Palmknihy rostou

Server Palmknihy, poskytující největší výběr elektronických knih optimalizovaných pro čtení na kapesních zařízeních v českém jazyce, prodělal v poslední době řadu změn a chystá také řadu nových funkcí.
Server Palmknihy snad nemusím zarytému uživateli kapesních počítačů, který je zároveň vášnivým čtenářem (takových je nás asi většina;), ani představovat. Pro ty z vás, kteří náhodou nevědí o čem je řeč následuje malé vysvětlení. Server Palmknihy se zaměřuje na publikování autorských děl v elektronické podobě, a to v nejrozšířenějších formátech, které je možno číst na všech nejvýznamnějších "kapesních" platformách. Svou oblíbenou knihu si tak můžete přečíst na zařízení s operačním systémem PocketPC/Windows CE, EPOC a Palm OS. S použitím vhodné aplikace můžete tyto knihy číst i přímo na PC. To jsme ale trochu odbočili.

Za celým projektem serveru Palmknihy stojí Jiří Vlček a Martin Bodlák. Od svého počátku přinášely Palmknihy svým čtenářům každý všední den trojici knih (až na malé výjimky - například o prázdninách se jednalo pouze o dvojici) ve formátech aplikace Mobipocket Reader, Palm DOC a iSILO. Na serveru si nyní můžete vybrat z již více než 700 (!) děl různých žánrů. Ptáte se, jak se server Palmknihy vypořádá s autorským zákonem? Jednoduše - vydává díla pouze se svolením autora, či díla, na která se již autorský zákon nevztahuje. Díla jsou přehledně řazena do kategorií podle žánrů. O popularitě Palmknih svědčí také počet stáhnutých knih - od 10.ledna tohoto roku bylo staženo více než 140000 knih (!), což pravděpodobně řadí server Palmknihy na první místo mezi elektronickými knihovnami v Čechách, každopádně na první místo mezi servery nabízejícími elektronické knihy ve formátech pro kapesní počítače. Jak si pravidelní čtenáři Palmknih již zcela jistě všimli, na serveru přibylo několik nových funkcí. Mezi nejzajímavější z nich patří knihovnička. Pro využívání této funkce se musíte zaregistrovat (vytvořit si uživatelské jméno a heslo). Při dalších přihlášeních již stačí jen vstoupit do sekce knihovnička a přihlásit se pod svým uživatelským jménem. V této sekci můžete také měnit nastavení svého "účtu" - můžete například nastavit, aby se použilo přihlašování pomocí cookies - při každém zobrazení stránek serveru Palmknihy již dojde k automatickému přihlášení a nebudete muset zadávat uživatelské jméno ani heslo. Tato funkce však vyžaduje, aby jste měli ve vašem internetovém prohlížeči aktivovány cookies, a hrozí zde nebezpečí, že s vaší knihovničkou bude moci pracovat i nepovolaná osoba, která si sedla k vašemu počítači. Po přihlášení můžete přejít do vaší oblíbené sekce a začít přidávat do knihovničky své oblíbené knihy. Přidávání knih je jednoduché - stačí kliknout na název knihy a tím zobrazit přehled informací o knize. V přehledu přibylo nové tlačítko - "Knihovnička (přidat)" - kliknutím na toto tlačítko přidáte knihu do své knihovničky. Pokud je daná kniha již ve vaší knihovničce obsažena, je místo tlačítka pro přidání knihy do knihovničky zobrazeno tlačítko pro její odebrání.

Mezi další novinky patří vylepšené vyhledávání knih - nyní můžete knihy vyhledávat i podle data uvedení knihy, žánru, autora, názvu, či podle libovolných kombinací těchto parametrů. Čtenáři je dokonce k dispozici i historie vyhledávání - máte k dispozici deset posledních vlastních hledání (tuto funkci naleznete pod odkazem "Historie")! Inovovány byly také žebříčky knih - nyní si můžete nechat zobrazit knihy nejstahovanější, nejlépe hodnocené, sedmidenní žebříček, či dokonce seznam nejúspěšnějších autorů. Na žádost čtenářů přibyla možnost stáhnout si kompletní seznam knih ve formátu DOC (tuto funkci hledejte pod odkazem "Seznam (DOC)").

Z připravovaných novinek vás asi nejvíce zaujme možnost automatického upozornění na nové dílo vašeho oblíbeného autora či na další díl vaší oblíbené knihy.

Server Palmknihy nám pomalu ale jistě dospívá a kromě velkého počtu literatury, ze kterého si vybere svou oblíbenou knihu snad každý, nabízí také stále nové a nové funkce ve snaze co nejvíce čtenáři zpříjemnit práci se serverem. Čtenáři zajisté ze všeho nejvíc uvítají funkci "Knihovnička", která jim umožní mít seznam všech svých oblíbených knih na bezpečném místě, odkud si tyto knihy mohou stáhnout i když právě nejsou u svého počítače, aniž by je museli hledat. Server Palmknihy je podle mne nejlepší server se zaměřením na "kapesní literaturu" v ČR. Vřele vám jeho návštěvu doporučuji.

Pár informací pro milovníky detailů: Projekt Palmknihy vznikl na počítači s nainstalovaným RedHat Linux 7.0 s nainstalovaným Apache/PHP/MySQL. Projekt se nyní nachází ve verzi 2.2.

Váš názor Další článek: Jsou hasiči Eurotelem klamáni?

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Autorský zákon


Určitě si přečtěte