Palm OS vede, PocketPC dotahuje

IDC před několika dny zveřenila celosvětový přehled trhu s kapesními počítači. Zatímco v USA má Palm před ostatními velmi velký náskok, ve světovém měřítku už ztrácí a dohání jej platforma PocketPC.

Světový podíl Palmu činil v posledním čtvrtletí loňského roku 42,6 procent, a i když jeho podíl s postupem času klesá, ještě dlouho se podle mého názoru bude držet na špici světových prodejů (pomáhá mu zejména Amerika). V posledním čtvrtletí Palm prodal 1,63 milionu kapesních počítačů, zatímco v třetím kvartále byly jeho prodeje slabší a podíl na trhu činil jen 33 procent.

Na druhém místě za Palmem se umístil Handspring, který prodává kapesní počítače rovněž s Palm OS. Ten prodal 425 tisíc přístrojů, takže jeho podíl na trhu byl 11,1 procent. Oproti třetímu čtvrtletí si polepšil i on, i když ne tak razantně jako Palm; hodně se ale jeho prodeje zvýšily oproti čtvrtému čtvrtletí v roce 2000, a sice o 36 procent.

Je tedy patrné, že trh s kapesními počítači neustále roste - oproti třetímu čtvrtletí se v tom čtvrtém prodalo o 68 procent malých počítačů více; celkové číslo činilo 3,83 milionu kusů. Růst ale není nijak prudků, oproti 4. čtvrtletí roku 2000 si trh polepšil jen o čtyři procenta.

Další tři výrobci v první pětce pak jsou Compaq, Hi-Tech Wealth (prodává kapesní počítače pouze v Číně) a HP. Compaq má celosvětově 9,6 procent s prodanými 368 tisíci kusy, HP 6,2 procent s 237 tisíci.

Je zajímavé porovnat tato celosvětová čísla s trhem americkým nebo evropským. Zatímco v Evropě se stále více daří PocketPC, v Americe má jasnou převahu Palm OS - kapesní počítače s tímto systémem mají 82 procent trhu (Palm, Handspring, Sony), PocketPC jen „přicmrndává“.

Čtěte související článek - 20 milionů: nejprodávanější kapesní počítače mají systém PalmOS

V západní Evropě je oproti Americe zásadní rozdíl. V celém roce 2001 měl Palm jen 34 procent trhu a jeho podíl neustále klesá (a dost prudce), kapesní počítače s PocketPC mají 29 procent, přičemž meziroční nárůst prodejů je opravdu obrovský. Mezi prodejce kapesních počítačů se dostala i Nokia se svými komunikátory, která má slušných 12 procent trhu. Platforma Palm prostě v Evropě ztrácí a může za to „děkovat“ Microsoftu.

Přesná čísla najdete v tabulce (prodeje jsou v tis. kusech):

Výrobce Prodeje 2000 Podíl na trhu Prodeje 2001 Podíl na trhu Nárůst

Palm

1 280

51%

917

34 %

-28 %

Compaq

161

6%

449

17 %

179 %

HP

194

8%

324

12 %

67 %

Nokia

96

4%

175

6 %

82 %

Casio

81

3%

168

6 %

107 %

Ostatní

691

28%

674

25 %

-2 %

Celkem

2 503

100%

2 707

100 %

8 %

Zdroj: IDC 2002

Váš názor Další článek: Hry pro kapesní počítače Psion, část II.

Témata článku: Palm, Software pro mobily, Software pro PC, Malý počítač, Palm OS, Dot, Pocket, Související článek


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31