer systému GoalControl
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sudí má na ruce hodinky, které zavibrují a na displeji zobrazí zcela jasnou textovou zprávu. Kromě toho ukazují už jen čas, který dává rozhodčímu přehled o délce zápasu.

Hláškou o gólu to ale nekončí. Obrazová data jsou uložena, mohou být kdykoliv přehrána a systém umí vygenerovat animaci s přesným pohybem míče. Záběry umí počítač okamžitě předat do televizního vysílání, nebo na velkoplošnou obrazovku přímo na stadiónu.

Klepněte pro větší obrázek 
Takováto křivka vypadá poněkud nezáživně a předvídatelně, ale ve změti až 22 kopajících těl může být trajektorie míče daleko komplikovanější.

Nečekejte rychlý převrat

Máme zde malou fotbalovou revoluci, ale nečekejte, že do tří let bude „hlídaná čára“ i v okresním přeboru. Kromě mistrovství světa tato technologie funguje také v anglické Premier League a právě z ostrovů se ozývají hlasy o značné nákladnosti. Přitom je to věc, která se dostane do akce třeba jen dvakrát za sezónu… Konkrétní ceny se na veřejnost nedostaly, ale vězte, že Arsenal a spol. patří k těm bohatším týmům na světě. Rapidní pokles ceny v čase, jaký známe z trhu s mobilními telefony, zde čekat nelze.

Dnes je řeč pouze a jen o fotbale hraném pod FIFA. Konkurenční UEFA technologie typu GoalControl i nadále odmítá a stejný problém raději řeší tak, že za každou bránu postaví dalšího rozhodčího.

Už dnes můžeme říct, že GoalControl bravurně řeší sporné góly. Ale jen do té míry, jestli míč přešel či nepřešel brankovou čáru. Kolem vstřelené branky může být řada dalších sporných situací. Samostatnou kapitolou jsou ofsajdy a fauly, a ty už tak suverénně technika nevyřeší. FIFA už několik let uvažuje o „jestřábím oku“. Možná se dočkáme toho, že trenéři dostanou x „žolíků“, které budou moci vytáhnout a rozhodčímu si říct o posouzení videozáznamu. To už bude technika, která bude zdržovat zápasy, ale i tak by mohla přispět k odstranění těch nejviditelnějších rozhodcovských omylů a hráčských křivd. Je pravděpodobné, že kladné přijetí GoalControl otevře jestřábímu oku dveře.

Video, které k GoalControl natočil výrobce

Video o GoalControl od FIFA

Diskuze (12) Další článek: Google chce shromažďovat data o vašem zdraví, připravuje Google Fit

Témata článku: Chytré hodinky, Technologie, Příslušenství, Hodinky, Český reprezentant, Optický kabel, Odborná veřejnost, Čára, Mistrovství světa, Honduras, Stadión, Pad


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14