Palmknihy.cz - knihy ve vaší dlani

Potřebujete mít v Palmu texty aktuálních zákonů? Chcete si odpočinout při čtení oblíbené poezie či prózy? Navštivte server PalmKnihy a vyberte si, budete zajisté spokojeni.
Potřebujete mít v Palmu texty aktuálních zákonů? Chcete si odpočinout při čtení oblíbené poezie či prózy? Navštivte server PalmKnihy a vyberte si, budete zajisté spokojeni.

Server PalmKnihy je zajímavým projektem pana Jiřího Vlčka (duchovní otec projektu, stará se o obsahovou náplň serveru) a pana Martina Bodláka (technická realizace, programování, design).

Cílem serveru je (cituji) rozšíření myšlenky tzv. "Elektronické knihy", tedy digitální distribuce textů pro přenosná zařízení (konec citace). Největším problémem je, že nabízené knihy musí být v souladu s autorským zákonem, proto server nabízí např. texty zákonů, díla autorů, kteří s tímto způsobem šíření souhlasí, a texty, na které se autorský zákon nevztahuje (velmi staré texty, lidová tvorba). Snahou autorů je do nabídky zařadit i novější díla, nejspíše ve spolupráci s "kamennými" nakladatelskými domy, a uspokojit tak i náročného čtenáře. S touto snahou souvisí i nynější spolupráce s nakladatelstvím KJV, kdy server nabízí ke stažení prvních pár kapitol knihy "Poslední zkouška". Tato kniha teprve vyjde a čtenář se tak může rozhodnout, zda si ji posléze zakoupí v papírové podobě. Tento krok je velmi zajímavý a myslím, že pro čtenáře jistě přitažlivý.

Samotné seznamy knih v jednotlivých kategoriích jsou velmi pěkně a přehledně řešeny. U každé knihy je obrázek vlaječky znázorňující jazyk, ve kterém je kniha k dispozici. Vybrat si můžete z formátů doc, isilo a mob (MobiPocket Reader). Kliknete-li na název knihy, zobrazí se stránka s dalšími informacemi o knize, možností zobrazit její náhled, oznámkovat ji či připsat čtenářskou recenzi.

Knihy můžete číst na kapesních počítačích Palm, počítačích s Windows CE, či na počítačích Psion.

Podstatnou vlastností serveru PalmKnihy je dostupnost všech textů zdarma. Stáhnete si prostě, co se vám zalíbí. Většinu současné literatury tvoři sci-fi povídky, je tam ale dost textů i z ostatních žánrů. Vybrat by si tedy měl každý. Jediným omezením je tak paměť ve vašem Palmu, knihovničku v dlani ale můžete vždy po přečtení vysypat.

Váš názor Další článek: Jak vyčistit upatlaný LCD displej?

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Autorský zákon

Určitě si přečtěte