Palm Treo 680: nadějný lowend (velký test)

Nástupce celosvětově úspěšného Trea 650 neoslní výbavou, díky intuitivnímu ovládání si však stále zaslouží pozornost.
Palm Treo 680: nadějný lowend (velký test)

Co se jinam nevešlo

Další aplikací standardně nainstalovanou jsou DocumentsToGo ve verzi 8 od společnosti DataViz. Program dokáže zobrazit všechny dokumenty Office (DOC, XSL, PPT) i PDF. Dokumenty můžete i sami vytvářet. Prostředí nabízí široké možnosti formátování. Nejpalčivější problém je opět především čeština. Může se stát, že znaky nebudou korektně zobrazeny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Všestranný prohlížeč a editor DocumentsToGo 8

Kalkulačka nabízí několik zobrazení. Jednoduchý pohled se základními operacemi, pak matematický, trigonometrický, finanční, logický a statistický režim. Dále převodníky váhových, délkových, obsahových a objemových jednotek. Nabídka funkcí je opravdu pestrá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dva z několika pohledů na kalkulačku

Poslední vestavěnou aplikací je záznamník hovorů. Grafické rozhraní je podobné těm u galerie fotografií a v Pocket Tunes. Ovládaní i nabídka funkcí je tedy téměř jednotné ve všech aplikacích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Záznamník hovorů • přiložené hry • správce souborů

Kromě výše zmíněných programů se na instalačním CD nacházejí hry Solitaire a Bejeweled – snad nejlepší hra co byla kdy pro kapesní počítače vytvořena; čtečka elektronických knih Palm eReader a správce souborů na paměťové kartě Palm Files.

Data: alespoň desítkový EDGE...

Z datových technologií Treo 680 podporuje GPRS a EDGE, obě ve třídě 10. Co obzvláště zamrzí, je absence WiFi. Nepřítomnost 3G kvůli jejímu slabému pokrytí není až tak velký nedostatek. Škoda, že není možné rozšířit konektivitu o WiFi ani pomocí WiFi SD karty, ačkoliv slot je SDIO. Technologie bluetooth je přítomna ve verzi 1.2. Posledním typem dostupného připojení je IrDA.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přehledné nastavení datových služeb

Připojení se spravují ve dvou nabídkách. V první – Connection – nastavujete způsoby připojení (pomocí bluetooth, IrDA, ...) a k čemu se připojujete (PC, modem, LAN). Pak ve druhé nabídce – Network – vybíráte službu. Příjemné je, že nastavení pro připojení k internetu pomocí GPRS a nastavení pro MMS jsou již připravené pro všechny české operátory.

Webový prohlížeč Blazer zvládá i wap stránky. K dispozici jsou dva režimy prohlížení – normální a rychlý, u kterého jsou vypnuty obrázky, skripty a kaskádové styly. Kromě toho může být stránka optimalizována na šířku displeje a k vybrání jsou dvě velikosti písma. Prohlížeč reagoval promptně, stránka se načítá postupně, ovšem dokud se úplně nenačte, je manipulace s ní velmi obtížná. Negativem je opět čeština. Nejčastěji navštěvované adresy můžete uložit do několika desítek záložek. Připojit se na internet lze i přes bluetooth nasdíleným spojením z počítače nebo lokální sítě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prohlizec se jmenuje Blazer a ma problemy s cestinou

Stejně tak je i možná synchronizace s desktopem pomocí všech možných způsobů a dostupných technologií. Pro tento účel se na počítač instaluje program Palm Desktop (existuje jak Windows, tak i Mac OS X varianta). Z něho můžete jak instalovat programy, tak i spravovat organizační aplikace, média, kontakty atp. Naleznete ho na dodaném CD-ROMu.

Veškeré soubory, nacházející se v komunikátoru, stejně tak kontakty, fotky, záznamy diktafonu a další je možné výběrem z menu zaslat na jiné zařízení (přes bluetooth, mailem, ...). A samozřejmě stejným způsobem i přijmout. V Treu 680 se tedy nenachází žádna autorská ochrana.

V jednoduchosti je krása

Komunikátor Treo 680 jsem testoval 14 dní. Jako uživatel předešlého modelu jsem se na něj velmi těšil. Na první pohled mě zaujal kompaktní design, příjemné držení Trea v ruce a absence antény. Ač se nejedná o technologiemi překypující zařízení, svoji roli splní na jedničku, a to především dobrou a pohotovou organizací času. I přes své stáří operační systém PalmOS zastane stejnou práci jako konkurence. Nedostatky lze jednoduše odstranit doinstalováním aplikací třetích stran, o některých jsem se zmínil v recenzi. Ovšem je pravda, že mnohé z nich mohl Palm vyřešit sám.

Přímým konkurentem Trea 680 je hlavně Sony Ericsson P990i, který nabízí taktéž klávesnici lehce dostupnou hned pod displejem, ale jako přídavek poskytuje WiFi i 3G. Naopak velmi malý výběr aplikací a nestabilita systému hovoří v jeho neprospěch.

Palm Treo 680 se na českém trhu prodává za cenu okolo jedenácti tisíc korun. Za nabízenou funkcionalitu je to cena velmi dobrá. Však podobně vybavené Treo 650 začínalo s dvojnásobnou cenou.

Stávající uživatelé Trea 650 nemají příliš důvodů pro upgrade. Nový model je především dotáhnutím k dokonalosti řady Trea. Nejpádnějším důvodem pro změnu je velká paměť RAM, ale slabá baterie je také důležitý argument. I přes zmíněné nedostatky šestsetosmdesátku doporučuji. Jedná se vskutku o povedený komunikátor.

Plusy a mínusy

+ pevná konstrukce
+ intuitivní ovládání nevyžadující použít stylus
+ výborná QWERTY klávesnice

- výdrž
- absence WiFi
- oproti předchozímu modelu jen málo vylepšení

Témata článku: Palm, Recenze, Lowend, Fujitsu Siemens Loox T830, Palm Treo 650, Palm Treo 680, Palm Treo 750, Sony Ericsson P990i, Velký, Vybavený systém, Nejlepší hra, Test, Memos, Velká paměť, Neznámé číslo, Výsledné číslo, Důležitý argument, Přehledné nastavení, Organizační aplikace, Vyfocený text, Velké minus, Prodejní artikl, Malý výběr, Velký test, Palm Treo


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 140

RECENZE: Xiaomi Amazfit Verge — parádu nenadělají, zato funkcemi nadchnou

RECENZE: Xiaomi Amazfit Verge — parádu nenadělají, zato funkcemi nadchnou

** Amazfit Verge svými funkcemi nahradí i mnohem dražší konkurenty ** Na jedno nabití vydrží až celý týden - a to i s aktivním vyúžíváním GPS ** S komplikacemi počítejte při synchronizaci s sportovními aplikacemi **

Milan Měchura | 18

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 32

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

** Ani Note 7 nezlomil kletbu chybějícího NFC ** Drobná vylepšení mezi generacemi přibližují Redmi Note dokonalosti ** 48 MPx nemusí automaticky znamenat marketingový výkřik do tmy

Martin Herodek | 23

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7

Nový Honor 20 a Honor 20 Pro: skvělé telefony zraněné politikou

Nový Honor 20 a Honor 20 Pro: skvělé telefony zraněné politikou

** Honor 20 a 20 Pro míří na vyšší střední třídu telefonů ** Zaujmou hlavně dírkou v displeji a čtyřmi fotoaparáty na zadní straně ** Uvedení následuje těsně po agresivním kroku USA, ohrožujícím celou budoucnost Huawei a Honoru

Tomáš Holčík, Filip Kůžel | 85