Palm TX: stále stejný, ale stále dobrý (megarecenze)

Palm TX je nejnovější a můžeme říct, že nejvybavenější kapesní počítač třídy Palm. Nabídne velký a jemný displej, podporuje Bluetooth a nově Wi-Fi, lze jej využít jako kvalitní MP3 přehrávač. Skvělé jsou i funkce pro organizaci času. Palm TX byl uveden minulý týden a už teď si můžete přečíst jeho podrobnou recenzi.
Palm TX: stále stejný, ale stále dobrý (megarecenze)

Rychlé odkazy

 parametry Palmu TX v katalogu PDA 
 
• fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Klíčové vlastnosti

 • nejdůležitější výbava je už v paměti nebo na dodávaném cédéčku
 • nabíjení přes USB
 • možnost zobrazit displej na šířku
 • rychlost práce, střídmé prostředí
 • propracovaný adresář a funkce pro organizaci času
 • výborný e-mailový klient
 • podpora Bluetooth a Wi-Fi
 • standardní jack 3,5 mm pro sluchátka

Hlavní nedostatky

 • starší operační systém se všemi nedostatky (typicky multitasking)
 • standardně nepodporuje češtinu
 • nemá vestavěný mobilní telefon (není to komunikátor)
 • chybí diktafon
 • pomalejší procesor a méně paměti než předchůdce
 • nepodporuje funkci USB drive
 • chybí vibrační upozornění a světelná dioda
 • chybí synchronizační kolébka


Palm minulý týden představil dva nové kapesní počítače. Levný Z22, který za cenu pod sto dolarů poprvé nabídne barevný displej, a přístroj s označením TX, který patří do nejvyšší řady. Palm své produkty začíná prodávat prakticky hned po představení a díky této dobré strategii vám už můžeme nabídnout recenzi vyššího modelu, Palmu TX.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální fotky (displeji nevěřte)

Tahle recenze bude možná trochu jiná, než třeba znáte z našich článků o mobilních telefonech. Ačkoli jsem dlouholetý uživatel Palmů, poslední modely jsem už tolik nesledoval a některé detaily mi unikly. K recenzi proto nepřistoupím jako ke srovnávání s předchozími Palmy, ale jako k úplně novému zařízení.

Palm v tiskové právě cílí svůj nový kapesní počítač na „generation of professionals on the go“. Řekl bych, že do této skupiny patřím. PDA mi už místo hraní slouží už výhradně k práci, možnost připojení a komunikace odkudkoli patří mezi nejdůležitější vlastnosti. Tento článek proto píšu z pozice cestujícího profesionála, který Palm TX používá jako pracovní nástroj. Přístroj vybalí z krabice, provede synchronizaci, podívá se, co mu výrobce nabídl na cédéčku a jde do světa.

Jak bude nový Palm TX vyhovovat mobilním profesionálům?

Barva je dobrá

Až na odlišnou barvu bychom si Palm TX mohli splést s předchozím modelem Tungsten T5. Nelze říct, že na něj navazuje, oba počítače jsou v prodeji vedle sebe a novinka je ve srovnání s předchůdcem dokonce i v některých funkcích a parametrech ochuzena. Navíc je o padesát dolarů levnější.

Design černého kapesního počítače je elegantní. Plastové kryty velmi úspěšně imitují kov, mají dokonce typický namodralý nádech. Na povrchu bohužel zůstávají otisky prstů. Rozměry 121 × 78 × 16 mm jsou samozřejmě větší než mobilní telefon a TX se nevejde do kapsy kalhot, ve světě kapesních počítačů ale jde o průměrné zařízení. Ani hmotnost 149 g není špatná. Snad si ale Palm ještě někdy vzpomene na supertenké modely V a podobně jako Motorola s Razrem se do nich pokusí vměstnat elektroniku současných kapesních počítačů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A takhle vypadá ve skutečnosti

I když Palm TX z přední strany vypadá jako čistý obdélník, jeho dlouhé hrany jsou mírně prohnuté. Zkosená je i vrchní a spodní ploška, boky jsou zaoblené. Design sice není nijak objevný, ale s tím málem, co se dalo změnit, se Palm snažil něco udělat.

Klepněte pro větší obrázek
Čistý a střídmý design

O displeji se rozepíšu později, na čelní straně kromě něj najdeme už jen řadu ovládacích tlačítek. Uprostřed je čtyřsměrná klávesa – možná osmisměrná, ale to v kancelářských aplikacích nezjistím. V jejím středu je potom samostatné potvrzovací tlačítko. Dvěma dvojicím tlačítek vlevo a vpravo lze přiřadit rychlé spuštění zvolených aplikací, u domečku vlevo lze ale volit jen mezi Oblíbenými (standardní volba) a přehledem aplikací. Dalším klávesám je standardně přiřazen kalendář, kontakty a webový prohlížeč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní ovládací klávesa a tlačítka pro rychlé spuštění aplikací

Nabíjí se přes USB

Na bocích Palmu nejsou žádné ovládací prvky, vpravo se ale v drážce skrývá ovládací pero. Je kovové s plastovou špičkou a vrškem, který lze odšroubovat. Je na něm resetovací trn. Drážka pro pero má bohužel trochu ostré hrany, které řežou do dlaně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovládací pero

Úzkou drážku najdeme i na levém boku. Je určena pro připevnění chrániče displeje – tuhé textilně-plastové destičky. Displej sice ochrání, ale odchlipuje se od něj. Asi bych tento vynález nepoužíval. Vzadu je vedle mřížky reproduktoru resetovací tlačítko. A v rozích potom čtyři malé nožky, na kterých Palm spočívá po položení na stůl. Stabilita ale není stoprocentní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kryt displeje mi nepřirostl k srdci

Na spodní ploše vidíme systémový konektor pro připojení USB kabelu. Těsně vedle je zdířka pro nabíječku. Nahoře najdeme vypínač, standardní jack pro připojení sluchátek, neviditelný infraport a slot pro paměťovou kartu SD/MMC (včetně SDIO).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čelní ploška • detail na jack a vypínač

Lithiový akumulátor s neznámou kapacitou je skrytý uvnitř těla počítače, není uživatelsky vyměnitelný. Nabíjet se dá z elektrické sítě nebo také prostřednictvím dodávaného USB kabelu. Výdrž stejně jako v jiných případech závisí na způsobu používání. Díky nižší frekvenci procesoru by ale baterie měla vydržet delší dobu než u předchozích modelů. Bohužel se mi nepodařilo uskutečnit test výdrže. Zkusil jsem jen měřit přehrávání MP3, protože zde se informace od různých zdrojů liší. Přesně po sedmi hodinách jsem už s Palmem musel do fotostudia, na displeji ale zářila zbývající kapacita baterie 42 %. Nutno ale podotknout, že potom to už při běžném používání šlo rychle, asi za půl hodiny se Palm začal dožadovat nové energie.


V příští kapitole se podíváme na displej Palmu TX, na operační systém a na uživatelské prostředí

Témata článku: Palm, Běžné zobrazení, Výrazný vliv, Dlouholetý uživatel, Dobrý prodej, Důležitý údaj, Mega, Správný formát, Dobrý, Zbývající kapacita


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136