Palm OS a mobil ve véčkovém kabátku: To tu ještě nebylo!

Zákazníci jsou stále rozmařilejší a výrobci už neví, čím zaujmout. Klasické komunikátory už tady jsou, tak proč nevyrobit komunikátor ve „véčku“? Tento nelehký úkol vzali u Kyocery a první informace i obrázky vypadají vskutku zajímavě.
Palm OS a mobil ve véčkovém kabátku: To tu ještě nebylo!

Komunikátory dnes již nikoho nepřekvapí. Většinou jsou to klasické kapesní počítače s vestavěným komunikačním modulem – třeba jako Siemens SX45, Sagem WM3050 či Trium Mondo. Výjimku tvoří Nokia řady Communicator, která má svůj zavedený osobitý styl. Něco nového se snaží vykoumat i u Kyocery a jak si povíme níže, první informace jsou zajímavé.

Přerostlé véčko

Klepněte pro větší obrázekTvar nové Kyocery 7135 je vskutku originální. Jak vidíte na obrázku, jde o skutečný hybrid mezi mobilním telefonem a kapesním počítačem. Alfanumerická klávesnice ve spodní části navodí dojem skutečného, plnohodnotného a hlavně jednoduchého mobilního telefonu. Velký 16-bit barevný displej zabírá celou výklopnou část a napovídá, že jeho úkolem nebude zobrazovat jen textové zprávy a telefonní seznam. Rozlišení je klasické „palmovské“ 160 × 160 obrazových bodů. Na kapesní počítač nic moc, ale vezmeme-li to z druhého konce – na mobilní telefon – skvělé rozlišení. Toto nezvyklé řešení se podařilo vměstnat do krabičky o rozměrech 100.8 × 61.6 × 29.7 (V × Š × H) milimetrů a hmotnosti 186 gramů. Neodpustím si „rýpnutí“: páni inženýři, co ta anténa?

Dočkáme se GSM?

Kyocera 7135 je určená pro sítě typu CDMA. Rozumí si jak s digitální sítí na 1900Mhz a 800Mhz, tak i analogovou devítistovkou. Podpora našich GSM sítí je zatím ve hvězdách, těšit se zatím mohou jen Američané, Australané a uživatelé z dálného východu. K mobilní části není třeba nic dodávat, všechny funkce přebírá operační systém Palm OS. Ten bude v poslední verzi 4,1 a bude suplovat všechny klasické funkce mobilního telefonu – seznam (propojený s kontakty), textové zprávy i WAP. Další možnosti komunikátoru se odvíjí z velké části na doinstalovaných aplikacích. Pro ty je přichystán slušný prostor v podobně 16MB integrované paměti plus ohromná kapacita paměťových karet typu Secure Digital. Slot na SD karty akceptuje i SDIO kompatibilní doplňky, které rozšiřují možnosti komunikátoru třeba o Bluetooth. Komunikace s okolními zařízeními bude možná pomocí USB a infraportu.

Něco navícKlepněte pro větší obrázek

Kyocera nechce spoléhat jen na možnosti Palm OS a v tomto modelu rozšiřuje funkce po svém. Komunikátor bude umět přehrávat hudbu ve formátu Mp3 uloženou na paměťových kartách. Hudbu lze přehrávat jak přes vestavěný reproduktor, tak i přes externí sluchátka.

Další zajímavostí je integrace Assisted-GPS (zkratka A-GPS). Účel zjišťování polohy zůstává samozřejmě zachován, mění se však způsob zjištění. Telefon obsahuje GPS přijímač, výpočet polohy však leží na bedrech serveru v mobilní síti, který polohu dopočítává. Toto řešení má samozřejmě svůj důvod, a to mnohem nižší koncovou cenu.

Až ve čtvrtém kvartálu

V zemích s CMDA sítí si uživatelé počkají až do čtvrtého kvartálu tohoto roku a do té doby mají dost času našetřit zhruba 500 dolarů, na které si Kyocera předběžně svůj výtvor cení. Kyocera 7135 je bezesporu velmi zajímavým přístrojem a je škoda, že se pravděpodobně nikdy na našem trhu neukáže.

Diskuze (7) Další článek: Preview: Nokie 3610 zblízka

Témata článku: Palm, Véčko, Digitální síť, Mobil, Palm OS

Určitě si přečtěte