Palm OS a mobil ve véčkovém kabátku: To tu ještě nebylo!

Zákazníci jsou stále rozmařilejší a výrobci už neví, čím zaujmout. Klasické komunikátory už tady jsou, tak proč nevyrobit komunikátor ve „véčku“? Tento nelehký úkol vzali u Kyocery a první informace i obrázky vypadají vskutku zajímavě.
Palm OS a mobil ve véčkovém kabátku: To tu ještě nebylo!

Komunikátory dnes již nikoho nepřekvapí. Většinou jsou to klasické kapesní počítače s vestavěným komunikačním modulem – třeba jako Siemens SX45, Sagem WM3050 či Trium Mondo. Výjimku tvoří Nokia řady Communicator, která má svůj zavedený osobitý styl. Něco nového se snaží vykoumat i u Kyocery a jak si povíme níže, první informace jsou zajímavé.

Přerostlé véčko

Klepněte pro větší obrázekTvar nové Kyocery 7135 je vskutku originální. Jak vidíte na obrázku, jde o skutečný hybrid mezi mobilním telefonem a kapesním počítačem. Alfanumerická klávesnice ve spodní části navodí dojem skutečného, plnohodnotného a hlavně jednoduchého mobilního telefonu. Velký 16-bit barevný displej zabírá celou výklopnou část a napovídá, že jeho úkolem nebude zobrazovat jen textové zprávy a telefonní seznam. Rozlišení je klasické „palmovské“ 160 × 160 obrazových bodů. Na kapesní počítač nic moc, ale vezmeme-li to z druhého konce – na mobilní telefon – skvělé rozlišení. Toto nezvyklé řešení se podařilo vměstnat do krabičky o rozměrech 100.8 × 61.6 × 29.7 (V × Š × H) milimetrů a hmotnosti 186 gramů. Neodpustím si „rýpnutí“: páni inženýři, co ta anténa?

Dočkáme se GSM?

Kyocera 7135 je určená pro sítě typu CDMA. Rozumí si jak s digitální sítí na 1900Mhz a 800Mhz, tak i analogovou devítistovkou. Podpora našich GSM sítí je zatím ve hvězdách, těšit se zatím mohou jen Američané, Australané a uživatelé z dálného východu. K mobilní části není třeba nic dodávat, všechny funkce přebírá operační systém Palm OS. Ten bude v poslední verzi 4,1 a bude suplovat všechny klasické funkce mobilního telefonu – seznam (propojený s kontakty), textové zprávy i WAP. Další možnosti komunikátoru se odvíjí z velké části na doinstalovaných aplikacích. Pro ty je přichystán slušný prostor v podobně 16MB integrované paměti plus ohromná kapacita paměťových karet typu Secure Digital. Slot na SD karty akceptuje i SDIO kompatibilní doplňky, které rozšiřují možnosti komunikátoru třeba o Bluetooth. Komunikace s okolními zařízeními bude možná pomocí USB a infraportu.

Něco navícKlepněte pro větší obrázek

Kyocera nechce spoléhat jen na možnosti Palm OS a v tomto modelu rozšiřuje funkce po svém. Komunikátor bude umět přehrávat hudbu ve formátu Mp3 uloženou na paměťových kartách. Hudbu lze přehrávat jak přes vestavěný reproduktor, tak i přes externí sluchátka.

Další zajímavostí je integrace Assisted-GPS (zkratka A-GPS). Účel zjišťování polohy zůstává samozřejmě zachován, mění se však způsob zjištění. Telefon obsahuje GPS přijímač, výpočet polohy však leží na bedrech serveru v mobilní síti, který polohu dopočítává. Toto řešení má samozřejmě svůj důvod, a to mnohem nižší koncovou cenu.

Až ve čtvrtém kvartálu

V zemích s CMDA sítí si uživatelé počkají až do čtvrtého kvartálu tohoto roku a do té doby mají dost času našetřit zhruba 500 dolarů, na které si Kyocera předběžně svůj výtvor cení. Kyocera 7135 je bezesporu velmi zajímavým přístrojem a je škoda, že se pravděpodobně nikdy na našem trhu neukáže.

Témata článku: Palm, Véčko, Mobil, Palm OS, Digitální síť

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 9

Freetel Musashi: exotické véčko s Androidem [MWC]

Freetel Musashi: exotické véčko s Androidem [MWC]

Na MWC jsme vyzkoušeli androidí véčko Freetel Musashi. Japonci znovu předvedli jakých zběsilostí jsou schopni a telefon osadili rovnou se dvěma 4" displeji.

4.  3.  2016 | Miksa Martin | 4

Alcatel One Touch 536: véčko pro seniory

Alcatel One Touch 536: véčko pro seniory

28.  3.  2013 | Láska Jan | 12