Palm Treo 680: nadějný lowend (velký test)

Nástupce celosvětově úspěšného Trea 650 neoslní výbavou, díky intuitivnímu ovládání si však stále zaslouží pozornost.
Palm Treo 680: nadějný lowend (velký test)

Prostředí a ovládání: kde už jsem to jen viděl

Pokud jste někdy ovládali kapesní počítač nebo komunikátor vybavený systémem PalmOS (Palm, Handspring, Sony, Garmin, ...), pak se budete cítit jako doma. Systém se totiž za ta léta změnil jen velmi nepatrně, což je ceněná výhoda, ovšem v některých aspektech i podstatné negativum.

Treo 680 pohání PalmOS Garnet verze 5.4.9. Systém 5 byl uveden na podzim 2002. Proč i nyní, v roce 2007, se stále s dílčími změnami používá, je na dlouhé vyprávění a není smyslem tohoto testu. Faktem ovšem je, že lví podíl na současném stavu má neúspěšný vývoj systému 6 Cobalt, který, ač prakticky dokončen, se nikdy nedočkal nasazení, a podivné praktiky managementu společnosti Palm, Inc., která nejdříve oddělila vývoj operačního systému do samostatné firmy Palmsource, kterou poté odkoupil Access. A to vše proto, aby si nedávno Palm zpět koupil neomezenou licenci na Garnet. Access v současné době dokončuje práce na nástupci systému 5 založeném na Linuxu. Jeho nasazení v dalších přístrojích je odhadováno na přelom roku, záleží ovšem na Palmu, zda-li se pro nový systém rozhodne.

I přes své relativní stáři je Garnet stále moderní systém umožňující uživateli téměř vše, co konkurence. Pro našince hlavním záporem je absence podpory češtiny. Treo 680 standardně jen několik nejčastějších západních jazykových mutací OS. To znamená, že pro češtinu si musíte doinstalovat lokalizaci. Situace ovšem není vůbec jednoduchá. Počeštění Piloc pro 680 není dosud k dispozici a společnost RedGrep vydala jen malou lokalizaci umožňující psát česky a vidět bez problému všechny české znaky. PalmOS totiž nepodporuje kódování UTF-8 jako například Windows Mobile. To sebou přináší nemalé komplikace při zobrazování českých emailů, prohlížení webu atp. Tedy pokud nevládnete angličtinou (či jiným výše zmíněným jazykem), s koupí raději posečkejte. Dle posledních zpráv je plné počeštění systému od RedGrepu na spadnutí. Pokud ale nepotřebujete psát česky a stačí vám jen korektní zobrazení českých znaků, můžete ještě použít aplikace Font4OS5 nebo FontSmoother, které nahradí systémový font vámi vybraným.

Základní zobrazení aplikací je buď maticově 4 × 3 na obrazovku nebo ve dvousloupcovém seznamu. Dále na obrazovce uvidíte v horním rohu ukazatel stavu baterie a signálu (je-li aktivována telefonní část), indikátor bluetooth a název zobrazené kategorie. Přístup ke všem aplikacím, nabídkám menu a dalším funkcím je možné realizovat jen pomocí D-Padu, stylus není potřeba vůbec vytahovat. Právě ovládání je to, co je Treu nejvíce záviděno. To oceníte například v prostředcích hromadné dopravy nebo po cestě do práce, kdy jednou rukou se držíte (resp. držíte aktovku) a druhou jednoduše ovládáte Treo bez toho, aniž byste museli sáhnout na displej. Ovládání je velmi intuitivní a netřeba si na něj dlouho zvykat. Během práce zjistíte spoustu vychytávek a fines, které vám usnadní a zpříjemní zacházení s komunikátorem.

Klepněte pro větší obrázek
Hlavní nabídka

Pro vyvolání menu jak v systému, tak v aplikacích stačí tapnout stylusem do levého horního rohu nebo stiskem patřičné klávesy vpravo dole. Pohyb v rámci přehledu aplikací – v launcheru – je velmi rychlý, prakticky okamžitý. Taktéž spuštění aplikací, nachází-li se v paměti RAM.

