PalmOS v mobilních zařízeních Motoroly

Zatímco společnost Microsoft až do svého nedávného spojenectví s Ericssonem o pronikání do mobilních telefonů jen mluvila, Palm Computing už získal na svou stranu největšího amerického výrobce mobilních telefonů – Motorolu.
Společnost Microsoft už několik let mluví o tom, jak moc chce se svým operačním systémem a serverovými produkty proniknout na trh mobilních komunikací. Zdá se, že dohoda s třetím největším výrobcem mobilních telefonů – Ericssonem, je tím správným krokem. Jenže dva úspěšnější soupeři Ericssonu, americká Motorola a finská Nokia, zatím velmi dobře spolupracují s konkurentem Microsoftu na tomto poli – společností Palm Computing.

Spolupráce Motoroly a Palm Computing je stará několik málo desítek hodin – Motorola si vlastně koupila podíl ve společnosti Palm Computing od jejího vlastníka – společnosti 3Com. Představitelé obou společností hovoří o spolupráci na vývoji inteligentnějších telefonů (smart phones), o oboustranně výhodné spolupráci a spoustě dalších, milých skutečností. Jedním z nepopiratelných faktů stále zůstává, že operační systém počítačů Palm a především jejich grafické uživatelské prostředí jsou velmi účelné a především snadno použitelné.

A to je to, co budou uživatelé mobilních telefonů vyžadovat – žádné grafické ikonky a animovaná menu, žádné krkolomné ovládání mobilu, které je Motorole ve velké míře vyčítáno (rčení „ovládání á la Motorola“ pro mobilní telefon tedy vizitkou není…). Současně ale budou chtít mít pohodlný přístup k velkému množství funkcí, telefon by samozřejmě měl spolupracovat s osobním počítačem, hovoří se o obligátním WAPu… To vše by měla spolupráce Motoroly a Palm Computing přinést.

Zatímco důsledky této spolupráce na mobilních telefonech Motoroly se dají velmi přesně odhadnout, do mlhy se stále více zahajuje budoucnost konsorcia Symbian. To totiž vzniklo s cílem zavést standard pro inteligentní mobilní telefony. Výrobci mobilů měli dodat svoje přístroje, Psion svůj operační systém Epoc32. Jenže jak to zatím vypadá, tak tři největší výrobci mobilních telefonů se dohodli s konkurencí a přestože Symbian se k těmto aliancím vyjádřil ve smyslu „nic se neděje, jedeme dál“, zůstává jeho hlavní protagonista Psion sám jako kůl v plotě (resp. jako handheld mezi mobily). Rozhodně však můžeme očekávat velké kroky – jde tu o velké peníze.

Váš názor Další článek: Citrix ICA již i na Windows CE

Témata článku: Motorola, Software pro mobily, Software pro PC, Motorola Pro, Motorola Pro+, Zařízení, Mobil, Mobilní zařízení, Motor

Určitě si přečtěte