Palm Treo 700w: poprvé s Windows (první pohled)

Komunikátor Palm Treo 700w je prvním hmatatelným výsledkem spolupráce Palmu a Microsoftu. Někým proklínané a jinými zbožňované dítě obou společnosti se právě začíná prodávat.
Palm Treo 700w: poprvé s Windows (první pohled)
V září loňského roku nastal zřejmě nejčernější týden všem zarytým milovníkům kapesních počítačů s operačním systémem PalmOS. Výrobce tohoto systému, americká společnost Palm, totiž na tiskové konferenci společně s Billem Gatesem oznámili strategické partnerství. To s sebou přináší nejen zařazení operačního systému Windows Mobile do portfolia Palmu, ale také představení nového komunikátoru – historicky prvního Palmu s cizím operačním systémem.

Tisková konference byla zajímavá a pro ty, kdo znají dřívější rivalitu mezi Palmem a Microsoftem, až úsměvná. Oba konkurenti se k sobě měli tak, jakoby minulost vůbec neexistovala. Ale tak to má v byznysu samozřejmě být, všechny strany chtějí vydělat a na historických řečech nesejde. Z trojice šéfů jednotlivých firem byl ale viditelně nejspokojenější Bill Gates.

Klepněte pro větší obrázek 
A jak se nám skamarádili...

Nové Treo označené 700w je určeno pouze pro americký trh, kde jej právě v těchto dnech začal distribuovat výhradně mobilní operátor Verizon Wireless. K dispozici jsou také přesné specifikace přístroje i informace o prvních šťastných uživatelů. Jaké tedy nové Treo je?

Změny pouze kosmetické

Pojďme se na novinku podívat pohledem člověka, který používá současný model Treo 650 vybavený operačním systémem PalmOS. Již z návrhu obou systémů se dá očekávat, že PalmOS by měl mít navrch především ve snadném ovládání prstem bez pomoci dotykového pera. Naopak Windows Mobile by mohl překvapit povedenějším víceúlohovým prostředím a větší podporou multimédií.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nové Treo 700w

Na první pohled se oba přístroje od sebe příliš neliší, ovšem drobnou změnu některých designových prvků nemůže cvičené oko minout. Pokud se vám změny nechce usilovně hledat, zaměřte se na tyto prvky:

  • jinak tvarovaná anténa,
  • hranatější tvar krytu sluchátka,
  • větší úhlopříčka barevného displeje,
  • hranatější pětisměrné ovládací tlačítko,
  • jiný tvar funkčních kláves,
  • větší mezerník a hranatější alfanumerické klávesy,
  • menší okénko infračerveného portu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo Treo 650, vpravo Treo 700w; rozdíly v designu jsou jen drobné

Popisováno techničtějším jazykem je nové Treo 700w velké 58 × 113 × 23 milimetrů a jeho hmotnost je 180 gramů. Aktivní barevný dotykový displej nabízí poněkud nezvyklé rozlišení 240 × 240 obrazových bodů při šestnáctibitové barevné hloubce, tedy při více než pětašedesáti tisících barevných odstínech.

O svižný běh systému se stará známý procesor Intel XScale taktovaný na frekvenci 312 MHz. Z celých 128 megabajtů operační paměti je uživateli dostupná polovina, druhá polovina slouží pro běh samotných aplikací. Úložný prostor pro další data lze snadno rozšířit prostřednictvím SD paměťových karet, jejichž prostor také využijete pro ukládání fotografií pořízených integrovaným digitálním fotoaparátem s rozlišením 1,3 megapixelu (rozměry výsledných fotografií jsou 1280 × 1024 obrazových bodů). Digitální fotoaparát nabízí dvojnásobný digitální zoom, má automatické vyvažování bílé barvy a podporuje také natáčení krátkých videosekvencí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Živé fotografie Trea 700w

Pro komunikaci s okolím může majitel Trea 700w použít Bluetooth verze 1.2 nebo mobilní sítě CDMA2000 EvDO (průměrná rychlost datových přenosů 300–500 kb/s, maximum 2 Mb/s). Treo 700w je zpětně kompatibilní také se sítěmi 1xRTT, IS98 i IS95. Treo 700W je duální a pracuje na frekvencích 800/1900 Mhz. Vestavěný lithium-iontový akumulátor poskytuje energii až pro 4,7 hodin hlasového hovoru nebo dokáže udržet přístroj až patnáct dnů v pohotovostním režimu.

Synchronizace bude lepší

Pro synchronizaci Trea 700w se stolním počítačem můžete použít také kolébku modelu 650, protože oba přístroje disponují stejným typem systémového konektoru. Synchronizace probíhá prostřednictvím aplikace ActiveSync od Microsoftu již tradičně bez problémů, synchronizovat můžete kontakty, kalendář, poštu, úkoly, poznámky, soubory, oblíbené položky webového prohlížeče, hudební a video soubory. Může někdo potřebovat víc? Výhoda ActiveSyncu ve srovnání s Palm Desktopem spočívá především v neustálé synchronizaci na pozadí – kdykoli tedy odpojíte svůj telefon od počítače, vždy v něm budete mít aktuální data. U Trea 650 musíte vždy vyvolávat synchronizaci ručně. Treo 700w lze použít také jako datový modem pro stolní počítač.