Jednotlivé aplikace v přehledu (launcheru) lze seskupovat do kategorií, ale není možné je přesouvat z pozice na pozici v rámci ní. Jsou (až na výjimky) seřazeny abecedně. Spartanský vzhled prostředí lze ovlivnit jen nepatrně. Standardnímu launcheru nelze přiřadit tapeta na pozadí (zvláštní, že u ostatních ne-komunikátorů Palmu je to možné). Jediné, co můžete změnit, je barevné schéma. Ovšem můžete doinstalovat aplikace třetích stran, které oskinují celý systém k nepoznání. Pak můžete mít na svém Palmu např. prostředí Aqua z počítačů Apple nebo KDE z Linuxu. Další možností, jak nejen svůj systém zkrášlit, ale i zpříjemnit práci s ním, je použití jiného launcheru, které jsou funkčně mnohem lepší.

Pro data máme k dispozici 69 MB volné paměti RAM. Ten, kdo používá Treo 650, nesčetněkrát bojuje o každý kilobajt volné paměti, neboť cca 22 MB je žalostně málo. V novém modelu tento neduh výrobce naštěstí napravil a jedná se o jednu z hlavních deviz šestsetosmdesátky.

Telefonování: až příliš jednoduchá nabídka

Do prostředí telefonní aplikace se dostaneme po zmáčknutí tlačítka s telefonkem, případně po spuštění aplikace Phone z launcheru. Dostaneme se na hlavní obrazovku, kterou můžeme rozdělit do tří částí. V horní části opět vidíme ukazatele stavu baterie, signálu, bluetooth, ale i název operátora, čas, datum, informace o nepřečtených zprávách SMS/MMS/email a můžeme si zvolit i výpis nadcházející události z kalendáře. V prostřední části nalezneme jen tapetu, případně se zde objeví po stisknutí zeleného tlačítka seznam deseti posledně volaných čísel. V dolní části se permanentně zobrazuje pět ikonek reprezentujících pět obrazovek:

 • obrazovka s numerickou klávesnicí – do ní se automaticky přepnete, jakmile začnete vyťukávat číslo pomocí HW klávesnice. V nastavení si můžete aktivovat zobrazení čísel podle amerického způsobu, kde výsledné číslo se bude zobrazovat ve tvaru „800-123-456“. Osobně toto zobrazení mám aktivované a považuji ho za velmi přehledný.
  Klepněte pro větší obrázek
 • obrazovka oblíbených aplikací – oproti předchozímu modelu máme k dispozici jen jeden sloupec, ze kterého se zobrazí najednou sedm položek. Položky mohou být jak aplikace, tak telefonní číslo, ale i přednastavení zprávy danému uživateli, email či adresa webové stránky. Každá položka může mít svoji klávesovou zkratku, jejíž pomocí danou položku aktivujete kdekoliv z telefonní části.
  Klepněte pro větší obrázek
 • hlavní obrazovka – jak jsem popisoval na začátku, slouží pro přehled a pro vyvolání posledních volaných čísel.
  Klepněte pro větší obrázek
 • kontakty – máme na výběr ze dvou způsobů zobrazení: příjmení, jméno nebo společnost, příjmení. Při vyhledávání se kontrolují obě pole. Ke každému kontaktu jsou zobrazena všechna přiřazená čísla. Při vytváření kontaktu máte k dispozici téměř 30 položek – fotka, zvonění (každý kontakt může mít jiné), titul, 5 položek pro různá telefonní čísla (přednastavených 8 druhů), IM číslo, webová stránka, 5 položek pro adresu, narozeniny, výročí (výborné pro zapomnětlivé pány) a až 9 vlastních polí. Ke kontaktu lze dále přiložit poznámku velkého rozsahu. Krom toho můžeme kontakty třídit do kategorií. Kapacita seznamu je prakticky neomezená. Zobrazení můžete filtrovat podle kategorií.
  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 • výpis volání – ten je pro mně zklamáním, neboť oproti 650 pozbyl indikaci délky hovoru. Červeno-oranžovou šipkou jsou indikována volaná čísla, tmavě zelenou příchozí a světle zelenou nepřijatá. Můžete si zobrazit i datum a čas hovoru, ale už ne délku (to umí Treo 650). Netuším, proč byla tato funkce vyřazena. Doufám, že při příští revizi firmwaru bude tato podstatná maličkost doplněna. Nenajdete zde také žádné informace o počtu odeslaných zpráv nebo přenesených kilobajtech.
  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při příchozím hovoru se v horní polovině zobrazí jméno a obrázek volajícího (je-li nastaven) a tlačítka Přijmi, Zavěš a Zavěš s textem, které vás automaticky přepne do aplikace zpráv s přednastaveným adresátem. Můžete tedy rychle a jednoduše sdělit, proč zrovna teď nemůžete. Vyzvánění můžete rychle ztišit stiskem téměř jakékoliv klávesy. Při volání se zobrazuje jméno i délka hovoru. Kromě toho se ukáží tlačítka pro aktivování hlasitého odposlechu, přidržení hovoru, zobrazení numerické klávesnice a vypnutí mikrofonu. Vše samozřejmě jednoduše ovladatelné přes D-Pad.

