Palm Centro: pohrobek původního rodu (test)

Výbavou Centro v roce 2008 nikoho neomráčí, láká proto na kompaktní provedení, příznivou cenu a osvědčený operační systém.
Palm Centro: pohrobek původního rodu (test)

Zadní kryt, který sedí velmi pevně a nevrže (vůbec celá konstrukce je příkladně pevná), ukrývá akumulátor typu Li-Ion s kapacitou 1 150 mAh. S výdrží mne Centro nepotěšilo, podobně jako předchozí model Treo 680, není problém baterii vybít ani ne za den. Při normálním používání lze ovšem dosáhnout i výdrže dvoudenní. Chybí tlačítko resetu, místo něj musíte provést tzv. „manuální reset“ vyjmutím akumulátoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Manipulace pod zadním krytem je komplikovaná, takže SIM karty asi příliš často měnit nebudete

Podmínky na novém Centru jsou tak stísněné, že pro zasunutí SIM karty je nutné vyjmout i lehký plastový stylus. Výrobce si asi nepohodlí při manipulaci se SIM dobře uvědomuje, a tak místo doplnil drobným nákresem, který vysvětluje, jak kartu vysunout. Nejdříve je nutné ji nadzvednout. Při vkládání je zase potřeba hlídat, kterou stranou patří karta do slotu. Taktéž zmiňované plastové pero je už samotným použitým materiálem předurčeno k ne zrovna komfortnímu použití. Při psaní není skoro cítit v ruce a kvůli měkkosti se nepříjemně prohýbá. Velkým rukám nebude vyhovovat ani jeho délka a tloušťka, vše je menší, než na co jsme byli u starších Palmů zvyklí.

Čtverec plný barev

Velkým strůjcem radosti je u Centra čtvercový barevný displej s rozlišením 320 × 320 obrazových bodů. Úhlopříčka o délce 2,2 " sice nepředstavuje žádnou závratnou hodnotu, přesto displej nepůsobí malým dojmem. Bohatě dostačuje pro všechny úkony na Centru a není problém trefit stylusem i titěrné ovládací prvky. Už u Trea 680 jsem chválil jemnost zobrazení, u Centra je i díky rozměrům rastr nepozorovatelný. Osoby se zhoršeným zrakem by se měly ale vyvarovat nastavení menšího než standardního fontu, nejdrobnější písmo už by jim mohlo činit problém při čtení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Displej a úzká štěrbina reproduktoru, patrné zapuštění displeje pod povrch, klávesnice naopak vystupuje

Co se týče barevného podání barev, pak nelze Palmu nic vytknout. Barvy jsou zářivé, sytě kontrastní, Centro jich celkem zobrazí 65 tisíc. Palm se už konečně odhodlal odstranit obtěžující bílý rámeček kolem celého displeje. Při podsvícení na maximální úroveň zobrazovač září do okolí, většině uživatelů pravděpodobně postačí pouze jeho třetinová intenzita jasu. Zvýšený jas určitě oceníte na přímém slunci, kde se displej nestává jen pouhým zrcátkem bez obsahu a vše lze bez problémů přečíst. Klávesnice je podsvětlena bíle a na rozdíl od předchozích modelů Trea u ní nelze regulovat jas.

Pro fotografy není

Bolavou patou předchozích Palmů byl fotoaparát. Ne že by snad čip zaznamenával nějaké poruchy, ale často osazované rozlišení VGA je už přece jen pár let přežité. Konečně jsme se tedy dočkali jistého vylepšení, i když na dnešní poměry 1,3 Mpx také vůbec neohromí. Spíše se tak dostáváme opět na nejnižší hranu akceptovatelných parametrů. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že Palmy určitě nejsou primárně určeny pro fotografování a spousta spokojených uživatelů by foťák oželela úplně.

Klepněte pro větší obrázek
Čočka fotoaparátu a malé zrcátko

Při fotografování nemá autor mnoho možností, jak vlastnosti snímku upravit. Menu nabízí pouze dvojnásobný digitální zoom, výběr místa uložení, přepnutí na režim videokamery (natáčí v rozlišení 352 × 288 nebo 176 × 144 bodů) a na výběr je ze dvou efektů (sépie nebo černobílý režim). Fotky nestojí za pochvalu, jsou totiž neostré a schované za fialovým závojem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při pořizování snímků si přímo určujete, do které složky se mají fotografie ukládat

Ukázkové fotografie v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Interiér
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Exteriér
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Makro, umělé osvětlení

Nejrychleji jen s EDGE

Palm Centro je telefon určený pro telefonování na čtyřech frekvencích, v případě UMTS si musíte nechat zajít chuť. I při pročítání dalších parametrů nás napadne, že tyto údaje jsme čítávali nejvíce rok dva zpátky. To ale úzce souvisí s použitým systémem Palm OS, který zkrátka na žádné „novoty“ není připraven. Při přenosech přes Bluetooth ve verzi 1.2 tak budeme počítat každou sekundu, kterou bychom ušetřili s verzí 2.0, možná někdo využije i infraport. Ten se přesunul z horní hrany na pravý bok. Mobilní data zajistí dále technologie GPRS a EDGE, obojí třídy 10. Při tomto výčtu asi netřeba zdůrazňovat, že Wi-Fi modul bychom v přístroji hledali marně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Měkký plastový stylus patří k největším slabinám nového Centra

Vnitřní uživatelská paměť Centra činí 64 MB, což při nenáročnosti aplikací pro Palm vystačí na dostatečné množství programů. Pro další rozšíření je k dispozici slot pro paměťovou kartu microSD, přičemž uložit můžete kartu až do kapacity 4 GB, včetně typu SDHC. Uživatelsky nepřístupná paměť ROM dosahuje hodnoty 128 MB. Ergonomie chtivý uživatel si opět položí otázku, proč se musí sejmout kryt zadní baterie, abychom se ke kartě pohodlně dostali, i když by slot mohl být přístupný klidně zvenčí, jako je tomu například u Trea 680? Pokud se ale budete opravdu snažit, pomocí nehtu se ke kartě dostanete a kryt vám v tom nezabrání – ovšem takhle si to inženýři Palmu zřejmě nepředstavovali. Srdcem celého Centra je procesor XScale PXA270 od Intelu, který tepe frekvencí 312 MHz.

Klepněte pro větší obrázek
Systémový konektor a 2,5mm audio vstup pro sluchátka jsou na spodní hraně

Témata článku: Palm, Recenze, Palm Centro, Palm Treo 500, Palm Treo 680, Moderní systém, Užitečný přepínač, Černobílý režim, Měkký plast, Poslední treu, Centr, Mateřský jazyk, Test, Nejrůznější typ, Dobrý zdvih, Strohý vzhled, Bílý rámeček, Černá krabička, Původ, Dobrý přístroj


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 9T – šikovný hezoun, který periskopem nakukuje o třídu výš

RECENZE: Xiaomi Mi 9T – šikovný hezoun, který periskopem nakukuje o třídu výš

** Cenovka střední třídy, avšak pocitově napůl v třídě nejvyšší ** Periskopová selfie kamerka a stylová záda = designový skvost ** Minimum kompromisů a chyb, tohle by mohl být prodejní trhák

Jakub Vrbacký | 28

RECENZE: Motorola One Vision – Android One v protáhlém provedení

RECENZE: Motorola One Vision – Android One v protáhlém provedení

** Průstřel zabírá zbytečně moc místa, výřez by byl lepší ** Na střední třídu více než štědré úložiště a podpora paměťovek navrch ** Ve všech směrech vyvážený telefon boduje cenou a Androidem One

Martin Herodek | 31