Treo 700w vybavené nejnovější verzí operačního systému Windows Mobile nabízí také přepracovanou úvodní, takzvanou Today, obrazovku. Ta v jednom přehledu zobrazuje všechny důležité informace: aktuální čas a datum, stav mobilní sítě, nadcházející události v kalendáři, počet nepřečtených zpráv v jednotlivých schránkách a mnoho dalšího. Navíc lze obsah této obrazovky poměrně slušně konfigurovat a jejich vzhled lze měnit prostřednictvím vlastních témat.

  
Úvodní obrazovka v novém

Vše je jinak

A již na úvodní obrazovce narážíme na první rozdíl mezi modely 700w a 650. Zatímco při psaní čísel na PalmOS přístroji došlo automaticky k vyhledávání v kontaktech, Treo s Windows Mobile zobrazuje odpovídající záznamy v rozbalovacím seznamu přímo v rámci úvodní obrazovky. Vyhledávat záznamy lze pouze podle křestního jména nebo příjmení, vyhledávat v dalších položkách (například název firmy) není možné.

   
Nabídka Start • vyhledávání jména přímo z úvodní obrazovky • telefonní seznam ve dvou podobách

Zajímavá je možnost rychlého vytáčení, které je reprezentováno buď obrázkovými, nebo textovými zástupci. Jejich použití je snadné a hodně návykové. Každý směr ovládacího kurzorového tlačítka slouží k vyvolání některé ze systémových aplikací, jejichž přiřazení je možné měnit. Zajímavou drobnůstkou je zařazení vyhledávacího políčka vyhledávače Google přímo do úvodní Today obrazovky. Chcete-li tedy něco na internetu najít, stačí zde hledanou frázi pouze zadat a systém již sám spustí webový prohlížeč s výsledky vašeho hledání.

  
Kalendář v různých náhledech • došlá pošta • internetový prohlížeč

Ostatní součásti operačního systému jsou shodné s jinými přístroji se stejným operačním systém a podrobnějších zkoumání, především křížovému testu oproti Treu 650 podrobíme novinku v době, kdy bude k dispozici také pro GSM sítě. Neoficiální, ale důvěryhodné zdroje hovoří o polovině letošního roku. GSM/EDGE modifikace Trea 700w se ale objeví pouze tehdy, bude-li tato novinka na americkém trhu úspěšná.

Bratři, těšme se…

Podle prozatím dostupných informací jsou uživatelé (Treo 700w se prodává pouze pár dní!) rozdělení na dva tábory. Prvním táborem jsou současní uživatelé starších modelů Treo 600 a 650, kteří nemohou sedmistovce s novým operačním systémem přijít na jméno (zkrátka PalmOS rulez!), zatímco druhý tábor nikdy Palma ani Treo nevlastnil a s novinkou jsou nadmíru spokojeni. Ke které skupině byste patřili vy?

Diskuze (41) Další článek: Nový Walkman W810i: Sony Ericsson umí EDGE! (+ nové fotky)

Témata článku: Palm, Palm Treo 650, Windows, Windows!, Win, První pohled, První rozdíl, Známý procesor, Svižný běh, Vestavěný li-ion, Palm Treo, Cvičené oko, Wind, Pohled


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 9T – šikovný hezoun, který periskopem nakukuje o třídu výš

RECENZE: Xiaomi Mi 9T – šikovný hezoun, který periskopem nakukuje o třídu výš

** Cenovka střední třídy, avšak pocitově napůl v třídě nejvyšší ** Periskopová selfie kamerka a stylová záda = designový skvost ** Minimum kompromisů a chyb, tohle by mohl být prodejní trhák

Jakub Vrbacký | 25

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

** Jedinečná šance okusit neomezený internet v mobilu od T-Mobilu ** Twist karta s kreditrem 200 Kč aktuálně v Bille za 99,90 Kč ** Surfovat neomezeně můžete celé léto, dokonce i v roamingu

Filip Kůžel, Aleš Pospíšil | 65

RECENZE: Samsung Galaxy A40. Seznam má svůj první smartphone. Co to vlastně znamená?

RECENZE: Samsung Galaxy A40. Seznam má svůj první smartphone. Co to vlastně znamená?

** Samsung v ČR prodává hned dvě varianty smartphonu Galaxy A40 ** Jedna z nich je i speciální Seznam.cz Edition ** Rozdíly jsou u obou variant pouze v aplikační výbavě, recenze tedy, až na malé drobnosti, platí pro obě varianty

Martin Chroust | 32