Pokud voláte šestsetosmdesátce dosud neznámé číslo, po zavěšení se na malou chvíli zobrazí nabídka uložení daného čísla do nového kontaktu nebo přidání k existujícímu. Hlasitost sluchátka můžete regulovat v osmi krocích, netrpí šumem. Při nepřijetí hovoru si můžete vybrat, zda-li chcete volajícímu zavolat zpět, nebo mu napsat zprávu.

Treo 680 nemá standardně vyzváněcí profily. K dispozici je jen hlasitý a tichý mód – přepínání mezi nimi je jednoduše realizované posuvníkem na horní straně. Během sekundy tak můžete veškeré zvuky rychle ztlumit. Velmi praktické. Komunikátor má vibrace, např. při hovoru si můžete nastavit, zda-li se má nebo nemá vibrovat, zvonit a až pak vibrovat, a nebo vibrovat jen v tichém módu. Ovšem pokud by vám profily scházely, opět jsou tu aplikace třetích stran řešící tento neduh (např. freeware Profiles).

Docela velkým mínusem je podpora vyzvánění jen ve formátu WAV a MIDI. Žádné MP3 (AAC, ...) zvonění se nekoná. Pomohou (opět) další programy, ale jisté věci by měli být dnes už standardem. Melodii můžete určit zvlášť známým číslům, neznámým a v roamingu.

Během hovoru máte k dispozici veškeré funkce komunikátoru – můžete pracovat s kalendářem, psát si poznámky, hrát hry atp. – hovor běží na pozadí.

Treo 680 funguje téměř ve všech sítích GSM – je quadband. I přes integrovanou anténu je příjem signálu výborný. Obavy zastánců externího „špalku“ se nevyplnily.

Témata článku: Palm, Recenze, Lowend, Fujitsu Siemens Loox T830, Palm Treo 650, Palm Treo 680, Palm Treo 750, Sony Ericsson P990i, Vybavený systém, Dodávaná baterie, Vyfocený text, Organizační aplikace, Integrovaná anténa, Malý výběr, Důležitý argument, Prodejní artikl, Test, Velký, Vhodné místo, Slabá baterie, Velký test, Velké minus, Memos, Výsledné číslo, Neznámé číslo


Určitě si přečtěte

VYZKOUŠENO: Samsung Galaxy Watch Active — fitness hodinky pro útlá zápěstí

VYZKOUŠENO: Samsung Galaxy Watch Active — fitness hodinky pro útlá zápěstí

** Otestovali jsme chytré hodinky Galaxy Watch Active od Samsungu ** Dlouholeté uživatele nositelností řady Gear překvapí chybějící otočná luneta a malý displej ** Malý model hodinek sedne spíše na tenčí ženská zápěstí, na mužských rukou budou vypadat doslova titěrně

Martin Chroust | 14

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

** Xiaomi Mi 9 má ambice dobýt ty nejvyšší příčky za polovinu ceny ** Vůbec poprvé (v rámci značky) tak přichazí s trojitým fotoaparátem ** Snapdragon 855 mu pak zajišťuje bezprecedentní výkon

Milan Měchura | 50

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22