Pádný důvod proč závidět východu - OKIWAP i166

Uživatelé mobilních telefonů dálného východu mají jiný vkus co se vzhledu a funkcí mobilních telefonů týče. Stará Evropa s monochromatickými displeji může zatím jen tiše závidět ohromné barevné displeje a eleganci véček. Representativním mobilem je i OKIWAP i166, jehož exklusivní fotografie máte nyní možnost zhlédnout.
Pádný důvod proč závidět východu - OKIWAP i166

Mobilní telefony východu mají jisté kouzlo. Snad všechny novinky jsou otevírací véčka s gigantickými displeji s rozlišením téměř „Palmovským“. I když se funkcemi novinky dálného východu těm našim vyrovnají, vždy jde o zajímavou „exotiku“. Nejiný je i OKIWAP i166, který kromě originálního designu nabízí i chytrou a vyspělou elektroniku.

Dva displeje – jinak to snad ani nejde

Stává se tradicí, že jsou véčka vybavována dvěma displeji. Vnější slouží k zobrazení informací o příchozím hovoru či textové zprávě, síle signálu a stavu akumulátoru. I přesto, že jsou vnější displeje čistě informativní, dávají si na nich asijští výrobci pěkně záležet. Rozlišení vnějších displejů by jim mohl závidět leckterý mobil starého kontinentu a ani podsvícení není špatné. OKIWAP i166 nabízí dokonce několik barev podsvícení vnějšího displeje – od zelené, přes modrou až po fialovou. Klasická je i dioda netradičně umístěna pod displejem. Jistě lze přiřadit jednotlivé barvy různým volajícím jako je tomu u Samsungů – již z dálky vidíte, jestli vám volá drahá polovička, nebo po vás něco chtějí z práce.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Dioda má po vzoru Samsungu několik barev.

Střízlík

Telefon po stránce designu nešokuje ničím převratným, ovšem trochu zamrzí špalíček externí antény. V tomto směru jsme na starém kontinentu mnohem, mnohem dál. Nepamatuji se, že bych viděl nějaké véčko z dálného východu bez špalíčku antény. S největší pravděpodobností jsou na tuto skutečnost uživatelé zvyklí a možná by přístroj bez antény považovali za nehezký, stejně jako my považujeme za nehezkou anténu externí. Rozměry telefonu jsou velmi příjemné, abychom byli konkrétní - 87 × 47 × 25 milimetrů. S hmotností už to tak růžové není, kolik telefonů má dnes 120 gramů?

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 

Pravé kouzlo všech véček objevíte až po otevření telefonu. OKIWAP i166 překvapí opravdu hezkým modrým podsvícením tlačítek. Poraďte mi – čím to, že je modrá barva podsvícení tak elegantní? Ovládání véček různých výrobců se stále více blíží jednomu standardu – čtyřsměrové tlačítko je doplněno o funkční tlačítka.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Displej jako vrata

Pravým klenotem je vnitřní displej s rozlišením 120 × 160 obrazových bodů, z nichž každý dokáže zobrazit jednu z 4096 barev. Tato barevná hloubka dovoluje umístit na displej fotografie a další obrázky, barevné přechody však nejsou tak plynulé, jako u 16-bit displeje. Absenci 16-bitové barevné hloubky pocítíme jen při zobrazení fotografií, položky menu a další funkce telefonu jsou zobrazeny v opravdu hezkých barevných variacích. Ostatně – podívejte se na obrázky.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

S Evropou za jedno

Jak jsem se zmínil v úvodním odstavci, nejsou mobilní telefony dálného východu – co se funkcí týče – před Evropou. OKIWAP má paměť na 500 položek telefonního seznamu či sto texových zpráv, umí datové přenosy GPRS v slušné konfiguraci 4+1 timeslot a rozumí si se stolním počítačem prostřednictvím kabelu či IrDA. Umí WAPovat, odesílat obrázkové zprávy standardu Smart Messaging či EMS a do ouška zahraje polyfonní melodií. Revoluční novinky se však nekonají a chybí třeba takový modrý zub.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Srovnání OKIWAPu i166 a Samsungu SGH-T100.

Velmi zajímavá cena

OKIWAP i166 je bezesporu velmi zajímavý přístroj, který by svou cenou vytřel nejednomu evropskému koncernu zrak. OKIWAP i166 se totiž na dálném východě prodává v přepočtu za necelých deset tisíc korun. No řekněte – nebrali byste to?

V kostce:

 • Mobilní telefon OKIWAP i166
 • Rozměry: 87 × 47 × 25 milimetrů
 • Hmotnost: 120 gramů
 • Displeje: vnější monochromatický, rozlišení 80 x 32 obrazových bodů;
               vnitřní barevný, rozlišení 120 x 160 obrazových bodů, 4096 barev
 • Baterie: Li-Ion 600 mAh 
 • Pohotovostní doba: 90 - 110 hodin
 • Doba hovoru: 2-3 hodiny
 • Datové přenosy: GPRS 4+1 timeslot
 • Komunikace: IrDA, datový kabel
 • Další funkce a vlastnosti, které přístroj obsahuje nebo podporuje: polyfonní melodie (16 zvuků současně), EMS, WAP 1.2.1, Sim Toolkit, budík, časové funkce, hry (3), kalkulačka, loga na displej, odlišení volajících různým zvoněním, barvou diody i displeje, Smart Messaging
 • Další funkce a vlastnosti, které přístroj neobsahuje nebo nepodporuje: Bluetooth, HSCSD, výměnné kryty

 

 

Diskuze (17) Další článek: Chcete roztomilé autíčko Smart?

Témata článku: Pád, Gigantický displej, Východ, Důvod, Pádný důvod

Určitě si přečtěte