Paegas versus Telecom a Oskar: nová válka operátorů

V Česku dlouhá léta tiše a nenápadně rostou neshody mezi operátory pevných a mobilních sítí. V současné době se situace natolik vyostřila, že se celá kauza dostala před ČTÚ a v některých případech dokonce i před soud. V Česku podle Paegasu zavládl chaos.
Paegas versus Telecom a Oskar: nová válka operátorů

 V Česku vládne chaos

Jak včera oficiálně uvedla společnost RadioMobil, na českém telekomunikačním trhu vládne mezi telekomunikačními operátory „chaos a nesmluvní chování. Český Telecom totiž od února do července 2001 zadržoval veškeré platby společnosti RadioMobil a potom bez dvojstranné dohody nebo rozhodnutí regulátora nadiktoval za ukončení hovorů v mobilních sítích vlastní ceny 3 Kč/min.

„Dohoda Českého Mobilu s Českým Telecomem je snahou vzbudit dojem nové tržní ceny,“ uvedl Martin Klocperk, ředitel telekomunikačních vztahů a strategie RadioMobilu. RadioMobil uvádí, že současné náklady na ukončení jedné minuty hovoru v jeho síti činí takřka 6,50 Kč a že po Českém Telecomu (dále ČTc) bude požadovat, aby za období od 1. ledna 2001 do 30. června 2001 doplatil částku odpovídající ceně 7,50 Kč za minutu hovoru zakončeného v síti Paegas. V období od 1. července 2001 do 31. prosince 2001 by pak tato částka měla činit „pouhých“ 6,00–6,50 Kč/min a v roce 2002 dokonce „jen“ 5,00–5,50 Kč/min. V současné době činí výše propojovacích poplatků, které by měl dle slov RadioMobilu ČTc doplatit neuvěřitelných sedm set milionů korun! RadioMobil kvůli tomu podal na ČTc stížnost k ČTÚ.

Problém je však v tom, že RadioMobil s Českým Telecom na letošní rok nemá uzavřenu žádnou propojovací dohodu, takže mu může Český Telecom jen stěží něco dlužit. RadioMobil se však brání, že propojení s ČTc musel realizovat i bez předem známé výše propojovacích poplatků. „Dle ČTÚ RadioMobil nesmí odmítnout poskytování služeb ani v případě sporu či neplacení,“ uvedli jeho představitelé. V praxi to tedy znamená, že i když ČTc půl roku za propojení nic neplatil, tak ho RadioMobil nemohl „odříznout.“

Proti stanovisku RadioMobilu se však Český Telecom ústy tiskového mluvčího Vladana Crhy ostře ohradil:

V současné době není uzavřena dohoda o cenách za propojeni pro letošní rok. ČTc proto v tomto směru postupuje podle telekomunikačního zákona. Cena za propojeni musí splňovat několik atributů: nesmi být diskriminační, ceny za propojení musí být ověřitelné výpočtem a musí vycházet z nákladů na  propojení, včetně přiměřeného zisku. Návrhy RadioMobilu pohybující se mezi 7,50 a (za nějaký čas) 5,50 Kč za minutu takové podle našeho názoru nejsou. To, že má cena na úrovni 3 Kč reálny základ, potvrzuje i naše dohoda s dalším z mobilních operátorů - Českým Mobilem.

Pravidla a podmínky pro stanovováni cen při propojováni vyplývající z telekomunikačního zákona respektují všichni fixní operátoři, nevidíme důvod, proč by se neměly vztahovat i na mobilní operátory. Je nepřijatelné, aby zákaznici kteréhokoli fixního operátora museli prostřednictvím cen za propojení "subvencovat" jednoho mobilního operátora
.

Proč Paegasu nová cena za propojení tolik vadí

Na Paegas však číhá kromě příjmů nižších o téměř tři čtvrtě miliardy ještě jedna, neméně závažná rána – propojení se sítí Oskar. Český Mobil a RadioMobil mají své sítě propojeny přímo. Jejich dohody stanovují propojovací poplatek ve výši 6,50 Kč za minutu hovoru, který skončí v konkurenční sítí. Jenže z Oskara telefonuje více lidí do Paegasu než z Paegasu do Oskara a Oskar tak měsíčně doplácí na propojení s Paegasem miliony korun.

Český Telecom ale přišel s nabídkou, že pokud mu Český Mobil nabídne rovnocenný propojovací poplatek, který by byl pro obě strany stejný, zprostředkuje mu volání do sítí Paegas a Eurotel za pouhé 3 Kč/min, tedy o 3,50 Kč/min levněji než u přímého propojení. Toto řešení se nazývá tranzit a ve světě, ale i u nás, např. v případě propojení některých alternativních fixních operátorů s mobilními, je naprosto běžné. V případě tranzitu si neplatí společnosti propojovací poplatky přímo, nýbrž dochází k tzv. kaskádnímu odúčtování a v takovém případě tranzitní společnost přebírá také odpovědnost za provádění plateb. Jinými slovy: Oskar zaplatí Českému Telecomu a Český Telecom zaplatí RadioMobilu. Obě dvě transakce se pak řídí propojovacími dohodami mezi jednotlivými společnostmi. Oskar, dle svých slov, tento způsob propojení začal v srpnu aplikovat na část hovorů, která tvořila přebytek v provozu mezi sítěmi Oskar a Paegas. Právě toto však RadioMobil označuje za porušení propojovacích dohod a podal na Český Mobil stížnost k ČTÚ.

