Paegas se loučí, přichází T-Mobile CZ

Včerejší den byl dnem ve znamení T-Mobile. Tři světoví operátoři včetně českého Paegasu se zase o krok přiblížili společnému jménu při akci zvané T-Mobile day. Jaký bude ale přínos změny z oblíbeného Paegasu na T-Mobile?
Paegas se loučí, přichází T-Mobile CZ

Začátky nebudou lehké

Značka Paegas se u nás poprvé objevila v roce 1996. Po počátečních problémech se sítí a s pokrytím se její jméno podařilo postupem času očistit a stala se neodmyslitelnou součástí našeho telekomunikačního trhu. Všichni jsme si již tak nějak zvykli na poněkud podivný název, o jehož vzniku panují jisté historky a který nám v současné době již ani nepřipadá tak podivný. Proč se Paegas nejmenoval Pegas tak zůstane pro nezasvěcené pravděpodobně již navždy tajemstvím.

Paegas ale končí. Už nikdy více neuslyšíte toho jména a s postupem času si je nebudete moci ani přečíst na displeji svého telefonu. 1. července pak bude Paegas smazán úplně a zůstane nám po něm jen vzpomínka. Místo Paegasu však přichází T-Mobile, globální značka globální společnosti s německým původem a německým vlastníkem jménem Deutsche Telekom, respektive T-Mobil. Globálně vzato však T-Mobile nepatří zrovna mezi slova typicky používané v češtině. Eurotel také není příliš česky, ale jeho název se skládá ze slabik lehce vyslovitelných. Ale T-Mobile? To bude pro mnohé ještě hodně dlouho hodně velký oříšek, obzvláště v zemi, kde ještě před patnácti lety patřil anglicky mluvící člověk spíše mezi několik málo čestných výjimek.

Pro Čechy by pravděpodobně bylo přijatelnější říkat místo: „Tý-mobajl“ respektive „Tý-moubajl“ „Té-mobil,“ což by znělo více česky a také více německy. Německý vlastník se však rozhodl pro anglické jméno, a tak bude pro Čechy vyslovování o něco problematičtější. Možná vás teď udivuje, že německá společnost zvolila anglický název. Pokud ale zavítáte do Německa nebo do Rakouska, tak zjistíte, že angličtina tu více než zdomácněla a že mnozí Němci mluví již spíše anglicky než německy.

Klepněte pro větší obrázek
Klikněte si: Všichni tři hlavní řečníci na včerejší
tiskové konferenci, vlevo pak Jiří Hájek,
tiskový mluvčí RadioMobilu.

Sbohem Paegasi, vítej T-Mobile

Paegas Twist, Paegas Click, Paegas Club, Paegas 20 Start, Paegas 80, Paegas 200, Paegas 400, Paegas HIT – to všechno jsou pravděpodobně nejznámější z názvů služeb, které mohou zákazníci Paegasu používat. Všechny tyto názvy se ale změní. Místo Paegas Twist bude asi T-Mobile Twist, místo Paegas Click bude od 1. července T-Mobile on-line a místo Paegas Clubu budete asi moci být členy T-Mobile Clubu. Ale co tarify?

První náznaky říkají, že v rámci skupiny T-Mobile se tarifní programy sjednotí, otázkou jen je, jak to dopadne s cenou. Ta bude s největší pravděpodobností v různých zemích různá, protože T-Mobile se nachází jak v EU, tak v USA, ČR, Velké Británii a několika dalších zemích, kde jsou kursy a kupní síla obyvatelstva značně odlišné. Je ale dost možné, že se tarify ve všech zemích budou jmenovat stejně a že budou nabízet alespoň rámcově podobné účtování, počet volných minut apod.

Další globální věcí se stanou služby. Postupem času by mělo dojít k tomu, že když přijde nová služba, tak se objeví v celém T-Mobile. Výhodou je, že T-Mobile bude za vývoj nové služby platit jen jednou, což by čistě hypoteticky mohlo přinést nižší ceny za její používání. Také ceny telefonů u T-Mobile by mohly být nižší, nemluvě o tom, že by se k nám mohly telefony dostávat rychleji. Ono je totiž rozdíl, jestli si malý český operátor objedná 20 000 ks telefonů a nebo jestli jich velký T-Mobile objedná půl milionu.

Globální znamená lepší?!

Ve svém důsledku to podle slov RadioMobilu vypadá, že T-Mobile bude symbolem pro „novou mízu do staré sítě.“ To, že sjednocení několika sítí a společné sdílení některých nákladů přinese pro T-Mobile úsporu, je jasné, jinak by do toho asi T-Mobile ani nešel, neboť celá tato „legrace“ ho přijde na pěkných pár milionů dolarů. Teď nezbývá než čekat, jestli tyto změny přinesou i úsporu pro zákazníky.

T-Mobile však neznamená pouze výše zmiňované výhody. T-Mobile znamená také obrovskou šanci pro Paegas začít jakoby s „čistým štítem.“ Když se řekne Paegas Click, tak si mnozí z vás pravděpodobně vybaví spoustu nesnází a problémů, kterými tato služba v minulosti prošla. A co když se řekne T-Mobile on-line? To je situace již podstatně jiná, že? A to je právě ona velká možnost pro Paegas, aby se ukázal novým zákazníkům, v novém světle. To by mohla být v budoucnu docela výhoda, obzvláště v nadcházejícím boji o zákazníka.

Na závěr bych si dovolil položit vám ještě jednu otázku – Myslíte si, že by se název T-Mobile měl skloňovat a nebo ponechat v nesklonné formě.

Témata článku: Operátoři, T-Mobile

67 komentářů

Nejnovější komentáře

  • TDK 25. 4. 2002 8:22:26
    Od samého začátku firmy Radiomobil a tedy i názvu PAEGAS si myslím, že...
  • Patrik Šilhavý 22. 4. 2002 16:13:11
    Nejsem si zcela jist, zda je vyslovnost pazl zcela spravna. Od jisteho...
  • irena 22. 4. 2002 14:18:10

    nejvetsi strucnost, i vystiznost nabizi pouze prvni pismeno...

Určitě si přečtěte

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

** Internet věcí už není prázdná fráze ** Čekali byste chytrou elektroniku ve vinohradu na jihu Moravy? ** Čerstvé informace každých 30 minut umožní šetrně pracovat s chemií

17.  8.  2017 | časopis Computer, Michlovský Jakub

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

** V druhé půlce letních prázdnin bodují telefony střední třídy ** Pokud fandíte výhodným nákupům, zaostřete na Huawei ** Za dvouletý úpis vám operátor sleví až 4 000 Kč z ceny

3.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

** V červnu jsme nejvíc kupovali modely s cenovkou do 7 tisíc ** Ze značek převládá Samsung a Huawei ** Nejoblíbenějším smartphonem od Applu je iPhone SE

21.  7.  2017 | Láska Jan | 8

Aukce skončila. Pásmo 3,7 GHz si rozdělí dva stávající a dva noví operátoři

Aukce skončila. Pásmo 3,7 GHz si rozdělí dva stávající a dva noví operátoři

** Frekvence pro „městské“ LTE vydražili O2, Vodafone a dva nováčci ** Jmenovitě Poda a Nordic Telecom, který má největší kus spektra ** Cena za frekvence se nelíbila T-Mobilu, a tak se z aukce stáhl

11.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 73

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

** Tři zlatá operátorská pravidla: komplikovaně, draze, připlať ** Operátoři letos změnili nabídku tarifů, ušetřit vás ale nenechají ** Ceny už sice nemají úplně stejné, ale rozdíly jsou minimální

10.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 56


komerční sdělení

Komerční sdělení