Palm musí zaplatit 50 milionů

Federální soud nařídil společnosti Palm zaplatit celých padesát milionů dolarů společnosti Xerox, která jej žaluje za porušení autorských práv při použití technologie Graffiti.

Když se dva perou

Klepněte pro větší obrázekJiž před časem jsme informovali o trpké skutečnosti, že společnost Palm zřejmě prohraje soud se společností Xerox, která je žaluje za porušení patentů při implementaci technologie Graffiti, která je vlastně zjednodušenou velkou abecedou umožňující rychlé a poměrně bezchybné rozpoznávání psaného textu.

Xerox zažaloval Palm již začátkem roku 1997 a zmiňovaných padesát milionů dolarů pokrývá pouze únik údajných autorských práv za období pěti let. Tak dlouho se totiž celý soudní proces táhne. A stále pokračuje, protože Palm se pochopitelně odvolal k soudu vyšší instance.

Na vlastní kůži

Společnost Xerox totiž před časem (kromě jiných drobností typu počítačové myši nebo grafického uživatelského rozhraní) vyvinul podobnou technologii Unistrokes, která je zmiňované Graffiti nápadně podobná. Je však docela dobře možné, že technologie Graffiti vznikla úplně stejně jako Unistrokes – zjednodušováním psané abecedy. Klidně si vezměte kus papíru a tužku a zkuste si napsat všechna písmena abecedy jedním jediným tahem. A teď srovnejte svá písmena s Graffiti znaky – ty jsou ale podobné, že? Tak zažalujte Xerox za to, že vám ukradl technologii rozpoznávání ručně psaného písma.

Váš názor Další článek: Psion netpad: kapesní počítač, Epoc a barevný displej

Témata článku: Palm, Mil

Určitě si přečtěte