PalmPilot se připojil k Internetu

Nový Palm VII asi u nás nikdy nekoupíte, podívejte se aspoň, co dokáže.
Zatímco u nás není v současné době k sehnání ještě ani stříbrná placička Palm V, ve Spojených státech má premiéru model nové generace těchto organizérů – Palm VII. První uživatelé si jej v New Yorku za 600 dolarů mohou pořídit od tohoto pondělí.

I když Palm VII vzhledově vychází z více než rok starého Palm III, je asi o jeden centimetr vyšší a přibyla mu deseticentimetrová vysouvací anténa a dokáže se – a právě v tom je ta revoluční změna – připojit do rádiové sítě a využívat internetových služeb.Palm VII používá bezdrátovou síť BellSouth, která pokrývá více než 260 velkých měst ve Spojených státech. Tato síť pracuje na frekvenci 900 MHz, její přenosová rychlost je 8 kb/s. To je sice poměrně málo, méně než umožňuje datová komunikace v sítích GSM, ale pro použití s Palm VII to stačí.

E-mail
Stahování elektronické pošty pomocí Palm VII samozřejmě není tak komfortní jako z e-mailového programu na osobním počítači. Vliv na to má jednak malý displej, jehož rozlišení se od minulých modelů nezměnilo, tak nutnost ořezání příloh. Uživatel si může vybrat stáhnutí 250 až 8 000 znaků jedné zprávy. Poštu je možné z Palm VII poslat na jakoukoliv e-mailovou adresu, příjem je však možný jen na adresu z účtu zřízeném službou Palm.net.

Informace on-line
S Palm VII je možné přistupovat i na Internet, prohlížet webové stránky. Nejde ale o prohlížení v pravém slova smyslu, jak jej známe z osobních počítačů, Palm VII používá svoji metodu zvanou vystřihování (web clipping). Stránky pro PDA musí být předpřipravené a části, které se nemění (grafika, menu, formuláře) se nestahují, ale jsou v Palm VII již nahrané (dostanou se do něj při synchronizaci s PC po přihlášení k odběru informací ). Již teď jsou k dispozici upravené zpravodajské servery, sportovní zprávy, trh s akciemi, turistické informace, vyhledávač bankomatů, kulturní servery, počasí ...

Co za to
Připojení k bezdrátové síti ale samozřejmě není zadarmo. Existují pro něj dva tarify: první (Basic) za měsíční poplatek 9,99 dolarů umožní stáhnout (opět měsíčně) 50 kB informací, což odpovídá asi 150 displejům Palm VII plných textu. Druhý tarif (Expanded) za 24,99 dolarů dovolí stáhnout 150 kB dat. Každý další kilobajt stojí u obou tarifů 30 centů. Kdybych však měl pomocí Palm VII číst své e-maily, i dražší tarifní program by mi stačil tak na jediný den. Určitě by se hodil tarif pro neomezený přístup.

A co my?
Obávám se, že my budeme mít smůlu. Pro pár potenciálních uživatelů tohoto zařízení – ano, vzhledem ke Spojeným státům jde jen o stopové množství – se rozhodně nevyplatí budovat rádiovou síť. Zatímco v USA jsou novým Pilotem nadšení a v recenzích se používají superlativy, tuzemci budou muset stačit starší modely, které jsou ale ve spojení s mobilním telefonem mobilní komunikace také schopné.
Váš názor Další článek: Windows CE a PalmPiloty: další kolo souboje

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Internet, Revoluční změna, BellSouth

Určitě si přečtěte