Palm Treo Pro: Návrat na špičku (test)

Palm vzal osvědčený systém, doplnil jej o několik svých vychytávek, vše zabalil do líbivého kabátu a na světě je povedený všeuměl.

Není to až tak dávno, co řada Palm Treo představovala jednu z nejlepších koupí v oblasti komunikátorů. S pokračujícím zaostávání vlastního systému společnosti Palm – Garnet – se do zařízení Treo vkrádal konkurenční Windows Mobile. Zprvu byla tato implementace úspěšná, Palm si systém upravoval a přidával různé vlastnosti, na které byli uživatelé PalmOSu a předchozích modelů Trea zvyklí. Pak ale začal vývoj této řady stagnovat jak po hardwarové stránce, tak i po té systémové, kdy se z čím dál větší míry začala používat základní instalace mobilních „oken“.

Se stále silnější konkurencí se staly Palm Trea z dřívější špičky průměrné stroje nenabízející žádnou přidanou hodnotu, kterou by zákazníky výrazně přesvědčili. Další vývoj směřoval k vytvoření nové produktové řady, když se systém PalmOS Garnet dedikoval do low-end komunikátoru Centro. S ním Palm slaví ohromné úspěchy. Palm Centro láme prodejní rekordy. Stále ale společnosti něco v portfoliu chybí, respektive chybělo. Pokud jste se podívali na jeho produktovou skladbu, většinou se jednalo o vyložené low-endy, sem tam se podařilo najít zástupce middle-endu. Až dosud. Nové Palm Treo Pro je přesně to, po čem velká část fanouškovské základny volala. Přístroj, který jim nabídne prakticky všechny dnes dostupné technologie. Od Palmu jsme se navíc dočkali několika vylepšení jemu vlastních jako bonus.

Klíčové vlastnosti

 • elegantní design
 • pohodlná QWERTY klávesnice
 • barevný čtvercový displej s rozlišením 320 × 320 obrazových bodů
 • WiFi/UMTS/HSDPA
 • GPS
 • spousta fines zpříjemňujících obsluhu
 • 3,5 mm audiojack

Hlavní nedostatky

 • kvalita fotografií by mohla být lepší
 • nevyužitost indikační diody

Palm Treo Pro
Klepněte pro větší obrázek Komunikátor se vším všudy. Má displej s vysokým rozlišením, QWERTY klávesnici a podporuje Wi-Fi i veškerá mobilní data. Běh Windows Mobile 6.1 zařídí 400MHz procesor a 128MB paměť RAM. Jako bonus má telefon konektor 3,5mm jack a navigaci GPS. rozměry a hmotnost: 114 × 60 × 13 mm, 133 g
displej: 2,5'', aktivní TFT, 320 × 320, 65 tisíc barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G, GPS
data: GPRS tř. 10, EDGE tř. 10, UMTS, HSDPA
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 128 MB, paměťové karty microSDHC
baterie: Li-Ion 1500 mAh, procesor: 400 MHz
operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional
hudba: přehrávač hudby, 3,5mm jack
fotoaparát: 2MPx (1 600 × 1 200), video
81 %
(26. místo z 963)
katalog info výrobce
cena: cca 11 000 Kč (září 2008)

Inspirace doma i u sousedů

Treo Pro je zařízení dvou tváří. Zepředu si hned vybavíte šlágr Centro, se kterým sdílí prakticky stejné rozložení prvků. Otočíte-li jej, pak se zamyslíte nad nápadnou podobností se zády Apple iPhonu 3G. Vzhled nového Palmu jde se současným minimalistickým trendem, kterému vévodí lesklá černá barva vyvolávající punc elegance. Ovšem až do doby, kdy na povrchu ulpí první otisky prstu. Pak se přihlásí o slovo utěrka z mikrovlákna nebo alespoň otření o oděv. Ovšem přežili jsme otisky nejen na celočerných plochách HTC Touch Diamond a Apple iPhonu, ale i na mnoha dalších telefonech. Navíc, oproti zmiňovaným konkurentům díky přítomnosti velkého množství hardwarových kláves není zašpinění na přední straně tak markantní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
U Palmu si dali záležet i na balení přístroje

Přítomnost čtvercového displeje u komunikátorů vybavenými systémem Windows Mobile je stále raritní. U Trea Pro ovšem také přední části vévodí displej s rozlišením 320 × 320 obrazových bodů, a proto se nejeden uživatel Palmu může domnívat, že se jedná o produkt s Garnetem. Displej je zarovnán s okolím, tudíž hrozí větší riziko jeho poškrábání. Ač se to na první pohled nemusí zdát, je samozřejmě dotykový. Podání barev je syté, zobrazí jich maximálně 65 tisíc. Na přímém slunečním světle už musíte přistoupit k zesílení jasu na vyšší úrovně pro zachování uspokojivé čitelnosti. Na trhu nalezneme lepší komunikátory v tomto aspektu, nejedná se ovšem o žádnou tragédii. Po zhasnutí velmi chválím inverzního zobrazení data a času, případně informačních ikonek. Font je dostatečně velký.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detail klávesnice a leská zadní strana

