Palm-Psion-Symbian: jednotná fronta proti Microsoftu?

Není to poprvé, kdy se úhlavní konkurenti spojí, vynoří-li se proti nim ještě větší a nelítostnější nepřítel.
Palm-Psion-Symbian: jednotná fronta proti Microsoftu?
Na příliš mnoha frontách současně dnes bojuje Microsoft se svými konkurenty: fronty si ale vybral on a on je otevřel, nikoli ti druzí. Branží, v níž to má zatím nejvíce nahnuté, jsou kapesní počítače, které se firmě nelíbí hned z řady důvodů. Především zde nikdy nebude realizovat zisky z prodaného kusu operačního systému v částkách, na jaké je zvyklý u stolních počítačů, a je možné, že čím více vyrobí těchto zařízení, tím méně vyprodukuje osobních počítačů; dále vstupuje do oblasti, ve které jej stávající giganti (výrobci mobilů a výrobci spotřební elektroniky) vnímají evidentně jako vetřelce a daleko méně jako partnera, a konečně má za vedoucím Palmem ztrátu tak velkou, jakou ji má třeba Corel za Microsoftem v kancelářském software – tedy něco, na co není firma vůbec zvyklá. Vývoj posledních měsíců je dramatický. Palm jde do samostatné firmy a bude licencovat Palm OS, aby nevznikal konflikt zájmů; Microsoft usilovně pracuje na vylepšení Windows CE a uzavírá co nejvíce partnerství s velkými světovými výrobci těchto zařízení. Palm nadále suverénně vede všechny žebříčky, ale objevují se stále zajímavější zařízení s Windows CE (například od Compaqu). Co může přinést do soupeření aliance Palmu se Symbianem? Symbian je dítko trošku churavého Psionu, ale hlavně tří velice silných firem – Motoroly, Ericssonu a Nokie, tří králů světového trhu mobilních telefonů (ještě přistupuje japonská Matsushita). Aliance Palmu a Symbianu bude zřejmě znamenat rozsáhlé křížové licencování technologií (cross-licensing), ale lze si představit, že obě firmy časem splynou v jednu. Logika věci tomu velice napovídá: Palm bude umět telefonovat a telefony budou mít dnešní výborné rozhraní Palmu; operační systém bude mít asi od každého něco. Aliance není výhodná pro oba: Symbian je na americkém trhu „nulou“ a obdobně Palm umí daleko lépe komunikovat s „Gatesovými Windows“ než s mobilními telefony. Je dobře, že k ní došlo, i když to je možná trošku překvapivé: Psion si s Palmem samozřejmě ostře konkurují a to, že si vlastně (přes Symbian) takto snadno padnou do náruče, se nečekalo.

Témata článku: Microsoft, Palm, Software pro mobily, Software pro PC, Psion, Fronta

Určitě si přečtěte

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

9.  10.  2017 | Láska Jan | 2

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

** Od představení Androidu 8.0 Oreo uběhl více než měsíc ** Jak zareagovali výrobci a které telefony se něj mohou těšit? ** Začněmě hezky podle abecedy.

28.  9.  2017 | Miksa Martin | 8

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

** Nejprve to vypadalo jako vážný, ale jen izolovaný problém ** Pak se to nafouklo do obřích rozměrů ** CCLeaner má problém a Avast ostudu

24.  9.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 27