PalmTweak – užitečná utilita, bez které se neobejdete

Potřebujete asociovat příponu souboru s některou aplikací? Chcete změnit vzhled svých Windows CE? Nechcete přitom zasahovat do registru systému? Nebojte se, to vše (a řadu dalších věcí) zvládne PalmTweak.
PalmTweak – užitečná utilita, bez které se neobejdete
Každému, byť sebelepšímu operačnímu systému něco chybí, nebo se některý úkon dá provést rychleji a přitom snadněji než pomocí vestavěných aplikací. Poté přichází na řadu různé utility, které vám práci s počítačem usnadní. Mezi takové aplikace patří i PalmTweak pro Windows CE.

Aplikace PalmTweak pochází z dílny společnosti Tillanosoft, která je autorem například velmi užitečné knihovny tGetfile.

Při instalaci aplikace PalmTweak máte na výběr ze dvou variant – můžete ji nainstalovat buď jako Control Panel Applet (poté bude zobrazena v ovládacích panelech), nebo jako samostatnou aplikaci. Osobně jsem si vybral první variantu – instalaci ve formě CPA.

Pomocí aplikace PalmTweak můžete měnit následující nastavení:

  • asociovat přípony souborů s aplikacemi
  • nastavit dobu, po které se má vaše zařízení vypnout
  • animaci oken
  • parametry systémových fontů
  • velikost vyrovnávací paměti pro písma
  • nastavení posuvníků
  • nastavení softwarové klávesnice/rozpoznávání písma
  • varování o nízké kapacitě baterií karty (pouze u PocketPC)
  • aktivovat u aplikace Pocket Internet Explorer používání technologie zobrazování písma Clear Type (pouze u PocketPC)
  • vymazat historii panelu Adresa Pocket Internet Exploreru (pouze u PocketPC)
Jednotlivá nastavení jsou rozdělena mezi záložky. Na záložce "General" (pokud máte nainstalovánu češtinu InterWriter od společnosti Sunnysoft, je tato záložka počeštěna a zobrazena jako "Obecné") můžete aktivovat animaci oken (toto nastavení však nedoporučuji, efekt je to sice velmi pěkný, ale výrazně snižuje rychlost práce se zařízením), a pokud jste majiteli PocketPC, můžete také aktivovat varování o nízké kapacitě baterie karty.

Klepněte pro větší obrázek

Funkci, která je podle mne nejužitečnější, asociaci přípon souborů s aplikacemi, naleznete na záložce "File Types" (typy souborů). Na této záložce jsou v přehledné tabulce zobrazeny přípony souborů a jejich typy. Pod tabulkou se nachází tři tlačítka pro operace s příponami souborů a souborovými typy. Chcete-li vytvořit nový typ souboru, ukažte tužkou na tlačítko "New" a v zobrazivším se dialogovém okně vyplňte příponu souboru, typ souboru a na řádku pro zadání názvu souboru s ikonou ukažte na tlačítko s třemi tečkami a vyberte patřičný soubor (spustitelnou aplikaci). Nastavení potvrďte ukázáním na tlačítko "OK". Ocitnete se opět na záložce "File Types". Zbývající dvě tlačítka, "Edit" a "Delete" slouží k editaci a mazání asociovaných typů souborů. K dokončení asociace je ještě potřeba ukázáním na tlačítko s třemi tečkami pod polem pro výběr aplikace asociovat příponu s aplikací. Vše nakonec potvrdíte ukázáním na tlačítko OK v pravém horním rohu okna aplikace PalmTweak. Poté aplikace vyzve k provedení soft resetu, po jehož provedení již systém začne používat vámi provedené změny.

Na následující záložce, nazvané příznačně "Power Off" (vypínání) můžete nastavit dobu, po které se má vaše zařízení v případě nečinnosti automaticky vypnout, a dobu nečinnosti, po které se zařízení vypne, když je napájeno z elektrické sítě. Záložka "Font" (písmo) vám umožňuje nastavit parametry fontu. Můžete si vybrat, kterého fontu se budou změny týkat, a nastavit jeho výšku, šířku, zda se jedná o kurzívu, či velikost vyrovnávací paměti pro písma. Na záložce "Input Panel" (panel pro zadávání písma) si můžete vybrat, které metody zadávání písma budou zobrazeny v panelu pro výběr metody zadávání písma na hlavním panelu (v případě že máte nainstalovánu češtinu InterWriter společnosti Sunnysoft, naleznete zde kromě dvou standardních metod i mezinárodní klávesnici a lokalizované rozpoznávání písma), nastavit, která metoda zadávání písma bude použita jako výchozí, a můžete také jednotlivé metody přejmenovat. Jako poslední je zobrazena záložka "About" (o aplikaci PalmTweak), na které naleznete informace o společnosti Tillanooft, krátký popis aplikace PalmTweak a také tlačítko "Clear" sloužící k vymazání historie panelu adresa aplikace Pocket Internet Explorer.

Změny v nastavení provedené aplikací PalmTweak vyžadují provedení soft resetu – dokud jej neprovedete, systém bude stále používat původní nastavení.

PalmTweak je velmi užitečná aplikace nabízející uživatelům Windows CE to, na co se zapomnělo při tvorbě operačního systému a co jim tolik chybělo. Některá nastavení je sice možno modifikovat i přes ovládací panely, PalmTweak je však nabízí všechna na jednom místě a v pěkném grafickém provedení – a to vše zcela zdarma! Aplikaci PalmTweak vřele doporučuji všem, kteří postrádají možnost asociovat soubory s aplikacemi ve Windows CE, ale i všem ostatním pro jeho snadné ovládání, pěkné uživatelské rozhraní a cenu :)

Závěrečné hodnocení:

+ asociace přípon souborů s aplikacemi
+ velmi pěkné uživatelské rozhraní
+ jednoduchost
+ bez nutnosti manuálně modifikovat registr systému
+ velikost (v případě instalace jako CPA zabírá PalmTweak pouhých 40 kB!!!)
+ cena ;) (freeware)
PalmTweak 4.0 freeware
Autor: Tillanosoft
Zdroj: Tillanosoft
Testováno na HP Jornada 430se (CPU: Hitachi SH3 133MHz, 16MB RAM, OS: Windows CE 2.11)
Aplikace po instalaci zabírá 40kB RAM.

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily

Určitě si přečtěte

Recenze Essential PH-1: „Zkouší vystoupit z řady, ale...“

Recenze Essential PH-1: „Zkouší vystoupit z řady, ale...“

** Essential Phone od Andyho Rubina jde konečně do prodeje ** Zahraniční redakce oslovil nejen svým futuristickým vzhledem ** Špičkovou výbavu přitom nabídne za velmi sympatickou cenu **

Dnes | Miksa Martin | 1

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

** Uměl neuvěřitelné věci, nebyl drahý, přesto díru do světa neudělal ** Simon měl některé prvky, které dodnes používají moderní smartphony ** Začal se prodávat v létě 1994, tedy před 23 lety

Včera | Kůžel Filip, Láska Jan | 2

Letošním cenám EISA kraluje Huawei. Smartphone roku má Samsung

Letošním cenám EISA kraluje Huawei. Smartphone roku má Samsung

** Evropské ceny odborníků na spotřební elektroniku mají své vítěze ** V mobilní sekci převládá Huawei, nejcennější trofej získal Samsung ** Ceny také objevují jednu neznámou značku

Včera | Láska Jan


komerční sdělení

Komerční sdělení