Jedná se o jednu z mnoha vychytávek, které vám budou zpříjemňovat každodenní práci se zařízením. Pod displejem pak najdeme kruhový křížový ovladač s potvrzujícím středem a logem výrobce, který ohraničují čtyři funkční tlačítka pro vyvolání nabídky start, zavření aplikace, vyvolání kalendáře a nabídku zpráv. Taktéž je v krajích přítomno kolečko červené a zelené barvy pro přijmutí hovoru nebo jeho odmítnutí, zamčení přístroje atp. Po funkčním bloku kláves pak následuje známá QWERTY klávesnice, kterou jsme mohli s nepatrnými odlišnostmi vidět už u Centra. Na rozdíl od něj jsou ale klávesy vyrobené z plastu a trošičku dále od sebe, což jen zpříjemňuje její obsluhu. Kromě alfanumerických znaků jsou přítomny i speciální znaky přístupné pomocí přepínacího tlačítka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stylus je schován v těle přístroje

Znaky s diakritikou lze volit při psaní pomocí klávesy alt. Na klávesnici uvidíme také dvojici shiftů (na každé straně), enter a backspace. Stejně jako u předchozích modelů řady Treo (včetně těch se systémem Garnet) i zde můžeme vyvolat „horké klávesy“ například pro regulaci jasu či vyhledávání. Výborně. Na klávesnici, ač se mohou zdát tlačítka malá, se píše výborně. Klávesy mají ideální zdvih – optimálně tuhý. Ke konci testování, kdy mám komunikátor u sebe, mohu prohlásit, že se mi dosud na žádné klávesnici zařízení této koncepce (QWERTY klávesnice ihned pod displejem) nepsalo tak dobře, jako právě na té Trea Pro. Předčí dokonce i skvělou klávesnici blahé paměti Trea 650. Pokud píšete obouruč, pak po navyknutí napíšete 160 znakovou SMS za pár desítek sekund.

Při jednoručním ovládání musíte počítat s prodlevami, které si vynutí přehmatávaní palce. Šířka přístroje mu v tom nepomáhá. Přesto lze psát i jednou rukou, což na mnoha komunikátorech s vysouvací klávesnici není možné.

Témata článku: Palm, Recenze, Test, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch Diamond, Palm Centro, Palm Treo Pro, Samsung i780

29 komentářů

Nejnovější komentáře

 • peter 6. 3. 2011 15:20:12
  celkom dobre funguje...
 • Sjone 5. 12. 2008 8:46:23
  Jak je to nakonec s tím Mass Storage? Zkoušeli jste někdo WM5torage pro...
 • majster picko 7. 11. 2008 15:45:07
  Zeby bol adresar dovedeny do dokonalosti nemozem povedat. Len si skuste...
Určitě si přečtěte

BlackBerry KEYone: moderní pisatel má konečně za jedna [recenze]

BlackBerry KEYone: moderní pisatel má konečně za jedna [recenze]

** BlackBerry rovná se klávesnice, a to opět výtečná ** Bezpečný Android a geniální BlackBerry Hub ** Je dnešní doba ochotna ťukat písmenka na klávesnici?

25.  6.  2017 | Vrbacký Jakub | 27

Huawei P9 Lite (2017): bestseller má pokračování [recenze]

Huawei P9 Lite (2017): bestseller má pokračování [recenze]

** Čínská značka přichází s dalším smartphonem střední třídy ** Zařízení je určeno pro masy ** Povedlo se namíchat rozumnou výbavu za dobrou cenu?

22.  6.  2017 | Láska Jan | 13

HTC U11: vymáčkněte z něj maximum [recenze]

HTC U11: vymáčkněte z něj maximum [recenze]

** HTC U11 přináší inovativní ovládání Edge Sense ** Vyniká kvalitním audio výstupem a skvělými sluchátky USonic ** Jeho fotoaparát je dle testů DxOMark momentálně nejlepší ze všech

18.  6.  2017 | Měchura Milan | 16

Alcatel A5 LED: děti ho budou milovat [recenze]

Alcatel A5 LED: děti ho budou milovat [recenze]

** Barevné telefony vyšly z módy, nyní přichází éra svítících ** Alcatel A5 je ideálním telefonem pro děti a teenagery ** Cena vzhledem k výbavě mohla být nižší

16.  6.  2017 | Miksa Martin | 4

Xiaomi Redmi 4X: zpátky ke kořenům [recenze]

Xiaomi Redmi 4X: zpátky ke kořenům [recenze]

** Solidní výbava s přijatelnou cenovkou ** Nadprůměrná výdrž a pokročilé funkce ** Odladěný hardware i software

11.  6.  2017 | Herodek Martin | 29

Huawei P10 Plus: rovnocenný soupeř pro nejlepší z nejlepších [recenze]

Huawei P10 Plus: rovnocenný soupeř pro nejlepší z nejlepších [recenze]

** Cenově Huawei P10 Plus dorovnává Galaxy S8 od Samsungu ** Má výdrž, výkon, dobrý fotoaparát i odladěné prostředí ** Může si Huawei, i když špičkové, dovolit být takto drahé?

4.  6.  2017 | Vrbacký Jakub | 19

Sony Xperia L1: jedna vlaštovka jaro nedělá [recenze]

Sony Xperia L1: jedna vlaštovka jaro nedělá [recenze]

** Xperia L1 je jediným modelem od Sony s cenovkou pod 5 tisíc Kč ** Tomu samozřejmě odpovídá horší výbava a nudnější vzhled ** Nabízí však velmi dobrý 13Mpx fotoaparát **

1.  6.  2017 | Měchura Milan | 33

Nokia 3310 (2017): jen čirá nostalgie [recenze]

Nokia 3310 (2017): jen čirá nostalgie [recenze]

** Legenda se vrací a je kolem toho velký humbuk ** Dokáže navázat na úspěch předchůdkyně? ** Ve světě patřícím smartphonům to bude mít pořádně těžké

28.  5.  2017 | Láska Jan | 22


komerční sdělení

Komerční sdělení