Palm Treo 680: nadějný lowend (velký test)

Nástupce celosvětově úspěšného Trea 650 neoslní výbavou, díky intuitivnímu ovládání si však stále zaslouží pozornost.
Palm Treo 680: nadějný lowend (velký test)

Fotoaparát: nechtěná vzpomínka na staré časy

Fotoaparát Trea 680 je úplně stejný, jako u 650. I když Palm do de facto stejného (až na operační systém) Trea 750 dává 1,3 megapixelovou kameru, v testovaném modelu je opět jen VGA. Je sice fakt, že 680 je směrována do low-end sektoru, ale i tam dnes převládá megapixelové rozlišení.

Programu Camera si vyberete ze dvou režimů – focení nebo video. V prvním módu si můžete zvolit jedno ze dvou rozlišení: 640 × 480 bodů nebo poloviční 320 × 240 bodů. Fotografie může být vyhotovena s použitím jednoho ze dvou efektů (černobílý nebo sépiový obrázek), na fotce dále může být čas a datum vyfocení. Lze si zvolit, zda-li se má právě vyfocená scéna ihned zobrazit, zobrazit po jistém intervalu nebo ponechat systém v režimu focení. Charakteristický zvuk uzávěrky lze vypnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí fotoaparátu

Fotky lze ukládat jak do paměti RAM, tak na SD kartu. Fotoaparát automaticky vyvažuje bílou. To je také vše z nadstandardních funkcionalit. Nehledejte automatické zaostřování (při použitém rozlišení nemá ani smysl). Nenajdeme ani přisvětlovací diodu, což činí kameru nepoužitelnou v noci a v šeru. Vedle čočky se nachází jen malé kulaté zrcátko napomáhající při autoportrétu.

V druhém módu lze natáčet videa ve formátu 3GP, a to v rozlišení 352 × 288 nebo 176 × 144 bodů. K dispozici máte stejné efekty jako při focení. Můžete si vybrat, zda-li chcete ozvučená nebo němá videa.

Ukázkové video - interiér (2,5 MB)
Ukázkové video - exteriér1 (1,3 MB)
Ukázkové video - exteriér2 (0,8 MB)

Kvalita fotek je poplatná svému rozlišení. Jsou trochu rozostřené, velký problém dělají světlé plochy a rychlé přechody mezi světlým a tmavým. Fotky ale netrpí soudkovitostí. Barevné podání je na dobré úrovni. Při horších světelných podmínkách se začne objevovat šum. Vyfocený text se dá přečíst, avšak jen do určité velikosti. Do MMS zpráv je ale rozlišení plně postačující.

Prostředí kamery je jednoduché, dobře se ovládá. Spouští je potvrzovací tlačítko D-Padu, případně tapnutí na terčík stylusem.

Galerie je vyvedena ve stejném stylu jako ostatní multimediální aplikace (diktafon, PocketTunes). Na hlavní obrazovce si můžete vybrat album pro zobrazení, případně vytvořit své vlastní. K zobrazené fotografii můžete přidat audio či textový popis, otočit nebo ji počmárat stylusem. Máte-li v albu více fotek, můžete si je prohlédnout v pokročilé slideshow – k dispozici je pět přechodových efektů a na pozadí vám může hrát i hudba. Obrázek lze též okamžitě poslat pomocí bluetooth, emailu nebo MMS. U posledních dvou se fotka automaticky přidá jako příloha, resp. se vloží do zprávy. Jak jsem již několikrát říkal, Treo je plné fines zpříjemňující jeho používání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Galerie je zvládnuta na výbornou, škoda že jí nesekunduje i adekvátní elektronika • grafický editor

Fotografie pořízené integrovaným fotoaparátem

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  

Přehrávač na muziku stačí, s videem je problém

Pro přehrávání hudby je v ROM nahraná aplikace Pocket Tunes ve verzi 3 (nedávno už vyšla verze 4). Oproti Treu 650, ve kterém je ne moc oblíbený Real Player, je to rozhodně změna k lepšímu. Pocket Tunes podporují formáty MP3, WMA, WAV i Ogg Vorbis. Grafické rozhraní je plně skinovatelné. Program dokáže přehrávat muziku i na pozadí a při vypnutém displeji pro šetření baterie. Protože se jedná o verzi Basic, není k dispozici ekvalizér ani podpora streamingu z internetu. Hudbu lze roztřídit do playlistů, nebo skladby vybírat z přednastavených kategorií Umělec, Album či Žánr.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Graficky i uživatelsky povedená aplikace Pocket Tunes 3

Videopřehrávač je v Treu jen ten, co obstarává videa nahrané kamerou. Můžete si ovšem nahrát i své vlastní ve formátu 3GP. Přehrávat lze ve fullscreenu, případně vyvolat spodní lištu, ve které můžete posuvníkem skočit na jiné místo videa, resp. přepnout se na další video. Pokud se chcete podívat na videa jiných formátů, musíte se porozhlédnout po dalším programu. Doporučuji poslední free verzi přehrávače Core Player – TCMP.

Klepněte pro větší obrázek
V základu přehraje Treo pouze video, které samo vytvořilo

K Treu 680 nepřipojíte kdejaká sluchátka, disponuje totiž konektorem jack 2,5 mm. Bluetooth standardně nepodporuje stereo bluetooth profil, ale díky aplikaci Softick Audio Gateway rozchodíte svá sluchátka i se šestsetosmdesátkou. Poslouchání přes kvalitní hlasitý reproduktor, nacházející se na zadní straně, překvapí svou čistotou i hlasitostí. U modelu 650 se často ozývalo lupnutí. V tomto směru je reproduktor výborný a bez problému ozvučí celý pokoj.

Témata článku: Palm, Recenze, Lowend, Fujitsu Siemens Loox T830, Palm Treo 650, Palm Treo 680, Palm Treo 750, Sony Ericsson P990i, Organizační aplikace, Originální kabel, Poslední typ, Důležitý argument, Velké minus, Integrovaná anténa, Vyfocený text, Prodejní artikl, Dodávaná baterie, Palm Treo, Neznámé číslo, Přehledné nastavení, Vhodné místo, Výsledné číslo, Velký, Kultovní model, Jediný pohyb


Určitě si přečtěte

Testujeme Galaxy A50: první Samsung s optickou čtečkou otisků prstů v displeji

Testujeme Galaxy A50: první Samsung s optickou čtečkou otisků prstů v displeji

** Samsung rozjíždí střední třídu pro rok 2019 ve velkém stylu ** Po Galaxy M20 se nám do redakce dostal Galaxy A50 ** Mezi hlavní přínosy patří velký AMOLED displej s otickou čtečkou, trojitý fotoaparát i slušná kapacita baterie

Martin Chroust | 26

RECENZE: Huawei P Smart (2019) — lákavá skořápka s překvapením uvnitř

RECENZE: Huawei P Smart (2019) — lákavá skořápka s překvapením uvnitř

** Huawei P Smart (2019) nabízí 6,21palcový FullHD+ IPS displej ** Baterie s kapacitou 3 400 mAh by měla zaručit dobrou výdrž ** Duální fotoaparát disponuje 13Mpx a 2Mpx (hloubkovým) snímači

Milan Měchura | 9