Palm Treo 680: nadějný lowend (velký test)

Nástupce celosvětově úspěšného Trea 650 neoslní výbavou, díky intuitivnímu ovládání si však stále zaslouží pozornost.
Palm Treo 680: nadějný lowend (velký test)

Otvíráme krabici

K telefonu standardně dostanete nabíječku (s různými koncovkami pro různé země), USB synchronizační kabel, který dokáže komunikátor také nabíjet (u 650 to s originálním kabelem nebylo možné), dokumentaci, fólii na displej, lehkou handsfree sadu (bondovku) a instalační CD-ROM. Je škoda, že výrobce nedodal byť jednoduché pouzdro.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na cédéčku se nacházejí další čtyři aplikace pro Treo a program Palm Desktop pro počítač sloužící pro správu dat v komunikátoru.

Klávesnice: návyková jako droga

Klávesnice prodělala změny především v bloku funkčních kláves. Oproti 650 se vytratila klávesa pro menu a přesunula se na místo pravého shiftu. Pokud používáte starší model delší dobu, zákonitě se nevyhnete překlepům, kdy místo velkého znaku vyvoláte nabídku menu. A jestli jste se naučili psát na klávesnici rychle, pak se kolikrát nestačíte divit, když pomocí následujícího písmenka vyvoláte zkratku nějaké funkce (obzvláště iritující je například odeslání rozepsané SMS zprávy).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na psaní s klávesnicí Trea se rychle zvyká, kdo však přejde ze starších modelů, zaznamená změny 

Nejvýraznější je ovšem reorganizace základních tlačítek – zelené sluchátko, dříve sloužící pro příjem hovorů a vyvolání aplikace Phone se osamostatnilo do sólo zelené klávesy. Její funkcí je jen přijmutí hovoru a vyvolání seznamu posledních hovorů v telefonní aplikaci.

Klávesa sdružená s tou telefonní je kalendář. Na druhé straně je dvojklávesa pro zprávy SMS/MMS a domeček, sloužící pro návrat do hlavní nabídky a spouštěče programů – launcheru. Uprostřed pak nalezneme hranatý křížový ovladač D-Pad s potvrzovací klávesou uprostřed a naproti zelené klávesy je červená, jejíž úlohou je po delším stisku zapnout/vypnout telefonní modul a po krátkém vypnout podsvícení displeje. Čtyři dolní funkční klávesy mohou mít další funkci přístupnou skrze „modré tlačítko“ + daná klávesa.

QWERTY klávesnice je též z plastu a má jistý stisk. Oproti Treu 650 jsou klávesy nepatrně větší a méně vystouplé. Kromě alfanumerických kláves nalezneme klávesy enter, mezera, backspace, shift, alt (zpřístupní speciální znaky jako například %, [, ], = atd.) a „modrá tečka“, obdoba laptopové klávesy Fn. Numerická tlačítka jsou zvýrazněna modře. Systém automaticky pozná, kdy je vhodné místo písmen použít čísla. Pokud ne, Fn klávesou si na ně můžete přepnout (a to v režimu trvalém či jen pro následující stisk).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podsvícení klávesnice je dostatečné, pokulhává jen u funkčních kláves

Celá klávesnice je ergonomicky prohnuta do oblouku, což ovládání velmi zpohodlňuje a po krátkém zácviku jste schopni psát opravdu velmi rychle. Výhoda též spočívá v okamžité přístupnosti, nemusíte vysouvat speciální blok či odkrývat flip, jak je tomu u mnoha konkurenčních přístrojů. Práce s plnou QWERTY je velmi návyková.

Displej: výborný je nyní ještě lepší

Již předchozí model měl velmi kvalitní displej, jemný, velmi jasný a kupodivu i dobře čitelný na slunečním svitu. Treo 680 ovšem dokázalo některé parametry ještě vylepšit. V přístroji nalezneme dotykový aktivní TFT displej s rozlišením 320 × 320 bodů (HiRes) s 16 bitovou hloubkou, tedy je schopen zobrazit více než 65 tisíc barev. Při úhlopříčce necelých 9,6 cm (cca 3,8 palce) máme k dispozici velmi jemné zobrazení. Podání barev je vskutku špičkové a lepší než na minulém Treu.

Ve vypnutém stavu se displej chová spíše jako zrcátko, naštěstí po zapnutí již žádné odlesky nehrozí. Podsvícení lze regulovat v 15 krocích, přičemž reaguje jak displej, tak klávesnice. Na nejvyšší úrovni displej až nepříjemně září a v noci se z něj stává použitelná svítilna, většina uživatelů zakotví na 2-4 úrovni od začátku. Stiskem modré klávesy a menu kdykoliv zeslabíte podsvícení o polovinu, což se hodí zejména večer. V nastavení si ještě můžete nastavit dobu nečinnosti, po které se displej automaticky vypne (15, 30 s, 1, 2, 3 m) a dobu pro ztlumení podsvícení při hovoru.

Klepněte pro větší obrázek
Podsvícení se dá snadno regulovat podle potřeby

Na vypnutém displeji není nic vidět, pro kontrolu událostí musíte komunikátor zapnout červenou klávesou.

Témata článku: Palm, Recenze, Lowend, Fujitsu Siemens Loox T830, Palm Treo 650, Palm Treo 680, Palm Treo 750, Sony Ericsson P990i, Přední příčka, Originální kabel, Dodávaná baterie, Vyfocený text, Důležitý argument, Velká paměť, Organizační aplikace, Velké minus, Velký test, Vhodné místo, Palm Treo, Výsledné číslo, Integrovaná anténa, Memos, Přehledné nastavení, Nejlepší hra, Poslední typ


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 32