Igor Přerovský z Českého Mobilu k této záležitosti sdělil:

„Od 1. 7. 2001 byl podepsán dodatek smlouvy mezi společnosti Český Mobil a Český Telecom, který umožnil zakončení v mobilní síti Oskar za cenu 3,00 Kč/min a recipročně Český Telecom umožnil tranzit do mobilních sítí v ČR za tuto cenu. Ze strany společnosti  Český Mobil se v tomto případě nejedná o porušení smlouvy o propojení se společností RadioMobil, neboť za takto zakončené hovory Český Mobil platí v souladu s řádně uzavřenou smlouvou o propojení a to společnosti Český Telecom. Část odchozích hovorů, která přibližně odpovídá počtu hovorů příchozích je i nadále v souladu s propojovací smlouvou hrazena za dohodnutou smluvní cenu 6,50 Kč/min.

RadioMobil dostal od společnosti Český Mobil nabídku na změnu ceny na 3,00 Kč/min s platností od 1. 9. 2001. RadioMobil tuto nabídku odmítnul a tento spor o ceně za zakončení hovorů řeší v současné době také ČTÚ.“

RadioMobil na adresu Českého Mobilu včera také uvedl, že: „Český Mobil má nízkou zákaznickou cenu, což způsobuje převahu odchozího provozu, což má za výsledek snížit cenu ostatních mobilních operátorů kamkoliv k nule.“ Dále pak představitelé RadioMobilu řekli, že „Provozní ztráty Českého Mobilu mu neumožňují pokračovat v dotaci vysokého provozu do ostatních mobilních sítí.“ To bylo snad poprvé, kdy se jeden z operátorů oficiálně vyjádřil ke stavu své konkurence.

Tiskový mluvčí společnosti Český Mobil, Igor Přerovský, nám na otázku, jaký je jeho názor na tyto výroky ze strany RadioMobilu odpověděl:

„Hodnotit ústy představitele konkurenčního operátora finanční situaci jiného operátora v jeho nepřítomnosti je nevhodné. O osobní etice představitele takové firmy, který tak činí vědomě, si může udělat úsudek každý sám.

Jaká by tedy měla být výše propojovacích poplatků?!

Eurotel i RadioMobil shodně uvádějí, že jejich náklady na propojení činí okolo 6,50 Kč/min. Oba dva operátoři jsou připraveni opodstatněnost svého tvrzení kdykoli doložit ČTÚ.

Oproti tomu Český Telecom říká, že: „Pro nás je klíčové, abychom dosáhli i v propojováni mezi pevnou a mobilní sítí reálných a podložených cen, které budou odpovídat podmínkám telekomunikačního zákona a nebudou znevýhodňovat zákazníky pevných operátorů. Nejde jen o spor mezi RadioMobilem a ČTc, ale RadioMobilu s pevnými operátory. Samozřejmě uvítáme, když v této věci učiní co nejdříve jasno ČTÚ.“

Český Mobil se také kloní k tomu, aby výše propojovacího poplatku odrážela skutečné a prokazatelné náklady, k čemuž se koneckonců kloní také Eurotel a Paegas. V případě neshody operátorů (což je právě teď pravděpodobně) by pak měl o výši propojovacích poplatků rozhodnout regulátor, tedy ČTÚ. Český Mobil také dodává, že:

„Úroveň cen by v žádném případě neměla do budoucna i nadále umožňovat arbitrážní příležitosti, které vznikaly až doposud skutečností, že průměrné koncové ceny pro volání v mobilních sítích byly nižší než ceny hrazené za propojení. V případě operátorů používajících GSM bran tak zároveň docházelo ke značnému nežádoucímu snížení kvality spojovaných hovorů.“

V otázce propojovacích poplatků se tedy naši čtyři největší operátoři vzácně shodují. Všichni chtějí pouze pokrýt své náklady na propojení a mít z propojení pouze minimální zisk a všichni jsou nakloněni tomu, aby v případě neshod o ceně rozhodl ČTÚ (což je mimochodem uvedeno také v Telekomunikačním zákoně). Zdá se tedy, že s případným rozhodnutím ČTÚ by měli být všichni operátoři spokojeni.

Ceny propojovacích poplatků mezi operátory najdete v tomto článku.

 

Diskuze (32) Další článek: Eurotel: nové sady Go s GPRS mobily

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Ostatní, Válka, Operátor, Telecom, Paegas, Nov, Oskar


Určitě si přečtěte

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7

RECENZE: Honor 20 – když politika vtrhne do technologií

RECENZE: Honor 20 – když politika vtrhne do technologií

**Procesor Kirin 980 stále neztrácí dech, pořád je to špička **Čtečka otisků prstů v rámu telefonu funguje skvěle **Na díru v IPS displeji si prostě musíte zvyknout, schovat moc nejde

Jakub Michlovský | 17

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 73

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 27